Již pozítří se do Třeboně vrátí masopustní veselí. Má za sebou dlouhou přestávku, naposledy se totiž maškary lázeňským městem procházely v padesátých letech minulého tisíciletí.

Na program, který začíná v sobotu v deset hodin dopoledne, zve Luděk Švejcar z Informačního a kulturního střediska Třeboň: „Návštěvníci mohou například přijít ochutnat třímetrovou jitrnici nebo další zabijačkové lahůdky.“

Největší událostí třeboňského masopustu bude návrat novohradské růžičkové koledy. „Čtrnáct koledníků s obrovskými klobouky ozdobenými stovkami růžiček, Střapáče, Konšele, Tancmajstry a maškary přivedou na Masarykovo náměstí Matka Masopust a Hejtman v čele růžičkové koledy,“ láká Švejcar. Růžičková koleda má mnohaletou tradici v Nových Hradech, ale týden před masopustním veselím ve svém sídelním městě si odskočí právě do nedaleké Třeboně. V rámci lázeňského masopustu budou děti a dospělí také soutěžit o ceny za nejvtipnější masku.

Jako perličku a důkaz toho, že veřejný masopustní rej míval před lety v Třeboni obrovskou popularitu, vypráví Švejcar o roce 1934. „V roce 1934, kdy světem hýbala záhada lochnesské obludy, vyrobili zaměstnanci pivovaru patnáct metrů dlouhou obludu, kterou pak o masopustu vylovili z rybníka Svět a provezli městem.“

Masopustní průvod se už v sobotu vydá na pochod i Rapšachem. Sraz masek je již v osm hodin ráno na obecním úřadě. První událostí celého programu je úkol masek získat povolení od starostky Lenky Cvrčkové.

„Masopustní průvod v naší obci měl dlouholetou tradici díky Obci baráčnické. Bohužel, poslední masopust se konal v minulém století, a to přesně v roce 1995,“ uvádí sekretář fotbalového oddílu SK Rapšach Jan Pytel.

Vypráví dále, že po dlouhém půstu přišli s oživením tradice místní fotbalisté SK Rapšach. Letos budou maškary putovat domek od domku, byt od bytu, a roznášet radost a veselí rapšašským obyvatelům již třetí rok po sobě.

„Doufám, že mráz a zima se nepodepíše na účasti a také na chuti obyvatel vyjít před dům a protáhnout si zkřehlé kosti při tanečku,“ říká sekretář fotbalového oddílu Pytel.

Hamerští obyvatelé si na maškarní rej museli ještě týden navíc počkat, a to z nešťastného důvodu úmrtí bývalého starosty Sboru dobrovolných hasičů v Hamru Rudolfa Pundy. Masopust se tedy odehraje v novém termínu, v sobotu 11. února.

Na osmou hodinu ranní je naplánovaný sraz u hamerské hasičské zbrojnice, poté se pojede na výjezd do místní části Kosky. V pravé poledne se potom maškary sejdou s ostatními a začíná průvod po Hamru.

Celý hamerský maškarní den zakončí pohřbívání Masopusta, naplánované na osmou hodinu večerní.

Hamr
sobota 11. února
Třeboň
sobota 11. února
Tušť
sobota 11. února
Jilem
sobota 11. února
Rapšach
sobota 11. února
Břilice
sobota 18. února
Radouňka
sobota 18. února
Kostelní Radouň
sobota 18. února
Jindřichův Hradec
neděle 19. února
Dolní Radouň
sobota 25. února
Chlum u Třeboně
sobota 25. února
Žíteč
sobota 25. února