V Třeboni tak byla rekordem, který bude zapsán do České knihy rekordů, netradičně oficiálně zahájena turistická sezona a zároveň oslaven Den země.

„Je to super, dělaly jsme ocas kapra,“ smály se nadšeně Bára Hospodářská a Ivana Bednářová, obě ze třetí třídy Základní školy Sokolská.

„Někdy se někdo snaží jen udělat rekord pro rekord, ale tady je to nádhera, protože námět ryby je pro děti určitě lepší než třeba barevný míč, a kapr k Třeboni patří, takže děti budou na své město víc hrdé. Navíc dnes se vše dělá dobrovolně, takže je to dobře, že se to povedlo,“ řekl bezprostředně po sestoupení z radniční věže prezident pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Nezapomněl dodat, že byl příjemně překvapený výbornou připraveností organizátorů a disciplínou účastníků.

Nadšení sdíleli všichni, kdo se na náměstí kolem poledne sešli. „Je to báječná propagace sladkovodních ryb a to, že si někdo vzal na sebe i červené tričko, nevidím jako něco strašného, příroda je přece také barevná,“ usmíval se generální ředitel holdingové společnosti Rybářství Třeboň Jan Hůda.

Přípravy byly hektické, ale určitě se vyplatily. Začaly v úterý odpoledne a skončily až večer kolem deváté hodiny.

Navigace z věže

„Napřed jsme rozkreslili kapra křídou, pak jsme s Danou vyšly na radniční věž a z ní navigovaly Vojtu s Radimem, aby tvar opravili,“ vysvětlila kulturní referentka Informačního a kulturního střediska v Třeboni Eva Potužáková. Pak teprve obarveným primalexem vymalovali tvar a políčka, do kterých napsali čísla. Další práci dalo rozpočítat do nich 1800 žáků ze sedmi třeboňských škol, a to dvou základních, jedné praktické a čtyř středních.

„Bylo to pro mě jako hlavolam, aby se tam všichni vešli. Propočítali jsme, že by se tam mělo vejít 1500 až 1800 dětí, a naštěstí se to povedlo v počtu 1865,“ svěřila se Eva Potužáková. Ještě večer připravovali podrobné rozpisy pro všechny pedagogy, aby přesně věděli, kam děti postavit. Naštěstí počasí všem přálo a primalex na dlažbě do rána vydržel.

Podle pracovníků informačního střediska se hlásili i lidé, kteří se chtěli také do vytvoření rekordu zapojit. „Ptali se mě třeba chlapi, jestli můžou přijít, že by chtěli dělat oko, tak jsem jim řekla, ať přijdou ve žlutém oblečení,“ usmívala se Eva Potužáková.

Původcem nápadu je ředitel informačního střediska Jaroslav Císař: „K Třeboni odjakživa neodmyslitelně kapr patří, tak mi to přišlo jako dobrý nápad zkusit udělat největšího kapra a zapojit do něj i děti a lidi, aby se všichni dobře bavili a navíc se o Třeboni ještě víc vědělo.“