VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řada obcí se hemžila maškarami

Jindřichohradecko/FOTO/AKTUALIZOVÁNO/ - Víkend opět ovládly maškary. Doplnili jsme o masopust v Dačicích a Slavonicích.

15.2.2010
SDÍLEJ:

Masopust v Markvarci. Foto: František Thüringer

Masopustní průvody vyrazily například v Cepu, Nové Bystřici, Deštné, na Českorudolecku, v Sumrakově, Třeběticích či Mostečném.

Dačice

Masopust v Dačicích se stává tradicí
Již čtvrtý ročník masopustní obchůzky proběhl v neděli 14. února na dačickém Palackého náměstí. Letos se sešlo oproti loňskému roku více masek. Pokud jsme dobře počítali, tak nás bylo kolem padesáti.

Jako tradičně nezklamaly ženy z Domu s pečovatelskou službou v Dačicích, které podpořily i další příznivkyně, a přivedla je opět Mařenka Cimbůrková. Její nápady neberou konce, takže letos přišly myšky a jedna z nich se dokonce zavrtala i do sýra. A jak mi Mařenka sdělila, už ví, co přichystají na další rok.

Opět chci poděkovat všem, kteří skrývali za maskami z Dolních Němčic, ani letos na nás nezapomněli. Akci opět podpořili dačičtí hasiči. Jejich stříkačka nadělá sice vždy trochu paseky, ale tanec, taškařice a jiné výmysly k masopustu patří. Jako vždy jsem si řadu masek zapůjčili v Sumrakově a nemohu než stále chválit paní Rásochovou, která je duší masopustů v Sumrakově. Zapůjčila nám opět i nezbednou kobylku, která možná leckomu pošlapala nožky, ale uhlídat všechny čtyři je náročné, zvlášť když se o ně dělí hned dva udatní hoši – dačický Pavel Kabelka a němčický Zdeněk Krejčí. Musím se opakovat, že na tuhle dvojku nikdo nemá. Kobyla si lehala, vstávala, všude strčila nos.

Živé koníky jsme v průvodu ale také měly. Z jezdeckého klubu ing. Zdeňky Koutné z Malého Pěčína přijely na ponících Hana a Lenka Riedlingovy a Zdeňka Koutná jako myslivec, a zapojily se na konec průvodu masek.

Hlavní program masopustu byl opět v režii paní Nadi Jahelkové a Divadelního souboru Tyl. Přibyla nová zastavení na trase, zazněl i kankán v Perlovce, Pod Lipkami ordinoval v Růžovce výřečný lékař Karel Kubat s jedinečnou – rychlou, usměvavou sestřičkou Danou Krtkovou, vedle ve věštírně na nás trochu tajemna až hrůzy pouštěla Květa Mrskočová. Kouzla a magie byly v rukou Jardy Němce a na závěr nás čekalo rekondiční centrum Ládi Obrdlíka, který lákal paničky na celkové omlazení těla.

Výborným průvodcem masopustního konání byl opět v roli obecního policajta Standa Prokeš ze Slavonic. Na závěr se opět pohřbila basa, aby ukončila čas veselí a nastolila čas rozjímaní a půstu.

Děkujeme všem maskám, divadelníkům, pracovníkům kulturního střediska za nazvučení, městské polici za hladký průchod průvodu po všech komunikacích, pracovníkům technických služeb za úpravu a odklizení sněhu Pod Lipkami, a v neposlední řadě muzikantům, kteří průvod provázeli: Pavel Macků z Telče, Láďa Vlasák z Hradišťka, Ctibor Soukup z Dačic, Slávek Kučera st. z Dačic a Tomáš Čejna z D. Němčic.

Marie Kučerová

Slavonice

Slavoničtí senioři ani v zimě nezahálejí a dokáží pobavit nejenom sebe, ale i své okolí. Důkazem toho je letošní masopustní průvod masek, který vyšel v úterý od domu s pečovatelskou službou a pak prošel celým městem. I letos tak senioři připomněli dětem i dospělým tento starý zvyk.

Libor Karásek

Českorudolecko:

Masopust si již tradičně v sobotu připomněli v Českém Rudolci , v Markvarci i v Lipnici průvodem masek. Pohádkové bytosti, jako vily, princezny, loupežníci, indiánky, skřítkové, čarodějnice, smrtky, kati, ale také různé kořenářky, řezníci, či představitelé soudobých lidských činností a řemesel, včetně řemesla nejstaršího. To byla témata, která určovala ráz maškarním průvodům. Jedno však bylo společné pro všechny, legrace, zpěv a tanec, který masky přinášely do všech domácností.

Téměř před každým domem se průvody zastavily, hudba zahrála, všichni si společně zazpívali, zavýskali, masky vyzvaly k tanci a prostě byla legrace. Samozřejmě všude dokola byla sněhová peřína, takže když došlo k nějakému pádu, tak to ani nebolelo, a nikdo se neumazal.

Každá domácnost se předvedla nějakými masopustními dobrotami a nechybělo ani něco tekutého. To samozřejmě zvyšovalo dobrou náladu a masopustní veselí. Nebyla nouze o pochvaly zejména od starších lidí, kteří se rádi zapojovali do tradičního veselí celé vesnice. Nejednou zaznělo: „a za rok zase nashledanou“. Jen vyjímečně se dveře domu neotevřely.

Byla to pro maškary a organizátory opravdu „šichta“. V Českém Rudolci organizoval maškarní průvod 13. února TJ Sokol ve spolupráci s SDH, kdy se 35 dospělých a 8 dětských masek sešlo v 8:00 v hasičárně a pak už to všichni museli vydržet až téměř do 18:00 hodin, včetně Kunějovanky.

V Markvarci organizovali průvod hasiči, kteří pozvali masky do nově otevřeného Kulturního zařízení v bývalé škole na 8:00 hod. Markvarečtí zavítali nejprve do sousední Lipnice. 31 velmi pěkných masek potěšilo od 9:00 hodin do samého poledne domácnosti v Lipnici. V odpolední směně pak pokračovali v samotném Markvarci . Večer se pak sešly masky spolu s občany Markvarce a Lipnice v kulturním zařízení bývalé školy v Markvarci, kde spolu s duo skupinou pokračovali v masopustním veselí.

František Thüringer

Sumrakov:

I v malých obcích lze pořádat zdařilé akce. Podmínkou úspěšnosti je aktivní místní sbor dobrovolných hasičů s přáteli, chalupáři a hlavně chuť věnovat svůj volný čas pro zábavu a radost druhých.

Důkazem toho byl uplynulý víkend ve dvou místních částech obce Studená.

V místní části Sumrakov patřila náves masopustnímu veselí . Po čtrnácté hodině se pod vedením hasičského policajta se zástavou, vyrojilo z budovy osadního výboru nepřeberné množství masopustních masek. Masopust v Sumrakově má dlouholetou tradici. Staré masky je možno obhlídnout v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

Velké množství diváků mohlo využít poskytovaných služeb, které zde byly nabízeny např. lékařské vyšetření, kadeřnický salón, mohly si popovídat s výpravou olympioniků, kteří namísto do Vencouveru raději přijeli do Sumrakova, rovněž cestáři měli napilno. O bezpečnost dbala bezpečnostní agentura.

O občerstvení všech se postarali místní hasiči. Mohli jste si zakoupit masopustní noviny, kde se dozvíte, co hýbalo obcí v minulém roce.

O dobrou náladu se postarala místní hasičská kapela Zoufala, která vyhrávala určitě až do rána v místní bývalé škole, kde po průvodu pokračovala maškarní veselice.

V Horním Poli se utkali borci ve stolním tenise.

Josef Rod

Příbraz

V Příbrazi se po 17 letech obnovila tradice místního masopustu. V sobotu 13. února se v 10:00 hod po udělení povolení vydal průvod až 30 masek vsí.

Obnovená tradice se setkala s velkým ohlasem, což dokazovalo nejen množství masek, ale i přívětivost a připravenost obyvatel navštívených stavení.

Po šestihodinové koledě, kdy se nevynechalo ani jedno stavení, si koledníci odpočinuli a večer pak pokračovalo veselí na maškarní zábavě.

Markéta Blažková

Třebětice

V sobotu 13.února proběhl tradiční masopustní průvod po vsi, který zorganizovali místní dobrovolní hasiči. Zúčastnilo se více jak 40 masek.
Kdo vydržel do konce, mohl si ještě zatančit v místní hospodě U Fida.

#nahled|https://g.denik.cz/26/12/jh_masopust_trebetice2_0216_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/12/jh_masopust_trebetice2_0216.jpg|Masopust v Třeběticích.#

Pelant

Mostečné

Po dlouhé době se v obci jménem Mostečný sešlo několik masek. K jejich dovádění za doprovodu harmoniky zajeli i do sousedních vesnic,do Jižné,Samosol a do Pluhova Žďára. Po návratu zakončili masopustní rej v místním kulturním zařízení.

Petr Randl


15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(20 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci logistik - administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAK POUZE EMAILEM NEBO TELEFONICKY!!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, - zkušenost s účetních programem ABRA vítána, zodpovědnost, pečlivost, samostatnost, komunikativnost, svědomitost, aktivní přístup k plnění úkolů, vysoké pracovní nasazení a kreativita, ochota učit se novým věcem, částečná znalost NJ nebo AJ, ŘP sk. B, samostatnost, komunikativnost, Nabízíme:, - zajímavou práci, při které uplatníte a rozšíříte si Vaše znalosti a zkušenosti; , - velmi dobré platové ohodnocení, příjemný pracovní kolektiv, jazykový kurz, služební telefon;. Pracoviště: Farlast services s.r.o.-001, Jiráskovo předměstí, č.p. 635, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Hana Bromová, +420 604 344 824.

539504 - Řídící pracovníci v oblasti předškolní výchovy(32 000 Kč)

Řídící pracovníci v oblasti předškolní výchovy (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) ředitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 36400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podrobné informace o vyhlášeném konkurzu uchazeči naleznou na www.mesto-trebon.cz, sekce Volná místa, přihlášku se všemi náležitostmi je nutno podat do 03.04.2018., , Předpoklady pro výkon daného pracovního místa:, - stanovené v § 5 odst. 1 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů,, - získání odborné kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost dle ustanovení §6 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů,, délka praxe ke dni podání přihlášky 3 roky, , znalost problematiky školských právních a ekonomických předpisů, , organizační a řídící schopnosti, znalost práce na PC, občanská a morální bezúhonnost,, dobrý zdravotní stav.. Pracoviště: Město třeboň - 3. mateřská škola, Jeronýmova, č.p. 183, 379 01 Třeboň. Informace: Ilona Vlachová, +420 384 342 162.

Administrativa - Administrativa Recepční(6 750 Kč)

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6750 kč, mzda max. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo je vyhrazeno pro OZP;, podávání informací klientům, přepojování tel. hovorů, jednoduché administrativní úkony; znalost práce na PC; zkrácený úvazek 20 hod. týdně; , PŘEDEM TELEFONICKY SJEDNAT SCHŮZKU. Pracoviště: Bryvecasta s.r.o. - 003, Sládkova, č.p. 332, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jaroslav Jelínek, +420 734 240 502.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Přepážkový pracovník(20 000 Kč)

Přepážkoví konzultanti v peněžnictví klientský pracovník/pracovnice - Jindř. Hradec. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KONTAKT POUZE E-MAILEM !!!;, Láká Vás práce v bance? Jste rádi v kontaktu s lidmi? Baví Vás komunikace, nebojíte se práce s penězi a chtěli byste se realizovat i v obchodní činnosti? Pak je tato pozice skvělou příležitostí právě pro Vás!, Pracovní náplň:, - zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací; aktivní vytváření vztahu s klienty a péče o klienty ČSOB; aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB; plnění obchodních výsledků a plánů, Nehledáme "ideální kandidáty" na pozici, ale motivované lidi s potenciálem k rozvoji., Požadavky:, - SŠ vzdělání s maturitou; pozitivní vztah k lidem; obchodní předpoklady; dobré komunikační schopnosti; cílevědomost a zájem o sebevzdělávání; výhodou komunikativní znalost anglického nebo jiného světového jazyka, Nabízíme:, - možnost budovat kariéru, získávat zkušenosti a rozvíjet se; perspektivní a odpovědnou práci v prosperující mezinárodní společnosti; stabilní zaměstnání s možností odborného růstu a vzdělávání; příjemné pracovní prostředí; motivující finanční ohodnocení; široké spektrum zaměstnaneckých výhod v rámci celé finanční skupiny ČSOB; příspěvek na penzijní a životní pojištění; týden dovolené navíc; příspěvek na stravování; příspěvek na volnočasové benefity - Cafeteria systém; 3 dny zdravotního volna. Pracoviště: Československá obchodní banka, a. s. - 001, nám. Míru, č.p. 140, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Kristýna Šrámková, .

Záchrana srnčího mláděte ze studny

Srnka v plotě a kanec v řece. I tak pomáhají hasiči

Za Lávkami v Dačicích pokračují stavební práce na vybudování nové mateřské školy.
4

OBRAZEM: Na školní zahradě najdou děti králíkárnu i jedlé keře

Zbrzdí auta na okruhu přechod s ostrůvkem?

Jindřichův Hradec - Radní souhlasí s požadavkem dopravní komise. Vzniká tak plán na zřízení místa pro přecházení u průchodu v protihlukové zdi na okruhu.

OBRAZEM: Hradečtí fotbalisté nasázeli Rakušanům devět gólů

Jindřichohradecko – Další přípravný zápas mají za sebou jindřichohradečtí fotbalisté, kterým po podzimní části patří druhá příčka krajského přeboru.

Milena a Josef Andrle: Cesta po jižní polokouli (11) - Argentina

Jindřichův Hradec, Argentina - První únorová dekáda v podání cestovatelů Mileny a Josefa Andrle patřila návštěvě další z jihoamerických zemí - Argentině.

Za smrt dítěte v Českém Rudolci nikdo nemůže

Český Rudolec – Od loňského června policie vyšetřovala pád stromu na děti z mateřské školy v Českém Rudolci jako trestný čin obecného ohrožení. Topol tehdy zranil pět dětí, z nichž jedno později v nemocnici zemřelo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT