Své záběry představí Michal Tůma, Tomáš Kotouč a Viktor Sýkora. Vernisáž začíná v 17 hodin.

Budějovický rodák Tůma vystaví snímky, na nichž zachytil drsnou krásu pouště, život nomádů, architekturu Berberů, prehistorické skalní rytiny a malby. V 80. letech působil jako fotograf v expedici UNESCO do centrální Sahary a dokumentoval vědecký výzkum a sběr materiálu pro budoucí Národní muzeum v Tripolisu.

Kolorit, který mizí

„Přestože od mých setkání se Saharou uplynulo už hodně roků, ta síla zážitků mi z paměti dodnes nevyprchala. Mými úlovky byly fotografie zachycující tehdejší podobu krajiny a její zvláštní krásu, historické památky, jako jsou skalní rytiny, zvířenu a vegetaci, ale také lidi, kočující Tuaregy a hrdé obyvatele pouště. Kolorit, který se dnes postupem techniky a globalizace pozvolna již vytrácí,“ vzpomíná Tůma.
Poprvé má možnost ukázat své africké téma v takové šíři. Expozici tvoří velkoformátové fotografie, které zaplní čtyři sály a chodbu. Navíc součástí vernisáže bude i křest fotopublikace, která nese stejný název jako výstava – Sahara. Texty napsal antropolog Jan Jelínek, který tehdy expedici vedl.

„Tato výstava rozhodně není cestopisnou prezentací Sahary. Je to soubor mého vidění, vnímání a cítění této tajemné krajiny a lidí. Považuji za obrovské štěstí, že jsem se tam tenkrát dostal, i když to nebylo zrovna jednoduché,“ doplnil třiašedesátiletý Michal Tůma.
Je znám především jako fotograf žen. Členem expedice byl v období, kdy pracoval na cyklech Laura, Dívčí portrét či Milovat a zemřít. „Rukopis jeho saharských témat tak v sobě nese stopu mladické vášně a touhy. Jeho portréty hrdých nomádských mužů a neméně hrdých a krásných nomádských žen, v jejichž očích se zračí staletá moudrost i věčná touha, přibližují evropskému divákovi saharské obyvatele v plné kráse i jejich nelehkém způsobu života,“ podotkl ředitel muzea Miloslav Paulík.

Saharské snímky doplní dvě kolekce z přírody. Pod názvem Téthys – podmořský svět ukáže Tomáš Kotouč podmořské fotografie, zachycujících živočichy z různých koutů planety. Téthys je bohyně moře starých Římanů a zároveň název praoceánu, v němž už před 220 miliony let žili například žraloci, které tam lze potkat i dnes.

„Zdá se ale, že naši vnuci už takové štěstí mít nebudou. Populace žraloků se za posledních 50 let zmenšily o 90 procent. Fotografie nejsou uměním – uměním jsou sami zachycení tvorové, kteří jsou na zemi stokrát déle než lidé a v příštích letech kvůli lidem ze země nenávratně zmizí,“ upozornil Paulík.

Třetí výstava se podívá na přírodu hodně zblízka. Autor Viktor Sýkora ji pojmenoval Tajemství rostlin a lidem nabídne mikrofotografie semen, květů i plodů. Propojil pohled umělce a vědce a návštěvníky tak zve na ojedinělé „pozorování pod mikroskopem“.

Václav Koblenc, Hanka Hosnedlová