Jihočeská postupová přehlídka divadla poezie a uměleckého přednesu se v Třeboni odehraje již poosmé. O víkendu 17. a 18. března obsadí Divadlo J. K. Tyla recitátoři, kteří se tady budou muset popasovat se svou trémou a schopnostmi. Jak uvedla Miloslava Jelonková z třeboňského odboru kultury, jejich výkony posoudí odborná porota ve složení Jiřina Lhotská, Jana Machalíková a Aleš Vrzák. Dodala, že porotci rovněž nabídnou účinkujícím rady, jak se mohou dále rozvíjet a svůj um zdokonalit. "Účastníky s nejlepšími výkony vyšlou na celostátní přehlídku Wolkrův Prostějov. Novým zájemcům o recitaci pak mohou porotci pomoci v jejich začátcích.

Miloslava Jelonková zároveň poukázala na to, že Třeboň poetická se již tradičně zároveň propojuje s básněním v ulicích města, tzv. Guerilla Poetringem. "Na rozsévání básní se vyjde v sobotu 17. března v 17 hodin od divadla. Připojí se i kapela Nina Rosa, jejíž koncert si pak vychutnáme od 20 hodin v divadle," zve Miloslava Jelonková. A jak Guerilla Poetring funguje?

"Napište svou vlastní báseň nebo svého oblíbeného autora. Báseň vylepte, zavěste či jinak kreativně umístěte ve veřejném prostoru. Místo s básní vyfoťte, aby je mohli další lidé podle nápovědy objevovat. Fotografie umístěte na facebookovou stránku projektu Guerilla Poetring," vysvětlila.

Na Třeboni poetické se budou podílet také pedagogové z Ústavu anglistiky FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomáš Jajtner a Petr Kos. Speciálně pro Třeboň poetickou připravili přednášky Básnicky bydlí člověk, která se odehraje 16. března a Metafora nejen poetická, která je naplánovaná na 28. března, na obě se můžete vydat do Domu Štěpánka Netolického.