VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku zahraje Jaroslav Uhlíř, husité budou na talíři

Jindřichův Hradec – Kulturní léto v Jindřichově Hradci začne tento víkend. Přinese novinky spjaté s Janem Husem, otevře i nová městská galerie.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Kulturní léto v Jindřichově Hradci zahájí Dny města, 5. června zahraje na zámku Jaroslav Uhlíř s kapelou, vstupné je zdarma.Foto: Deník/ Hynek Dlouhý

Bílá paní se potká s Pravdou a Fantazií, přijedou Jaroslav Uhlíř, Andrea Černá či Václav Koubek, na Staré radnici ožije Rákosníček, v muzeu ukážou stříbrnou pušku náčelníka Apačů. Velké žánrové rozpětí má letos Kulturní léto v Jindřichově Hradci, které začne tento víkend a na které dává radnice zhruba tři miliony korun.

První velkou akcí budou tento pátek a sobotu Dny města, kde zahrají Jaroslav Uhlíř 
s kapelou (v pátek na III. zámeckém nádvoří), Yo Yo Band (v sobotu), pobaví Vladimír Hron, objeví se živá medvíďata, vstupné je zdarma. Kulturní léto hlásí i několik novinek. Jednu z hlavních zastupuje akce Husité hurá na Hradec, s níž se radnice zapojí do projektu Jižní Čechy husitské. „Městský park se promění ve velké husitské ležení, bude bitva, divadlo, hudba,“ řekla Zuzana Bedrnová z oddělení cestovního ruchu. Husitský den tak otevře 25. července Top týden, jenž přinese divadla pro děti, filmy, hrátky v aquaparku či pouť Porcinkule.

Husité na talíři mají letos název Večerní toulky bájným Hradcem, které začnou 27. června. Půjde o imitaci středověké hostiny, jídla z 15. století podle dochovaných receptů. Na snímku Jan Žižka při rekonstrukci bitvy u Sudoměře.S výročím 600 let od upálení Jana Husa pracují i pořadatelé toulek bájným Hradcem, dali jim název Husité na talíři. Imitace středověké hostiny nabídne hodinovou ochutnávku pokrmů 15. století, minimálně čtyři chody. „Držíme se dochovaných receptů, ukážeme, jak jedlo střední měšťanstvo. Scéna se odehrává u stolu, v černé kuchyni bývalého minoritského kláštera, v době začátku husitských válek,“ popsal organizátor Martin Musil.

Další novinka: 30. června otevře Stará radnice, kde je cenný Kotěrův sál a z níž se stane městská galerie. Nabídne dvě stálé expozice, Jindřichohradeckých místních drah, v níž si člověk zkusí, jak se řídí vlak, 
a kolekci z třeboňského archivu, která mj. poodhalí galerii všech starostů města. Třetí expozice se bude každoročně měnit. „Začneme výstavou o večerníčcích od Zdeňka Smetany, autora Křemílka 
a Vochomůrky či Rákosníčka,“ řekl šéf KD Střelnice Radim Staněk. K novinkám se řadí i zářijové Svatováclavské slavnosti. Podle Jany Říhové 
z kanceláře starosty mají prodloužit turistickou sezonu, slibují hudbu a farmářské trhy.

Noční prohlídky hradu a zámku v Jindřichově Hradci budou letos strašidelnější než jindy. Bílá paní bude však opět házet kapesníček…

Na programu se drží i tradiční počiny, jako noční prohlídky hradu a zámku s bílou paní, nejstarší akce svého druhu v Česku. „Letos budou malinko strašidelnější, ale strašit budeme tak, abychom nevyděsili malé diváky. Na zámku se objeví postavy Pravda a Fantazie, poměří síly skrze své zástupce, zemitého správce zámku a odborníka na nadpřirozené bytosti,“ řekl pořadatel Antonín Kaška. Loni přilákaly prohlídky 2107 diváků, podařilo se zadržet pád návštěvnosti.

Přibližně tisíc lidí přijelo před rokem na festival Folková růže. Ta letos nabídne zhruba 
40 umělců na čtyřech scénách, jména Cop, Žamboši, Půljablkoň, Jarda Svoboda z kapely Traband nebo Jan-Matěj Rak. „Akce přerůstá svým významem město i kraj. Kapely, které hrají na druhém nádvoří, jsou často zajímavější než ty na hlavní scéně,“ řekl šéf festivalu Pavel Jarčevský.

Během letních koncertů v Jindřichově Hradci se představí i Antikvartet, obnovený soubor, který vede Dušan Vančura.Tradicí se stávají letní koncerty na náměstí a v Muzeu fotografie, letos zahrají Václav Koubek, Marien či Antikvartet Dušana Vančury. Do druhého ročníku vstoupí třídenní festival Živý Hradec, kde se promísí alternativa, rock i folk, Jiří Schmitzer, Čankišou či Vees. Vstupné bude zdarma. „Sobotní scéna bude hodně zaměřena na rodiny s dětmi,“ řekla pořadatelka Petra Jahodová, jež zve i na festival pouličních muzikantů Do klobouku.

Tři koncerty připraví violista Petr Přibyl: Vivat Händel, vystoupení souboru Musica Bohemica a Noční koncert při svíčkách. „Jeho hostem bude 11letá zázračná akordeonistka Hana Matějková, mozartovský talent," podotkl Petr Přibyl.

Jiný tradiční program, Jindřichohradecká činohra, v níž spolupracují amatéři a profesionálové, nastuduje komedii Lakomec, ztvární ho Miloslav Krejsa. „V roli dohazovačky se objeví Andrea Černá, pódium dáme vedle zámecké kašny,“ řekl Antonín Kaška.

Herečka Andrea Černá ztvární roli dohazovačky v komedii Lakomec, kterou uvede začátkem července Jindřichohradecká činohra.

Velký zájem bývá o operu na zámku, loni bylo vyprodáno. Tentokrát se bude hrát opereta Polská krev, se sólisty Národního divadla Praha a libereckého divadla. „Myslíme si, že lidé se po loňském Nabuccovi chtějí trošinku víc pobavit 
a nejít domů vystrašení,“ řekl k volbě titulu Vratislav Kříž.

Závěr kulturního léta zpestří Slavnosti Adama Michny, uvedou například méně známá díla Jana Jakuba Ryby. „Letos se daří více zapojit jindřichohradecké hudebníky,“ poznamenal pořadatel Jiří Langer.

Chystá se i řada výstav. Muzeum fotografie zve na novou stálou expozici Moc médií II či na výstavu Vinnetou za oponou, jež nabídne i původní filmové rekvizity, jako jsou stříbrná puška, revolver či sedlo.

Muzem fotografie a MOM otevře během kulturního léta v v Jindřichově Hradci výstavu Vinnetou za oponou. Ilustrační foto.Zajímavý program má zámecká galerie, kastelán Václav Bis vnímá výstavy jako stěžejní kulturní aktivitu. Nyní do 28. června představuje dílo Josefa Blechy. „Je mimořádně zručný karikaturista, kreslil 
i pro New York Times nebo Playboy, dělal karikaturu Reagana, který mu poslal osobní dopis,“ řekl kastelán.

Několik výstav plánuje Dům gobelínů. Například 13. června ukáže textilní miniatury dělané technikou patchwork. „Jsou na téma nuda, které provokuje uměleckou fantazii,“ řekla ředitelka domu Rita Škodová.

Vedení města je s programem léta spokojené. Starosta Stanislav Mrvka si váží toho, že je plné tradičních i nových akcí. „Nabídka je silná, krásná a umělecky hodnotná,“ zhodnotil.

Výběr z programu

3. 6. S(w)inging Saxophones*
5. 6. Jaroslav Uhlíř
6. 6. Vladimír Hron, Yo Yo Band
12. 6. Japonská muzejní noc
13. 6. výstava Textilie News*
19. 6. festival Živý Hradec*
23. 6. Cimrmani: České nebe
25. 6. Hurá na prázdniny
26. 6. Concertino Praga
27. 6. Husité na talíři*
27. 6. Vinnetou za oponou*
30. 6. otevření Staré radnice

1. 7. výstava Moc médií II*
3. 7. Jindřichohradecká činohra
8. 7. Hravý den v aquaparku
9. 7. Folková růže*
13. 7. Noční koncert při svíčkách
18. 7. Benátská noc
24. 7. Noční prohlídky zámku*
25. 7. Husité hurá na Hradec
31. 7. Hradecká selfie

2. 8. Pouť Porcinkule
13. 8. Umění mistrů kamnářů*
14. 8. Antikvartet a X-tet
17. 8. festival Do klobouku*
22. 8. Opereta Polská krev
29. 8. Město dětem
5. 9. Zpívání nad Nežárkou
25. 9. Svatováclavské slavnosti
25. 9. Slavnosti Adama Michny*

* Začátek prohlídek, festivalů, koncertního cyklu nebo datum vernisáže.

Autor: Václav Koblenc

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Hradci se setkali výsadkoví veteráni a jejich příznivci.
27

OBRAZEM: V Hradci se setkali výsadkoví veteráni

Ilustrační foto

V Dačicích rozdělili milion na sociální služby

OBRAZEM: Stříbřečtí se naladili na Vánoce divadlem

Stříbřec - Divadelní vystoupení ve Stříbřeci se odehrálo pod širým nebem.

Uprostřed týdne vás na Vánoce naladí koledy nebo vánoční tvoření

Jindřichohradecko - Ve středu se určitě nemusíte nudit doma, ale můžete si vybrat některý z našich tipů, kam se vydat za zábavou.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Jižní Čechy – Vůni kávy bude mít předvánoční setkání účastníků Akademie volného času ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Představujeme prvňáčky z dalších základních škol

Jindřichohradecko - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti ze základních škol v Chlumu u Třeboně a Starém Městě pod Landštejnem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT