VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchdolské divadelní večery klepou na dveře

Suchdol nad Lužnicí – Divadelní festival Suchdolské divadelní večery klepe na dveře. Jeho ředitel Vít Pávek přiblížil Deníku, na co všechno se mohou návštěvníci těšit.

16.6.2011
SDÍLEJ:

Divadelní ochotnický soubor SUD vystupuje nejen na Jindřichohradecku, ale někdy také třeba v sousedním Rakousku. Foto: archiv Víta Pávka

Čtvrtý ročník festivalu Suchdolské divadelní večery se blíží. Na co se mohou letos návštěvníci těšit?
Myslím, že v letošním roce se mohou návštěvníci těšit na kvalitnější program než v letech minulých. Je to možná dáno tím, že většina účinkujících souborů je poloprofesionálních a řada z nich již účinkovala na mecce ochotníků – Jiráskově Hronově.

Již od minulého ročníku jsme se snažili pozvat soubor Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu, to se nám nakonec povedlo a dle našeho souboru to může být trhákem letošního roku. Do Suchdola přijedou poslední festivalový den – v sobotu 30. července (od 19 hodin v suchdolském kině) s „retro-byznysovou“ muzikálovou komedií „Lakomec“, ve které hlavní postavu ztvárňuje profesionální herec Václav Chalupa, známý ze Zdivočelé země či Šakalích let. Návštěvníci, tentokrát děti, se můžou těšit i na představení „Pohádky do kapsy“ (v loňském roce velmi úspěšné představení Jiráskova Hronova) souboru Ty-já-tr z Prahy. V pohádkách totiž účinkuje další známý herec – Martin Písařík, dnes známý hlavně ze seriálů Ordinace v růžové zahradě či Cesty domů. Diváci nepřijdou ani o již známé soubory, jako je Divadlo V.A.D. z Kladna (to zde hrálo před dvěma lety „Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka“) a jejich komedie Tajemný VAD v Karpatech (také již odehrána na Jiráskově Hronově). Na děti čeká celá řada pohádek, jak pro menší, tak i odrostlejší, stejně jako na dospělé celá řada komedií, ale i dva koncerty.

Novinkou letošního roku je, že všechny pohádky budou za dobrovolné vstupné, čímž chceme do divadla nalákat více dětí, ale i jejich rodičů. Vstupné na koncerty je též dobrovolné. Vstupy na divadla pro dospělé se pohybují mezi 50 a 100 Kč. Nejdražší je právě představení na Lakomce v podání Václava Chalupy. Pro stálé diváky jsme připravili celofestivalovou permanentku v hodnotě 200 Kč, kterou si budou moci zakoupit na festivalových pokladnách, či na požádání zašleme poštou.

V srpnu – v neděli 21. – chystáme jednodenní festivalové návraty, na kterých vystoupí Víťa Marčík junior se svým souborem Já to jsem a Českokrumlovská scéna s novinkou „Příběhy Petra Voka aneb Movie Star 16. století žije!“ V loňském ročníku jsme objevili, hned za zdí námi objevené farní zahrady, farní dvůr, který je bezvadnou komorní divadelní venkovní scénou, ve kterém i letos uspořádáme některá představení.

Jak se zrodila vůbec myšlenka na festival ve městě jako je Suchdol nad Lužnicí, co do velikosti spíše menším?
Původně se mělo opravdu jednat o minifestival, to však bylo v roce 2008, kdy jsem na nápad přišel. Původně se mělo jednat jen o zpestření léta na Suchdolsku a hlavně navrácení divadelní „amatérské“ kultury do bývalého pohraničí. Dnes bych však neřekl, že je festival malý – ba naopak, roste rok od roku. Zatímco jiní organizátoři by uspořádali takový festival během dvou dnů za minimálně 300 tisíc korun, my ho pořádáme v pěti dnech a za necelou třetinu.
Navíc je potřeba brát v potaz, že je festival pořádaný neziskovou organizací – ochotníky, kteří to dělají z radosti a ne z finančního prospěchu. S tím se dnes setkáváme málokde. Jinde předávají organizaci slavností a festivalů agenturám, my si vše děláme sami.
Máte již kompletní program nebo máte ještě bílá místa?
Teď, tedy v pátek 10. června, už ho mám opravdu kompletní, ale včera tomu tak nebylo. Ráno jsem dojednal detaily s hudebníky, kteří budou účinkovat v sobotu 9. července na farní zahradě – jedná se o vokální skupinu His Master´s Voice Band z Tábora. Tím mám již program uzavřený, ale galeje mi tím nekončí, ba naopak – teď to teprve vše začne .

Zhodnotil bysteuplynulé festivaly? Co očekáváte od toho letošního?
Já je samozřejmě hodnotím kladně. Pravda, někde jsem byl mile překvapen, někdy zas zklamán, ale o tom je divadlo. Každé představení, i když se hraje třeba po sto padesáté, je vždy originální a jedinečné, a někdy je povedené, někdy zase ne. Rok co rok se ale těším na nová a nová setkání, jak s herci, tvůrci, tak i s diváky. Letos bych chtěl, když bude hezké počasí, po těch večerních představeních rozdělat oheň, popovídat s herci, ale i diváky. O tom to naše české divadelní umění také je. Samozřejmě, jako každý organizátor očekávám vyšší návštěvnost a doufám, že se najdou ještě dobří sponzoři, kteří náš projekt na poslední chvíli podpoří, protože jak jste nastínila již předtím – jsme přeci jenom v Suchdole, nejsme v lázeňském městě a nejsme ani v městě obrovského cestovního ruchu, takže se těžko hledají finanční prostředky na akce takového rázu. Vedle toho máme krásnou přírodu kolem sebe, řeku Lužnici, písková jezera a s nimi v létě i hrstku vodáků, milovníků přírody a vody, kterým se snažíme zpříjemnit pobyt kvalitním divadlem. Na druhou stranu zas čekáme, že přijdou, budou si toho vážit a podpoří naše úsilí alespoň těmi 60 korunami za vstupné.
Zvýšila se od zahájení prvního festivalu jeho návštěvnost?
Ano, návštěvnost se zvýšila – není to sice rapidní růst, ale už jenom z toho hlediska, že rok co rok je program bohatší, tím si nachází nové a nové příznivce a my jsme za to opravdu vděční.

Majípro letošní festival připraveno představenívaši suchdolští ochotníci? Jaké?
Bohužel, náš soubor pro samé osobní a pracovní zaneprázdnění členů poslední dobou moc nestíhá. Začali jsme nacvičovat novou komedii „Ženský sněm“ v režii Lenky Cvrčkové, ale i kdybychom se roztrhli, nejsme schopni do konce července ani srpna, kdy pořádáme festivalové návraty, inscenaci dokončit – i když z hereckého hlediska možná, z hlediska choreografie a scénografie nikoliv. Snad se nám ale podaří připravit menší překvapení na úplný závěr přehlídky, ale uvidíme, uvidíme . . .

Pozval jste hlavně soubory, které v Suchdole ještě nebyly nebo se některé opakují?
Vesměs jsem zval soubory, které zde již účinkovaly, ale ohlédl jsem se i do jiných vod a máme v Suchdole i „nováčky“. Z těch, co zde již hráli, mohu jmenovat například Českokrumlovskou scénu, Tramtárii z Olomouce, Ženský Amatérský Spolek z Homole, „dell´artovky“ z Č. Budějovic, Divadelní soubor Tábor, brněnský Amadis, plzeňského Kubu, ale i již zmiňovaný V.A.D. z Kladna. Jsou to soubory, troufnu si říci, nejkvalitnější z republiky a je mi ctí, je hostit právě u nás v Suchdole nad Lužnicí. Z těch nových se jedná právě o Ty-já-tr z Prahy a jeho soubor Hrobeso, společnost Kejklíř z Prahy, ale i trhák léta – Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu. Jak říkám – jedno kvalitní divadlo za druhým.

Budete festival pořádat i nadále?
Pokud budu mít sílu, dostatek dotací a pokud mě cesty života nezavedou pryč z rodného kraje, tak se o to budu pokoušet rok co rok. Záleží ale i na náladě v souboru. Ale určitě, už teď mám v hlavě plány, které letos nestihnu, ale rád bych je uvedl v život při příštím skoro jubilejním pátém ročníku.

Autor: Renata Kočí

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letošní předávání cen Spokojený zákazník Jihočeského kraje.
15

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

Ilustrační foto

Stolní tenisté bojovali o tituly, kraloval Šindelář ze Studené

V restauraci řádil zloděj

Lomnice nad Lužnicí - Neznámý pachatel využil nepřítomnosti obsluhy a odcizil hotovost.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

OBRAZEM: V Radouni se sešli malí i velcí

Horní Radouň - V kulturním domě v Horní Radouni se odehrálo předvánoční setkání.

Koledy si zazpívá celé Česko již ve středu

Jindřichohradecko – Dvaatřicet míst se letos na Jindřichohradecku přidá k předvánoční akci Česko zpívá koledy, kterou pořádá Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem a v Jindřichově Hradci také s Rádiem Česká Kanada.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT