VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řada obcí se hemžila maškarami

Jindřichohradecko/FOTO/AKTUALIZOVÁNO/ - Víkend opět ovládly maškary. Doplnili jsme o masopust v Dačicích a Slavonicích.

15.2.2010
SDÍLEJ:

Masopust v Markvarci. Foto: František Thüringer

Masopustní průvody vyrazily například v Cepu, Nové Bystřici, Deštné, na Českorudolecku, v Sumrakově, Třeběticích či Mostečném.

Dačice

Masopust v Dačicích se stává tradicí
Již čtvrtý ročník masopustní obchůzky proběhl v neděli 14. února na dačickém Palackého náměstí. Letos se sešlo oproti loňskému roku více masek. Pokud jsme dobře počítali, tak nás bylo kolem padesáti.

Jako tradičně nezklamaly ženy z Domu s pečovatelskou službou v Dačicích, které podpořily i další příznivkyně, a přivedla je opět Mařenka Cimbůrková. Její nápady neberou konce, takže letos přišly myšky a jedna z nich se dokonce zavrtala i do sýra. A jak mi Mařenka sdělila, už ví, co přichystají na další rok.

Opět chci poděkovat všem, kteří skrývali za maskami z Dolních Němčic, ani letos na nás nezapomněli. Akci opět podpořili dačičtí hasiči. Jejich stříkačka nadělá sice vždy trochu paseky, ale tanec, taškařice a jiné výmysly k masopustu patří. Jako vždy jsem si řadu masek zapůjčili v Sumrakově a nemohu než stále chválit paní Rásochovou, která je duší masopustů v Sumrakově. Zapůjčila nám opět i nezbednou kobylku, která možná leckomu pošlapala nožky, ale uhlídat všechny čtyři je náročné, zvlášť když se o ně dělí hned dva udatní hoši – dačický Pavel Kabelka a němčický Zdeněk Krejčí. Musím se opakovat, že na tuhle dvojku nikdo nemá. Kobyla si lehala, vstávala, všude strčila nos.

Živé koníky jsme v průvodu ale také měly. Z jezdeckého klubu ing. Zdeňky Koutné z Malého Pěčína přijely na ponících Hana a Lenka Riedlingovy a Zdeňka Koutná jako myslivec, a zapojily se na konec průvodu masek.

Hlavní program masopustu byl opět v režii paní Nadi Jahelkové a Divadelního souboru Tyl. Přibyla nová zastavení na trase, zazněl i kankán v Perlovce, Pod Lipkami ordinoval v Růžovce výřečný lékař Karel Kubat s jedinečnou – rychlou, usměvavou sestřičkou Danou Krtkovou, vedle ve věštírně na nás trochu tajemna až hrůzy pouštěla Květa Mrskočová. Kouzla a magie byly v rukou Jardy Němce a na závěr nás čekalo rekondiční centrum Ládi Obrdlíka, který lákal paničky na celkové omlazení těla.

Výborným průvodcem masopustního konání byl opět v roli obecního policajta Standa Prokeš ze Slavonic. Na závěr se opět pohřbila basa, aby ukončila čas veselí a nastolila čas rozjímaní a půstu.

Děkujeme všem maskám, divadelníkům, pracovníkům kulturního střediska za nazvučení, městské polici za hladký průchod průvodu po všech komunikacích, pracovníkům technických služeb za úpravu a odklizení sněhu Pod Lipkami, a v neposlední řadě muzikantům, kteří průvod provázeli: Pavel Macků z Telče, Láďa Vlasák z Hradišťka, Ctibor Soukup z Dačic, Slávek Kučera st. z Dačic a Tomáš Čejna z D. Němčic.

Marie Kučerová

Slavonice

Slavoničtí senioři ani v zimě nezahálejí a dokáží pobavit nejenom sebe, ale i své okolí. Důkazem toho je letošní masopustní průvod masek, který vyšel v úterý od domu s pečovatelskou službou a pak prošel celým městem. I letos tak senioři připomněli dětem i dospělým tento starý zvyk.

Libor Karásek

Českorudolecko:

Masopust si již tradičně v sobotu připomněli v Českém Rudolci , v Markvarci i v Lipnici průvodem masek. Pohádkové bytosti, jako vily, princezny, loupežníci, indiánky, skřítkové, čarodějnice, smrtky, kati, ale také různé kořenářky, řezníci, či představitelé soudobých lidských činností a řemesel, včetně řemesla nejstaršího. To byla témata, která určovala ráz maškarním průvodům. Jedno však bylo společné pro všechny, legrace, zpěv a tanec, který masky přinášely do všech domácností.

Téměř před každým domem se průvody zastavily, hudba zahrála, všichni si společně zazpívali, zavýskali, masky vyzvaly k tanci a prostě byla legrace. Samozřejmě všude dokola byla sněhová peřína, takže když došlo k nějakému pádu, tak to ani nebolelo, a nikdo se neumazal.

Každá domácnost se předvedla nějakými masopustními dobrotami a nechybělo ani něco tekutého. To samozřejmě zvyšovalo dobrou náladu a masopustní veselí. Nebyla nouze o pochvaly zejména od starších lidí, kteří se rádi zapojovali do tradičního veselí celé vesnice. Nejednou zaznělo: „a za rok zase nashledanou“. Jen vyjímečně se dveře domu neotevřely.

Byla to pro maškary a organizátory opravdu „šichta“. V Českém Rudolci organizoval maškarní průvod 13. února TJ Sokol ve spolupráci s SDH, kdy se 35 dospělých a 8 dětských masek sešlo v 8:00 v hasičárně a pak už to všichni museli vydržet až téměř do 18:00 hodin, včetně Kunějovanky.

V Markvarci organizovali průvod hasiči, kteří pozvali masky do nově otevřeného Kulturního zařízení v bývalé škole na 8:00 hod. Markvarečtí zavítali nejprve do sousední Lipnice. 31 velmi pěkných masek potěšilo od 9:00 hodin do samého poledne domácnosti v Lipnici. V odpolední směně pak pokračovali v samotném Markvarci . Večer se pak sešly masky spolu s občany Markvarce a Lipnice v kulturním zařízení bývalé školy v Markvarci, kde spolu s duo skupinou pokračovali v masopustním veselí.

František Thüringer

Sumrakov:

I v malých obcích lze pořádat zdařilé akce. Podmínkou úspěšnosti je aktivní místní sbor dobrovolných hasičů s přáteli, chalupáři a hlavně chuť věnovat svůj volný čas pro zábavu a radost druhých.

Důkazem toho byl uplynulý víkend ve dvou místních částech obce Studená.

V místní části Sumrakov patřila náves masopustnímu veselí . Po čtrnácté hodině se pod vedením hasičského policajta se zástavou, vyrojilo z budovy osadního výboru nepřeberné množství masopustních masek. Masopust v Sumrakově má dlouholetou tradici. Staré masky je možno obhlídnout v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

Velké množství diváků mohlo využít poskytovaných služeb, které zde byly nabízeny např. lékařské vyšetření, kadeřnický salón, mohly si popovídat s výpravou olympioniků, kteří namísto do Vencouveru raději přijeli do Sumrakova, rovněž cestáři měli napilno. O bezpečnost dbala bezpečnostní agentura.

O občerstvení všech se postarali místní hasiči. Mohli jste si zakoupit masopustní noviny, kde se dozvíte, co hýbalo obcí v minulém roce.

O dobrou náladu se postarala místní hasičská kapela Zoufala, která vyhrávala určitě až do rána v místní bývalé škole, kde po průvodu pokračovala maškarní veselice.

V Horním Poli se utkali borci ve stolním tenise.

Josef Rod

Příbraz

V Příbrazi se po 17 letech obnovila tradice místního masopustu. V sobotu 13. února se v 10:00 hod po udělení povolení vydal průvod až 30 masek vsí.

Obnovená tradice se setkala s velkým ohlasem, což dokazovalo nejen množství masek, ale i přívětivost a připravenost obyvatel navštívených stavení.

Po šestihodinové koledě, kdy se nevynechalo ani jedno stavení, si koledníci odpočinuli a večer pak pokračovalo veselí na maškarní zábavě.

Markéta Blažková

Třebětice

V sobotu 13.února proběhl tradiční masopustní průvod po vsi, který zorganizovali místní dobrovolní hasiči. Zúčastnilo se více jak 40 masek.
Kdo vydržel do konce, mohl si ještě zatančit v místní hospodě U Fida.

#nahled|https://g.denik.cz/26/12/jh_masopust_trebetice2_0216_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/12/jh_masopust_trebetice2_0216.jpg|Masopust v Třeběticích.#

Pelant

Mostečné

Po dlouhé době se v obci jménem Mostečný sešlo několik masek. K jejich dovádění za doprovodu harmoniky zajeli i do sousedních vesnic,do Jižné,Samosol a do Pluhova Žďára. Po návratu zakončili masopustní rej v místním kulturním zařízení.

Petr Randl


15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pozitivní dechová zkouška na alkohol. Ilustrační foto.

Dopravní policisté zastavili opilého řidiče

V pondělí nastala v medvědáriu veliká operace - instalace nových kmenů do medvědích výběhů.
27

Medvědi dostali do výběhů pořádné čerstvé kmeny

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Ulici Na Hradbách čeká měsíční uzavírka

Jindřichův Hradec - Důvodem k dlouhé uzavírce ulice jsou opravy fasády na jednom z domů.

Kapři vybojovali v jihlavském bazénu sedm medailí

Jihlava - Tradičních závodů „Jihlavský ježek“ se opět účastnila výprava handicapovaných plavců Sportovního klub Kapři Jindřichův Hradec.

Obchvat Veselí nad Lužnicí zůstane bezplatný

Veselí nad Lužnicí - Nová vyhláška o zpoplatnění dálnic v roce 2018 je přívětivá pro Veselí nad Lužnicí. Od zpoplatnění i pro příští rok osvobodila starý obchvat Veselí i krátký dálniční úsek do Bošilce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT