Pokud si lidé předem vstupenky nezablokují, nemusí se prohlídky zúčastnit

„Je to již čtrnáctým rokem, co lidem umožňujeme noční návštěvu zámku. Naši herci a tanečníci je kromě pobavení také seznámí s historií tohoto třetího největšího památkového objektu v Čechách,“ řekl rodilý Jindřichohradečák, herec plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla a majitel agentury, která noční prohlídky pořádá, Antonín Kaška.

Devět herců a sedm tanečníků se týden před začátkem prohlídek sejde a začne se dolaďovat program. I z tanečníků se rok od roku stále více také stávají herci. Návštěvníci během prohlídky navštíví černou kuchyni, obdivují dokonalou kovotepeckou práci na zámecké kašně na III. zámeckém nádvoří a kromě nádherně nasvíceného rondelu se seznámí i s jeho skvostným interiérem. Zde mají na závěr i možnost zatančit si s dobově oblečenými tanečníky i nějaký lehčí historický tanec. Někteří ze zájemců jsou však zklamáni, když zjistí, že je nutno se na prohlídky předem zaregistrovat po telefonu nebo s pomocí internetu. Zeptali jsme se Antonína Kašky, proč to nejde bez rezervace?

„Při prvních prohlídkách se nám na zámek dostavilo tolik lidí, že jsme je nebyli v žádném případě schopni uspokojit. Proto vznikl systém předplatného, který se nám osvědčil a hodláme v něm pokračovat. Pokud někdo přijde náhodně, snažíme se mu podle našich možností vyhovět. Musí ale počkat, zda někdo rezervaci odhlásí,“ vysvětlil.

Tip pro zájemce

Poslední dobou se stává takřka pravidlem, že si hodně lidí nevyzvedává vstupenky na poslední představení, které začíná ve 23.30 hodin. Zde mají návštěvníci bez rezervace asi šanci největší. Hraje se každý pátek a sobotu, a to vždy od 21, 22 a 23.30 hodin. Poslední noční prohlídky se konají na Státním hradě a zámku v Jindřichově Hradci 7. a 8. září tohoto roku.

„Letos se nám také poprvé stalo, že si jedna paní zarezervovala třikrát za sebou prohlídky ve 21 hodin. Ani jednou se nedostavili a ani svou rezervaci nezrušili. Osobně jsem jí odepsal, že již, vzhledem k tomu, jak zneužila náš rezervační systém, nemá šanci se na naše noční prohlídky dostat a ať se již o zaregistrování nesnaží. Jak by k tomu přišli ostatní zájemci?“ dodal na závěr Kaška.