VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tancovat se naučí také naprostí začátečníci

Jindřichův Hradec/NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Nové taneční studio tanečníka Romana Trojana Dance4live v ulici Komenského v Jindřichově Hradci jsem našla velmi snadno.

24.4.2010
SDÍLEJ:

Taneční škola Romana Trojana. Dětský soutěžní pár Tomáš Čumpelík a Dominika Mrázková. Foto: Deník/Renata Pávková

Je od redakce Jindřichohradeckého deníku coby kamenem dohodil, hned nad diskotékou Paradise Club. Dle domluvy telefonuji tanečníkovi Romanu Trojanovi, že se nacházím ve zmíněné ulici, aby mi šel odemknout. Zanedlouho přijde sympatický tanečník a srdečně mě vítá a vede mě do druhého patra, do tanečního studia. Tam už na něj čeká dětský soutěžní taneční pár – dvanáctiletý Tomáš Čumpelík a osmiletá Dominika Mrázková, které Roman trénuje.

Práce s dětmi

Dětem to spolu moc sluší, proto žádám Romana, zda si je mohu vyfotit. Rád souhlasí a říká dětem názvy různých tanečních pozic. Ty mi ochotně pózují a předvádějí taneční figury. „Občas je s nimi těžká práce, protože často zapomínají a já jim musím vše neustále opakovat. Dojíždějí za mnou z Tábora, další soutěžní páry se do mého kurzu mohou také přihlásit. Tomáš a Dominika tancují čtyři roky a z toho rok tancují spolu. Za tu dobu byli už na třetím místě na soutěži v Táboře,“ říká Roman.

Poté pouští hudbu a nechá Tomáše a Dominiku, aby předvedli své taneční umění. Přitom vidí chyby a neustále je trpělivě opravuje a ukazuje, jak mají kroky a pozice správně být a jaké. A vysvětluje jim, jaké dělají při tanci chyby. Děti už jsou na připomínky zvyklé a snaží se svému lektorovi vyhovět, jak jen to jde. „Usmívejte se, jste dětský taneční pár,“ napovídá dětem.

Začátečníci

Při pohledu na děti, které při tanci vypadají velmi profesionálně, mě právě napadá myšlenka, že Roman přece nemůže učit úplné laiky, kteří nechodili ani do tanečních. „Že někdo nechodil do tanečních, vůbec nevadí, tancovat se naučí také, většinou mám osm lekcí po dvou hodinách,“ vyvedl mě tanečník Roman ihned z omylu a dodal, že vede lekce také pro samotné ženy.

„Mnoho žen chce umět tancovat a chce si chodit zatancovat a jejich partneři přitom netancují. Já vedu i samotné ženy, i když páry jsou samozřejmě lepší.“

Ženy samy

Musím s Romanem neslyšně souhlasit, protože vím, jaké to je, když mě tanec baví a mého přítele příliš ne. Proto si myslím, že Roman zaznamená velký zájem ze strany žen. „Po otevření našeho studia mě překvapil velký zájem o tancování v Jindřichově Hradci, zejména u žen. Například mě velmi potěšil e-mail zájemkyně o salsu,“ potvrzuje Roman a dodává, že se specializuje spíš na společenské tance než například disko styl. Každou sobotu večer má také tančírnu, kam si mohou páry přijít jen tak zatancovat. Tančírnu Roman směřuje pro lidi tak kolem 35 a výš. Navíc se v budoucnu nebrání ani vyučování klasických tanečních pro mládež. Své taneční studio však Roman příležitostně pronajímá k nácviku také jiným souborům a organizacím, například každé úterý od 16 hodin je jeho sál obsazen pro historický šerm.

Rozvrh

„Mám na svých webových stránkách napsaný orientační rozvrh kurzů a kategorií, není však tak úplně pevný, slouží spíše jako orientace a může být i flexibilní.“

Taneční studio opouštím s pocitem, že tancovat může opravdu každý, kdo chce, hlavně když ho tanec baví. Roman Trojan mi při našem setkání předvedl ukázky tanečních kroků a své práce s dětmi.

Myslím si, že také jeho práce s ostatními věkovými kategoriemi je velmi profesionální a na vysoké úrovni. Jsem ráda, že jsem se s Romanem setkala, a každému, kdo miluje tanec, mohu jeho kurzy vřele doporučit. Hlavně se nebát a jít do toho naplno.

Roman Trojan: Tanec vede ke kulturnímu vyžití a kultivaci osoby

ROZHOVOR - Vedoucí nového jindřichohradeckého studia Dance4live tanečník Roman Trojan v rozhovoru vysvětluje, proč zakotvil právě v Jindřichově Hradci, a mluví o své dosavadní taneční dráze. Úspěchy má velké, účastnil se mistrovství České republiky, Evropy i světa.

Nejdříve bych se zeptala, proč jste si k otevření nového tanečního studia vybral právě město Jindřichův Hradec?
Mnoho důvodů, ale pro mě jeden zásadní, není zde taneční studio. Proč studio? Protože studio dává velké možnosti nejen pro tanec, ale i pro další kulturní vyžití. A protože také dává možnosti nejen pro společenské vyžití, prožitek z pohybu, ale i k celkové kultivaci osoby.

Jaká byla vaše taneční dráha před tím, než jste si otevřel taneční studio v Jindřichově Hradci? Jaké byly vaše úspěchy?
Narodil jsem se v roce 1971 v Kladně. Od roku 1989 se profesionálně zabývám společenským tancem. Bližší vztah mám k latinskoamerickým tancům, ale nevyhýbám se standardu. Působil jsem v tanečních školách Harmonie Kladno a STK Praha. V roce 1993 jsem získal diplom za druhé místo taneční ligy. V roce 1997 mám pohár a medaili za první místo taneční ligy. Z roku 1997 mám diplom z účasti na mistrovství Evropy ve Švédsku. A rovněž v roce 1997 jsem se účastnil také mistrovství světa v Německu. Roku 2001 jsem dále získal páté místo mistrovství České republiky profesionálů v Hradci Králové. V roce 2002 jsem získal na Fakultě tělesné výchovy a sportu Karlovy Univerzity v Praze Osvědčení o absolvovaném kurzu Tanečního sportu.

Bylo založení tanečního studia vaším přáním?
Celou dobu a taneční kariéru jsem cestoval po republice. Učil jsem prakticky ve všech městech v jižních Čechách. Proto jsem se chtěl už někde trochu usadit a založit něco vlastního. Taneční studio dále mohu pronajmout také organizacím a souborům, které potřebují někde trénovat. Každé úterý od 16 hodin mají sál historičtí šermíři, takže, kdo by měl zájem, může mě kontaktovat a domluvíme se.

Ozývají se vám zájemci o tanec?
Ano, kromě toho, že trénuji dětský soutěžní pár, tak se mi ozývají i zájemci z řad veřejnosti. Mládež, děti, senioři nebo páry. Protože partner není podmínkou, mám řadu nabídek ze stran žen, hlavně na salsu, bachatu a další tance.

Dominika a Tomáš jsou váš jediný soutěžní pár, který vyučujete?
Dětský pár Dominika a Tomáš za mnou dojíždějí z Tábora. Společně tancují teprve rok, ale dohromady už čtyři roky. Soutěží za Juniory v kategorii D Latina. Občas se objevují také na vystoupeních na různých společenský akcích. Další soutěžní páry, které by měly zájem o mé kurzy, se samozřejmě mohou přihlásit. Jinak každou sobotu večer mám tančírnu. Směřuji ji pro páry kolem 35 let a výše, protože si myslím, že zábava pro tuto věkovou kategorii ve městě trochu chybí. Dále jsem přemýšlel také o tom, že kdyby byl zájem, vyučoval bych také klasické taneční.

Takže jste v Jindřichově Hradci vlastně krátce a už slavíte úspěchy…
Přišel jsem sem v lednu, ale na začátku dubna jsem slavnostně otevřel své taneční studio. Takže vše vlastně teprve rozjíždím, proto mě zájem těší, a další zájemci mi mohou kdykoliv zavolat a můžeme se domluvit na kurzech, protože rozvrh, který mám na svých internetových stránkách, je orientační a flexibilní. Možná je individuální domluva, podle toho, jak se to komu hodí. Všichni, kdo mají o kurzy zájem, najdou potřebné informace na mých webových stránkách www. dance4live. cz.

Kolika lekcí se na vašich kurzech tanečníci účastní?
Většinou mám kurzy osm lekcí po dvou hodinách.

Musí člověk mít nějaké taneční základy, pokud má o kurzy zájem, nebo to může být také naprostý začátečník?
Nemusí před kurzy chodit do tanečních, kurzy tedy mohou navštěvovat také začátečníci.

Takže se zájemci nemusí bát se přihlásit?
Určitě ne, tancování baví hlavně ženy a jejich partnerům se občas nechce. Proto jsou rády, že se mohou přihlásit samy, i když vyučovat páry je samozřejmě lepší. Svého partnera se však mohou pokusit přemluvit nebo mu dát kurz tance například jako dárek. Když se partneři tancovat naučí, třeba je tanec bude více bavit a ženy budou spokojené.

Ve středu 14. dubna jsem měla zajímavý a velmi příjemný úkol. Zjistit, jaké to je být žákem v taneční škole. Přímo jako na zavolanou si v Jindřichově Hradci nedávno otevřel taneční studio tanečník Roman Trojan, který mě ochotně zasvětil do tanečního světa. Mýlila jsem se, když jsem si myslela, že do jeho tanečního kurzu se mohou přihlásit pouze ti, kteří už alespoň základní kroky znají nebo chodili za mlada do tanečních. Roman Trojan mě vyvedl z omylu. Do tanečního kurzu se u něj může přihlásit také naprostý začátečník. Pro ženy, jejichž partner netančí, je dobré, že mohou chodit také samy, protože partner není podmínkou. Musím se přiznat, že tancuji velmi ráda, a to jak standardní tance, tak latinsko – americké. Latinu jsem však z tanečních už trochu pozapomněla, protože na plesech je pouze málo příležitostí si ji zatancovat a také málo tanečníků. Proto si myslím, že o tyto kurzy bude velký zájem.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 28 500 Kč Finanční poradci specialisté Hypoteční specialista. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28500 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KONTAKT E-MAILEM (jakub.chroust@smsfinance.cz), , Hledáme nového kolegu/kolegyni na pozici Hypoteční specialista ve zcela nové pobočce. Pracovní pozice je zaměřená především na komunikaci se stávajícími klienty a s hypotečním portálem Chytré Hypo. Nabízíme fixní finanční ohodnocení a širokou škálu firemních benefitů (profesionální školení v oboru financí, firemní notebook, telefon, auto). Flexibilní pracovní doba v blízkosti Vašeho bydliště s možností pracovat na home office (klienty dostanete přiřazené podle Vámi zvolené lokality). Možnost rychlého kariérního postupu. Živnostenský list není třeba.. Pracoviště: Sms finance, a.s. - 001, sídliště U Nádraží, č.p. 1098, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jakub Chroust, +420 737 955 747. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 28 500 Kč Finanční poradci specialisté Analytik rodinných financí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28500 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KONTAKT E-MAILEM (jakub.chroust@smsfinance.cz), Hledáme nového kolegu/kolegyni na pozici Coach přes rodinné finance ve zcela nové pobočce. Pracovní pozice je zaměřená především na komunikaci se stávajícími klienty a fungování na základě schůzek z našeho Call Centra. Náplní práce je analýza rodinných financí a případné zajištění dle potřeb klienta. Nabízíme fixní finanční ohodnocení a širokou škálu firemních benefitů (profesionální školení v oboru financí, firemní notebook, telefon, auto). Flexibilní pracovní doba v blízkosti Vašeho bydliště s možností pracovat na částečný home office (klienty dostanete přiřazené podle Vámi zvolené lokality). Možnost rychlého kariérního postupu. Živnostenský list není třeba.. Pracoviště: Sms finance, a.s. - 001, sídliště U Nádraží, č.p. 1098, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jakub Chroust, +420 737 955 747. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení technik elektro SILNOPROUD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost SILNOPROUDU podmínkou; znalost slaboproudu výhodou; činnost dle § 6 vyhl. 50/78 Sb.; ŘP sk. B podmínkou; ŘP sk. C a E výhodou; schopnost vést samostatné zakázky/projekty; ochota učit se nové věci; preciznost; spolehlivost; časová flexibilita; ochota cestovat (ne přes noc); pracovní poměr na dobu neurčitou; pracovní doba od 7.00 hod. do 15.30 hod.; hrubá mzda 15000,- Kč + osobní ohodnocení;. Pracoviště: Gardon int s.r.o. - 001, Jakubská, č.p. 91, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Klára Čejková, +420 724 986 857. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 800 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech truhlář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KONTAKT TELEFONICKY (Po - Pá 7:00 - 15:30) pracovní doba 6:30-15:00;. Pracoviště: Paleček cz spol. s r.o., Bezručova, č.p. 694, 378 21 Kardašova Řečice. Informace: Jan Landstein, +420 777 706 719.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zimní obdoba koncertů Třeboňská nocturna, tzv. Abonentní koncerty, potrvá do března. Na snímku Musica Bohemica.
6

Abonentní koncerty vzpomenou na výročí

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Ředitel ZOO Tábor: Zachraňte medvěda ze Vsetínska, vražda není nutná

Tábor/ANKETA/ - Svůj názor na záchranu medvěda ze Vsetínska nám poslal do redakce ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korec.

V uplynulých dnech se narodili

V jindřichohradecké porodnici se v uplynulých dnech, konkrétně od 11. října do 17. října, narodily tyto děti:

Mladí otcové neplatí výživné na své děti. Dluží desetitisíce

Jižní Čechy – Dvěma případy neplacení výživného se nově zabývají policisté.

Naposledy jsme se rozloučili...

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy rozloučili:

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT