VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tancovat se naučí také naprostí začátečníci

Jindřichův Hradec/NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Nové taneční studio tanečníka Romana Trojana Dance4live v ulici Komenského v Jindřichově Hradci jsem našla velmi snadno.

24.4.2010
SDÍLEJ:

Taneční škola Romana Trojana. Dětský soutěžní pár Tomáš Čumpelík a Dominika Mrázková. Foto: Deník/Renata Pávková

Je od redakce Jindřichohradeckého deníku coby kamenem dohodil, hned nad diskotékou Paradise Club. Dle domluvy telefonuji tanečníkovi Romanu Trojanovi, že se nacházím ve zmíněné ulici, aby mi šel odemknout. Zanedlouho přijde sympatický tanečník a srdečně mě vítá a vede mě do druhého patra, do tanečního studia. Tam už na něj čeká dětský soutěžní taneční pár – dvanáctiletý Tomáš Čumpelík a osmiletá Dominika Mrázková, které Roman trénuje.

Práce s dětmi

Dětem to spolu moc sluší, proto žádám Romana, zda si je mohu vyfotit. Rád souhlasí a říká dětem názvy různých tanečních pozic. Ty mi ochotně pózují a předvádějí taneční figury. „Občas je s nimi těžká práce, protože často zapomínají a já jim musím vše neustále opakovat. Dojíždějí za mnou z Tábora, další soutěžní páry se do mého kurzu mohou také přihlásit. Tomáš a Dominika tancují čtyři roky a z toho rok tancují spolu. Za tu dobu byli už na třetím místě na soutěži v Táboře,“ říká Roman.

Poté pouští hudbu a nechá Tomáše a Dominiku, aby předvedli své taneční umění. Přitom vidí chyby a neustále je trpělivě opravuje a ukazuje, jak mají kroky a pozice správně být a jaké. A vysvětluje jim, jaké dělají při tanci chyby. Děti už jsou na připomínky zvyklé a snaží se svému lektorovi vyhovět, jak jen to jde. „Usmívejte se, jste dětský taneční pár,“ napovídá dětem.

Začátečníci

Při pohledu na děti, které při tanci vypadají velmi profesionálně, mě právě napadá myšlenka, že Roman přece nemůže učit úplné laiky, kteří nechodili ani do tanečních. „Že někdo nechodil do tanečních, vůbec nevadí, tancovat se naučí také, většinou mám osm lekcí po dvou hodinách,“ vyvedl mě tanečník Roman ihned z omylu a dodal, že vede lekce také pro samotné ženy.

„Mnoho žen chce umět tancovat a chce si chodit zatancovat a jejich partneři přitom netancují. Já vedu i samotné ženy, i když páry jsou samozřejmě lepší.“

Ženy samy

Musím s Romanem neslyšně souhlasit, protože vím, jaké to je, když mě tanec baví a mého přítele příliš ne. Proto si myslím, že Roman zaznamená velký zájem ze strany žen. „Po otevření našeho studia mě překvapil velký zájem o tancování v Jindřichově Hradci, zejména u žen. Například mě velmi potěšil e-mail zájemkyně o salsu,“ potvrzuje Roman a dodává, že se specializuje spíš na společenské tance než například disko styl. Každou sobotu večer má také tančírnu, kam si mohou páry přijít jen tak zatancovat. Tančírnu Roman směřuje pro lidi tak kolem 35 a výš. Navíc se v budoucnu nebrání ani vyučování klasických tanečních pro mládež. Své taneční studio však Roman příležitostně pronajímá k nácviku také jiným souborům a organizacím, například každé úterý od 16 hodin je jeho sál obsazen pro historický šerm.

Rozvrh

„Mám na svých webových stránkách napsaný orientační rozvrh kurzů a kategorií, není však tak úplně pevný, slouží spíše jako orientace a může být i flexibilní.“

Taneční studio opouštím s pocitem, že tancovat může opravdu každý, kdo chce, hlavně když ho tanec baví. Roman Trojan mi při našem setkání předvedl ukázky tanečních kroků a své práce s dětmi.

Myslím si, že také jeho práce s ostatními věkovými kategoriemi je velmi profesionální a na vysoké úrovni. Jsem ráda, že jsem se s Romanem setkala, a každému, kdo miluje tanec, mohu jeho kurzy vřele doporučit. Hlavně se nebát a jít do toho naplno.

Roman Trojan: Tanec vede ke kulturnímu vyžití a kultivaci osoby

ROZHOVOR - Vedoucí nového jindřichohradeckého studia Dance4live tanečník Roman Trojan v rozhovoru vysvětluje, proč zakotvil právě v Jindřichově Hradci, a mluví o své dosavadní taneční dráze. Úspěchy má velké, účastnil se mistrovství České republiky, Evropy i světa.

Nejdříve bych se zeptala, proč jste si k otevření nového tanečního studia vybral právě město Jindřichův Hradec?
Mnoho důvodů, ale pro mě jeden zásadní, není zde taneční studio. Proč studio? Protože studio dává velké možnosti nejen pro tanec, ale i pro další kulturní vyžití. A protože také dává možnosti nejen pro společenské vyžití, prožitek z pohybu, ale i k celkové kultivaci osoby.

Jaká byla vaše taneční dráha před tím, než jste si otevřel taneční studio v Jindřichově Hradci? Jaké byly vaše úspěchy?
Narodil jsem se v roce 1971 v Kladně. Od roku 1989 se profesionálně zabývám společenským tancem. Bližší vztah mám k latinskoamerickým tancům, ale nevyhýbám se standardu. Působil jsem v tanečních školách Harmonie Kladno a STK Praha. V roce 1993 jsem získal diplom za druhé místo taneční ligy. V roce 1997 mám pohár a medaili za první místo taneční ligy. Z roku 1997 mám diplom z účasti na mistrovství Evropy ve Švédsku. A rovněž v roce 1997 jsem se účastnil také mistrovství světa v Německu. Roku 2001 jsem dále získal páté místo mistrovství České republiky profesionálů v Hradci Králové. V roce 2002 jsem získal na Fakultě tělesné výchovy a sportu Karlovy Univerzity v Praze Osvědčení o absolvovaném kurzu Tanečního sportu.

Bylo založení tanečního studia vaším přáním?
Celou dobu a taneční kariéru jsem cestoval po republice. Učil jsem prakticky ve všech městech v jižních Čechách. Proto jsem se chtěl už někde trochu usadit a založit něco vlastního. Taneční studio dále mohu pronajmout také organizacím a souborům, které potřebují někde trénovat. Každé úterý od 16 hodin mají sál historičtí šermíři, takže, kdo by měl zájem, může mě kontaktovat a domluvíme se.

Ozývají se vám zájemci o tanec?
Ano, kromě toho, že trénuji dětský soutěžní pár, tak se mi ozývají i zájemci z řad veřejnosti. Mládež, děti, senioři nebo páry. Protože partner není podmínkou, mám řadu nabídek ze stran žen, hlavně na salsu, bachatu a další tance.

Dominika a Tomáš jsou váš jediný soutěžní pár, který vyučujete?
Dětský pár Dominika a Tomáš za mnou dojíždějí z Tábora. Společně tancují teprve rok, ale dohromady už čtyři roky. Soutěží za Juniory v kategorii D Latina. Občas se objevují také na vystoupeních na různých společenský akcích. Další soutěžní páry, které by měly zájem o mé kurzy, se samozřejmě mohou přihlásit. Jinak každou sobotu večer mám tančírnu. Směřuji ji pro páry kolem 35 let a výše, protože si myslím, že zábava pro tuto věkovou kategorii ve městě trochu chybí. Dále jsem přemýšlel také o tom, že kdyby byl zájem, vyučoval bych také klasické taneční.

Takže jste v Jindřichově Hradci vlastně krátce a už slavíte úspěchy…
Přišel jsem sem v lednu, ale na začátku dubna jsem slavnostně otevřel své taneční studio. Takže vše vlastně teprve rozjíždím, proto mě zájem těší, a další zájemci mi mohou kdykoliv zavolat a můžeme se domluvit na kurzech, protože rozvrh, který mám na svých internetových stránkách, je orientační a flexibilní. Možná je individuální domluva, podle toho, jak se to komu hodí. Všichni, kdo mají o kurzy zájem, najdou potřebné informace na mých webových stránkách www. dance4live. cz.

Kolika lekcí se na vašich kurzech tanečníci účastní?
Většinou mám kurzy osm lekcí po dvou hodinách.

Musí člověk mít nějaké taneční základy, pokud má o kurzy zájem, nebo to může být také naprostý začátečník?
Nemusí před kurzy chodit do tanečních, kurzy tedy mohou navštěvovat také začátečníci.

Takže se zájemci nemusí bát se přihlásit?
Určitě ne, tancování baví hlavně ženy a jejich partnerům se občas nechce. Proto jsou rády, že se mohou přihlásit samy, i když vyučovat páry je samozřejmě lepší. Svého partnera se však mohou pokusit přemluvit nebo mu dát kurz tance například jako dárek. Když se partneři tancovat naučí, třeba je tanec bude více bavit a ženy budou spokojené.

Ve středu 14. dubna jsem měla zajímavý a velmi příjemný úkol. Zjistit, jaké to je být žákem v taneční škole. Přímo jako na zavolanou si v Jindřichově Hradci nedávno otevřel taneční studio tanečník Roman Trojan, který mě ochotně zasvětil do tanečního světa. Mýlila jsem se, když jsem si myslela, že do jeho tanečního kurzu se mohou přihlásit pouze ti, kteří už alespoň základní kroky znají nebo chodili za mlada do tanečních. Roman Trojan mě vyvedl z omylu. Do tanečního kurzu se u něj může přihlásit také naprostý začátečník. Pro ženy, jejichž partner netančí, je dobré, že mohou chodit také samy, protože partner není podmínkou. Musím se přiznat, že tancuji velmi ráda, a to jak standardní tance, tak latinsko – americké. Latinu jsem však z tanečních už trochu pozapomněla, protože na plesech je pouze málo příležitostí si ji zatancovat a také málo tanečníků. Proto si myslím, že o tyto kurzy bude velký zájem.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výběrové řízení. Životopisy zasílat na adresu společnosti. Samostatnost. Řid. průkaz sk.B. Průkaz VZV.. Pracoviště: Agrico s.r.o., Rybářská, č.p. 671, 379 01 Třeboň. Informace: Radka Holá, +420 384 704 111.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - střední odborné vzdělání s maturitou; znalost práce s měřidly; znalost práce na PC; dobrý zdravotní stav (práce v riziku hluku, třísměnný provoz);, Popis práce: , - kontrola výrobků dle zadaných požadavků (rozměry, vzhled, funkčnost apod.); vedení záznamů o provedených kontrolách; seřízení kamer pro optickou kontrolu výrobků; odběr a archivace vzorků; odstavení nevyhovujících výrobků; spolupráce s ostatními útvary na řešení vzniklých problémů;, Nabízíme:, - týden dovolené navíc (celkem 5 týdnů); 13. plat; závodní stravování; firemní benefity; , Máte-li zájem o uvedenou pozici, zašlete Váš životopis k rukám ing. Lukáše Chládka, na adresu: l.chladek@tecnocapclosures.com. Připojte prosím Váš souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č.101/2000 Sb. Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 14 dnů, dali jsme přednost jiným uchazečům.. Pracoviště: Tecnocap s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Lukáš Chládek, +420 384 373 164,720 934 647.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 12 200 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: nejdříve DPP na 2 týdny - poté pracovní smlouva; , pracovní doba 11,00 - 19,00 hod. nebo 10,00 - 18,00 hod.. Pracoviště: Baroko saliji s.r.o., Panská, č.p. 113, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Ejup Saliji, +420 775 250 582.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 21 500 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: min. vyučení; praxe v oboru nutná; schopnost samostatné práce; zákl. znalost teplé a studené kuchyně; výpis z rejstříku trestů; pouze noční směny od 18:00 - 6:00 hod;, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, práce o svátcích a víkendech; MOŽNOST UBYTOVÁNÍ;. Pracoviště: Admiral global betting a.s. - 001, třída Čsl. legií, č.p. 348, 378 10 České Velenice. Informace: Eliška Balašková, +420 602 134 556.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

U Bernartic při nehodě vyhasl zbytečně další život

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Projekt Upíři ve škole nabádá k dárcovství

Písek - Ačkoliv svůj nápad rozjížděla jako regionální projekt pod hlavičkou Střední zdravotnické školy v Písku, dnes hodlá osvětu o zodpovědnosti ke zdraví a darování krve, kterou propagují Upíři ve škole, rozšířit mezi středoškoláky po celé republice.

V uplynulých dnech se narodili...

V uplynulých dnech se v jindřichohradecké porodnici narodili:

V uplynulých dnech nás opustili...

Jindřichohradecko - V uplynulých dnech jsme se naposledy rozloučili:

Táborníci z LDT Radíkov přivítali policejní psovody

Radíkov - Policejní psovodi se svými čtyřnohými pomocníky a tiskovou mluvčí navštívili 15. srpna malé táborníky na LDT Dolní Radíkov, jenž provozuje DDM J.Hradec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT