VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řada obcí se hemžila maškarami

Jindřichohradecko/FOTO/AKTUALIZOVÁNO/ - Víkend opět ovládly maškary. Doplnili jsme o masopust v Dačicích a Slavonicích.

15.2.2010
SDÍLEJ:

Masopust v Markvarci. Foto: František Thüringer

Masopustní průvody vyrazily například v Cepu, Nové Bystřici, Deštné, na Českorudolecku, v Sumrakově, Třeběticích či Mostečném.

Dačice

Masopust v Dačicích se stává tradicí
Již čtvrtý ročník masopustní obchůzky proběhl v neděli 14. února na dačickém Palackého náměstí. Letos se sešlo oproti loňskému roku více masek. Pokud jsme dobře počítali, tak nás bylo kolem padesáti.

Jako tradičně nezklamaly ženy z Domu s pečovatelskou službou v Dačicích, které podpořily i další příznivkyně, a přivedla je opět Mařenka Cimbůrková. Její nápady neberou konce, takže letos přišly myšky a jedna z nich se dokonce zavrtala i do sýra. A jak mi Mařenka sdělila, už ví, co přichystají na další rok.

Opět chci poděkovat všem, kteří skrývali za maskami z Dolních Němčic, ani letos na nás nezapomněli. Akci opět podpořili dačičtí hasiči. Jejich stříkačka nadělá sice vždy trochu paseky, ale tanec, taškařice a jiné výmysly k masopustu patří. Jako vždy jsem si řadu masek zapůjčili v Sumrakově a nemohu než stále chválit paní Rásochovou, která je duší masopustů v Sumrakově. Zapůjčila nám opět i nezbednou kobylku, která možná leckomu pošlapala nožky, ale uhlídat všechny čtyři je náročné, zvlášť když se o ně dělí hned dva udatní hoši – dačický Pavel Kabelka a němčický Zdeněk Krejčí. Musím se opakovat, že na tuhle dvojku nikdo nemá. Kobyla si lehala, vstávala, všude strčila nos.

Živé koníky jsme v průvodu ale také měly. Z jezdeckého klubu ing. Zdeňky Koutné z Malého Pěčína přijely na ponících Hana a Lenka Riedlingovy a Zdeňka Koutná jako myslivec, a zapojily se na konec průvodu masek.

Hlavní program masopustu byl opět v režii paní Nadi Jahelkové a Divadelního souboru Tyl. Přibyla nová zastavení na trase, zazněl i kankán v Perlovce, Pod Lipkami ordinoval v Růžovce výřečný lékař Karel Kubat s jedinečnou – rychlou, usměvavou sestřičkou Danou Krtkovou, vedle ve věštírně na nás trochu tajemna až hrůzy pouštěla Květa Mrskočová. Kouzla a magie byly v rukou Jardy Němce a na závěr nás čekalo rekondiční centrum Ládi Obrdlíka, který lákal paničky na celkové omlazení těla.

Výborným průvodcem masopustního konání byl opět v roli obecního policajta Standa Prokeš ze Slavonic. Na závěr se opět pohřbila basa, aby ukončila čas veselí a nastolila čas rozjímaní a půstu.

Děkujeme všem maskám, divadelníkům, pracovníkům kulturního střediska za nazvučení, městské polici za hladký průchod průvodu po všech komunikacích, pracovníkům technických služeb za úpravu a odklizení sněhu Pod Lipkami, a v neposlední řadě muzikantům, kteří průvod provázeli: Pavel Macků z Telče, Láďa Vlasák z Hradišťka, Ctibor Soukup z Dačic, Slávek Kučera st. z Dačic a Tomáš Čejna z D. Němčic.

Marie Kučerová

Slavonice

Slavoničtí senioři ani v zimě nezahálejí a dokáží pobavit nejenom sebe, ale i své okolí. Důkazem toho je letošní masopustní průvod masek, který vyšel v úterý od domu s pečovatelskou službou a pak prošel celým městem. I letos tak senioři připomněli dětem i dospělým tento starý zvyk.

Libor Karásek

Českorudolecko:

Masopust si již tradičně v sobotu připomněli v Českém Rudolci , v Markvarci i v Lipnici průvodem masek. Pohádkové bytosti, jako vily, princezny, loupežníci, indiánky, skřítkové, čarodějnice, smrtky, kati, ale také různé kořenářky, řezníci, či představitelé soudobých lidských činností a řemesel, včetně řemesla nejstaršího. To byla témata, která určovala ráz maškarním průvodům. Jedno však bylo společné pro všechny, legrace, zpěv a tanec, který masky přinášely do všech domácností.

Téměř před každým domem se průvody zastavily, hudba zahrála, všichni si společně zazpívali, zavýskali, masky vyzvaly k tanci a prostě byla legrace. Samozřejmě všude dokola byla sněhová peřína, takže když došlo k nějakému pádu, tak to ani nebolelo, a nikdo se neumazal.

Každá domácnost se předvedla nějakými masopustními dobrotami a nechybělo ani něco tekutého. To samozřejmě zvyšovalo dobrou náladu a masopustní veselí. Nebyla nouze o pochvaly zejména od starších lidí, kteří se rádi zapojovali do tradičního veselí celé vesnice. Nejednou zaznělo: „a za rok zase nashledanou“. Jen vyjímečně se dveře domu neotevřely.

Byla to pro maškary a organizátory opravdu „šichta“. V Českém Rudolci organizoval maškarní průvod 13. února TJ Sokol ve spolupráci s SDH, kdy se 35 dospělých a 8 dětských masek sešlo v 8:00 v hasičárně a pak už to všichni museli vydržet až téměř do 18:00 hodin, včetně Kunějovanky.

V Markvarci organizovali průvod hasiči, kteří pozvali masky do nově otevřeného Kulturního zařízení v bývalé škole na 8:00 hod. Markvarečtí zavítali nejprve do sousední Lipnice. 31 velmi pěkných masek potěšilo od 9:00 hodin do samého poledne domácnosti v Lipnici. V odpolední směně pak pokračovali v samotném Markvarci . Večer se pak sešly masky spolu s občany Markvarce a Lipnice v kulturním zařízení bývalé školy v Markvarci, kde spolu s duo skupinou pokračovali v masopustním veselí.

František Thüringer

Sumrakov:

I v malých obcích lze pořádat zdařilé akce. Podmínkou úspěšnosti je aktivní místní sbor dobrovolných hasičů s přáteli, chalupáři a hlavně chuť věnovat svůj volný čas pro zábavu a radost druhých.

Důkazem toho byl uplynulý víkend ve dvou místních částech obce Studená.

V místní části Sumrakov patřila náves masopustnímu veselí . Po čtrnácté hodině se pod vedením hasičského policajta se zástavou, vyrojilo z budovy osadního výboru nepřeberné množství masopustních masek. Masopust v Sumrakově má dlouholetou tradici. Staré masky je možno obhlídnout v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

Velké množství diváků mohlo využít poskytovaných služeb, které zde byly nabízeny např. lékařské vyšetření, kadeřnický salón, mohly si popovídat s výpravou olympioniků, kteří namísto do Vencouveru raději přijeli do Sumrakova, rovněž cestáři měli napilno. O bezpečnost dbala bezpečnostní agentura.

O občerstvení všech se postarali místní hasiči. Mohli jste si zakoupit masopustní noviny, kde se dozvíte, co hýbalo obcí v minulém roce.

O dobrou náladu se postarala místní hasičská kapela Zoufala, která vyhrávala určitě až do rána v místní bývalé škole, kde po průvodu pokračovala maškarní veselice.

V Horním Poli se utkali borci ve stolním tenise.

Josef Rod

Příbraz

V Příbrazi se po 17 letech obnovila tradice místního masopustu. V sobotu 13. února se v 10:00 hod po udělení povolení vydal průvod až 30 masek vsí.

Obnovená tradice se setkala s velkým ohlasem, což dokazovalo nejen množství masek, ale i přívětivost a připravenost obyvatel navštívených stavení.

Po šestihodinové koledě, kdy se nevynechalo ani jedno stavení, si koledníci odpočinuli a večer pak pokračovalo veselí na maškarní zábavě.

Markéta Blažková

Třebětice

V sobotu 13.února proběhl tradiční masopustní průvod po vsi, který zorganizovali místní dobrovolní hasiči. Zúčastnilo se více jak 40 masek.
Kdo vydržel do konce, mohl si ještě zatančit v místní hospodě U Fida.

#nahled|https://g.denik.cz/26/12/jh_masopust_trebetice2_0216_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/12/jh_masopust_trebetice2_0216.jpg|Masopust v Třeběticích.#

Pelant

Mostečné

Po dlouhé době se v obci jménem Mostečný sešlo několik masek. K jejich dovádění za doprovodu harmoniky zajeli i do sousedních vesnic,do Jižné,Samosol a do Pluhova Žďára. Po návratu zakončili masopustní rej v místním kulturním zařízení.

Petr Randl


15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč Kuchaři speciálních diet kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Při nástupu k základní mzdě se přiznává osobní ohodnocení., Požadujeme:, - vyučení v oboru, vhodné i pro absolventy;, - pracovní doba jednosměnná s posunutou směnou, práce v sobotu i neděli (5:30-14:00 hod a 10:30-19:00hod);, - zaměstnanecké výhody: příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené; bezplatné parkování v areálu nemocnice. Pracoviště: Nemocnice jindřichův hradec, a.s., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Vlastimil Koller, +420 384 376 194. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - střední odborné vzdělání s maturitou; znalost práce s měřidly; znalost práce na PC; dobrý zdravotní stav (práce v riziku hluku, třísměnný provoz);, Popis práce: , - kontrola výrobků dle zadaných požadavků (rozměry, vzhled, funkčnost apod.); vedení záznamů o provedených kontrolách; seřízení kamer pro optickou kontrolu výrobků; odběr a archivace vzorků; odstavení nevyhovujících výrobků; spolupráce s ostatními útvary na řešení vzniklých problémů;, Nabízíme:, - týden dovolené navíc (celkem 5 týdnů); 13. plat; závodní stravování; firemní benefity; , Máte-li zájem o uvedenou pozici, zašlete Váš životopis k rukám ing. Lukáše Chládka, na adresu: l.chladek@tecnocapclosures.com. Připojte prosím Váš souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č.101/2000 Sb. Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 14 dnů, dali jsme přednost jiným uchazečům.. Pracoviště: Tecnocap s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Lukáš Chládek, +420 384 373 164,720 934 647. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montéři kovových konstrukcí dělník montáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Týdenní montážní práce po celé ČR. Výběrové řízení. Životopisy zasílat na adresu společnosti. Řid.průkaz sk. B. Pracoviště: Agrico s.r.o., Rybářská, č.p. 671, 379 01 Třeboň. Informace: Radka Holá, +420 384 704 111. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 30 000 Kč Úředníci ve skladech skladový hospodář - nákup. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE TELEFONICKY NEBO EMAILEM, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Požadujeme:, - schopnost orientovat se v dodacích listech a skladových dokumentech, - znalosti PC, - NJ nebo AJ na komunikativní úrovni, - orientace v problematice nákupu a skladové agendy výhodou, - samostatnost, - technické zaměření vítáno. Pracoviště: Oha s.r.o., 378 33 Nová Bystřice. Informace: Ludmila Jirsová, +420 725 580 244.

Ilustrační foto.

Kmen stromu udeřil muže do zad

Ilustrační foto.

Ministerstvo dopravy vybírá firmu pro dostavbu D4 k Písku

Na zámku můžete bydlet také vy

Boršov nad Vltavou - Životu nebezpečná ruina byl ještě před nedávnem zámeček v Boršově nad Vltavou nazývaný též jako zámeček Poříčí. Před půl rokem se však začala rekonstruovat.

Písek bude mít duševní lázně

Písek - Psychiatrická nemocnice Písek, kterou letos v únoru koupila společnost Penta Hospitals, chce zavést nové formy terapie a nadstandardní doplňkové zdravotnické služby pro pacienty.

Na festivalu zvíte, co nevíte o Vietnamu

České Budějovice – V sobotu na náměstí Vietnamci přiblíží své kořeny, zvyky, jídla.

K dvacítce v UNESCO si Holašovice nadělily 3D model

Holašovice - Na návsi v Holašovicích, vsi proslulé selským barokem, postávají ve středu lidé ve svátečním. Obec slaví totiž dvacet let v UNESCO.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT