„Když mi vyšla před dvěma lety knížka povídek, tak na mě byli známí naštvaní, že jsem jim to předem neřekl. Teď už si všichni docela zvykli na to, že píšu,“ vzpomíná se skromným úsměvem Stanislav Beran.

Tvorba

Jeho prozaická prvotina, kterou měl na mysli, se jmenuje Až umřeš, nikdo ti už nebude chtít sahat na prsa. Až překvapivě výstižně v ní poskládal pestrý kaleidoskop postav různých charakterů a prostředí. Výsledný dojem budí u čtenáře pocit, že jednotlivé povídky psal již zkušený autor, který hodně zažil a pamatuje. Proto první setkání se samotným autorem bylo překvapením.

Nová próza Hliněné dny opět ukazuje na vyzrálého autora, který velmi citlivě vnímá lidské povahy a osudy. „Základním tématem jsou pro mne psychologicko společenské vztahy, které mě vždycky zajímaly a inspirovaly. Děj příběhů se odehrává od konce války do roku 2005 na Vysočině, mapuje život dvou vrstevníků, mužů, jejichž rodinné i společenské postavení se od sebe velmi liší, ale jejich osudy se občas protínají či míjejí, aby se na sklonku života opět potkaly,“ vysvětlil Stanislav Beran.

Přiznává, že raději využil prostředí Vysočiny před malebností jihočeské krajiny a rybníků, které jsou tak často opěvované. „Vysočinu mám rád, líbí se mi krásná příroda, podobná jižním Čechám, ale je zastrčená a neprávem opomíjená,“ dodal spisovatel.

Tvorby mladého Jindřichohradečáka si všimli organizátoři projektu v rámci Visegrádské čtyřky, který podporuje ministerstvo kultury, a vybrali ji společně s ukázkami z knih Jana Balabána a Jáchyma Topola do sborníku Antologie literatur visegrádských zemí.

Do knihy bylo vybráno celkem kolem třinácti autorů, a to kromě již zmíněných ještě polských, slovenských a maďarských. „Antologie vyšla v pěti jazycích, včetně angličtiny, a dokonce i arabštiny. Letos byla v lednu představena na knižním veletrhu v Káhiře, kde z ní byly čteny ukázky v Alexandrijské knihovně, kde jsme pak i besedovali,“ doplnil Beran. První texty začal psát už na jindřichohradeckém gymnáziu, ale na vysoké škole v Ústí nad Labem se rodákovi z Jindřichova Hradce otevřely nové obzory.

„Tam jsem potkal asistenta Radka Fridricha, který je v té oblasti známým básníkem, a ten mě v psaní podporoval. Díky grantu, který se svým kolegou získal, mohla vyjít v roce 2002 má malá básnická sbírka Zlodům v malém nakladatelství CKK Sv. Vojtěcha,“ vzpomíná autor.

Postupně plynule přešel k próze, takže poezie je pro něj v současné době minulostí. Po promoci začal psát pro brněnské nakladatelství Host povídky a po jejich nastřádání dostalo vedení nakladatelství nápad sestavit z nich knihu.

Zaměstnání

Někteří Jindřichohradečáci si jej však pamatují jako pedagoga. „Učil jsem poměrně krátce na VI. základní škole tady v Jindřichově Hradci dějepis a češtinu. Pak jsem byl místo vojny na gymnáziu, kde jsem si uvědomil, že bych chtěl zkusit něco jiného,“ vysvětlil Beran.

V současné době již několikátým rokem pracuje v jedné farmaceutické firmě. Kde, jak sám říká, má po práci čistou hlavu, což je podle něj z hlediska duševní hygieny výborné. Ambice, aby se živil jako spisovatel, nemá. Ale rád si vyslechne poznámky svých známých k tomu, co napsal.

Spisovatel Stanislav Beran
Narodil se v roce 1977 v Jindřichově Hradci. Vystudoval zdejší gymnázium, poté absolvoval obor český jazyk a dějepis na UJEP v Ústí nad Labem. Časopisecky publikoval v Hostu, Welesu, Psím vínu a Pandoře. V roce 2002 debutoval básnickou sbírkou Zlodům, v roce 2005 mu vyšla kniha povídek Až umřeš, nikdo už ti nebude chtít sahat na prsa a letos v září próza Hliněné dny. Je občasným účastníkem literárních čtení. Kromě literatury jej zajímá lezení po skalách a výpravy do hor. Žije v Jindřichově Hradci a pracuje ve farmaceutické firmě.