Zde měla Porta zázemí již dříve a změna pomohla: do sálu Českého rozhlasu dorazilo 19 kapel a sólistů. Zvítězila 18letá Kristína Nídlová z Protivína, která jde do finále Porty v Řevnicích i do finále Autorské Porty v Ústí nad Labem. Do řevnického semifinále postoupila bechyňská skupina Vedvou, jež loni po pauze obnovila činnost.

Atmosféru Autorské Porty Kristína Nídlová zná, dostala se tam před třemi lety. Je také vítězkou republikového finále Dětské Porty. Letos úspěch nečekala a hodně ji překvapil, hlavně autorská trofej. Bodovala se svou písní Cesta do ráje i s kainarovkou Černá kára.

„Překvapilo mě, že tady bylo docela dost kapel, bála jsem, že jich bude míň. To mi udělalo radost a myslím si, že i úroveň byla docela vysoká," řekla Kristína Nídlová, kterou na kytaru učí Stanislav Kahuda, písničkář, držitel ceny Krtek 
z festivalu Zahrada.

Jihočeské kolo festivalu Porta se odehrálo 21. března v Českém rozhlase České Budějovice. Na snímku vítězka Kristína Nídlová.

Porotě předsedal Pavel Zajíc ze skupiny Nezmaři. Kristínu Nídlovou chválil. „Je hotová muzikantka, bylo to o řád výš než ostatní. Ze skupiny Vedvou mě opravdu hodně zaujal zpěvák, moc se mi líbil. Jen doprovod mi přišel trochu stejný," řekl Pavel Zajíc.

Porta přinesla ale i jiné zajímavosti. Alikvotní meditační buben, který rozezněla zpěvačka tria Art&Fact, překřtil moderátor Zdenek Schwager na hašiš v hrnci, styl kapely Never Been 2 Jamaica zase označil jako rasta folk. Jan Vlažný zaujal písní Wayfaring Stranger, kterou podobně jako Angličan Ed Sheeran zpíval bez kytary, jen pomocí na sebe vrstvených hlasů.

„Přesun do Budějovic byla změna k lepšímu, ukázalo se to nejen v počtu kapel, ale i prostředí bylo příjemné, a co mám od kapel reakce, tak se zase rády vrátí. Byl to správný krok. Největší radost mám z toho, že muzikanti na jihu nevymřeli, že to loni byla asi shoda blbých okolností a že se vrátili k Portě: nebýt soutěžících, nemá Porta smysl," řekla organizátorka Anna Roytová.