Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když sukno střihaly metr velké nůžky Městské muzeum ve Volyni zve do 10. dubna na výstavu o soukenících, kloboučnících, barvířích i punčochářích

Volyně - Městské muzeum ve Volyni zve do 10. dubna na výstavu o soukenících, kloboučnících, barvířích i punčochářích

18.3.2011
SDÍLEJ:

Veronika Panušková ukazuje ve volyňském muzeu přes metr velké soukenické nůžky, které patří k největším unikátům výstavy Vandroval jest soukeníček. Ta představuje kromě soukenictví i kloboučníky, barvíře a punčocháře.Foto: Deník/Václav Pancer

Krample na česání vlny, vývěsní štít punčocháře nebo obří soukenické nůžky. Skutečné unikáty představuje do 10. dubna volyňské Městské muzeum v tamní tvrzi. Expozice nese název Vandroval jest soukeníček podle písničky z Prácheňska, která připomíná, že každý tovaryš musel jít na zkušenou do světa.

Soukenictví na počátku 19. století živilo každého druhého obyvatele městečka o 180 domech. Výstava v prvním patře tvrze přibližuje proto především toto řemeslo. „V první polovině 19. století bylo opravdu na výši. Kromě soukeníků jsme zapojili další řemesla, která jsou s tím spojená: kloboučníky, punčocháře, barvíře a střihače sukna,“ řekl ředitel volyňského muzea Karel Skalický.

Návštěvník tak spatří mezi několika desítkami exponátů kolovraty, formy a pres na klobouky z rodiny kloboučníka Josefa Wiesera, vlněné punčochy, sukno použité na plédech, soukenickou štětku i truhlici volyňského soukenického cechu z roku 1847.

„Z těch opravdu unikátních věcí jsou tu postřihačské nůžky, které měří zhruba 110 centimetrů. Většinou se nezachovaly, je to kus železa, a když se přestaly používat, překovaly se v něco jiného, takže v muzeích moc nejsou. Tyhle mají ještě nožířskou značku IW,“ ukazoval v expozici Karel Skalický s tím, že klasických malých nůžek na stříhání ovčí vlny mají ve sbírkách kolem dvaceti.

Dalším raritním kouskem je takzvaná soukenická střela, což je de facto velký smyčec, kterým se kmitalo a vytahovalovlákno. Že jde vskutku o cennost, dokládá vyprávění soukeníka z Humpolce, jež je součástí expozice. Narodil se okolo roku 1870, a ačkoli v textu vysvětluje rukodělnou soukenickou výrobu, se střelou se už osobně nesetkal. Doplňkem výstavy, kterou muzeum připravilo díky svým bohatým depozitářům, jsou reprodukce grafik ze soukenické manufaktury v Horním Litvínově na Mostecku – z Volyně totiž nic podobného neexistuje.

Historie soukenictví ve městě sahá až do středověku, v 16. století se začal formovat cech. Zlatou érou pro něj znamenalo 18. a především první polovina 19. století. „Tato doba byla pro Volyni dobou příznivou soukeníkům a tkalcům, kterážto řemesla se zde následkem toho tak rozmohla, že s pomocným lidem takřka polovici města představovala. Avšak trvalého prospěchu z toho ani ona, ani město nemělo. Snad nikdo z nich ani sto cihel na opravu svého domu nekoupil, stavení nechali sejít. A když soukenictva zanechali, mnoho rodin zůstalo bez zaměstnání, a tedy bez chleba,“ zaznamenal kronikář Jan Augustin Hödl.

Po roce 1860 se řemeslo vytrácí, až zaniká úplně. Soukenickou valchu koupil tehdy koželuh. Z dílen mistrů soukeníků zbyly v muzeu části oděvů i kus černého sukna.

Autor: Václav Koblenc

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení