Jedná se o skupinu nadšenců, kteří v podkroví hotelu Konsul na ploše 230 metrů čtverečních chtěli návštěvníkům ukázat části některých sbírek z plánovaných expozic.

První akce pro veřejnost se zúčastnil i Karl Heinrich Huber z Rakouska a stal se patronem našeho muzea. Nabídl nám spolupráci, a také, že zpracuje historické podklady o Friedrichu Dwiřkovi.

Na 19. dubna 2012 plánujeme slavnostní otevření právě ke stému výročí výstavy pořádané katechetou Dwiřkovou v Gmündu.
Dalším zajímavým produktem naší činnosti je občasník s názvem Konsultace, ve kterém budeme veřejnost informovat o vznikajících sbírkách, expozicích, o historii a výstavách mladých začínajících umělců jihočeského regionu a dalších. Pokud nahlédneme pod pomyslnou pokličku expozice Kino Kaleidoskop, připravujeme například promítání „trezorového filmu” zachycujícího jeden pracovním den v Dílnách ŽOS v Českých Velenicích, kde místní obyvatelé i lidé z okolí mohou poznat třeba sami sebe či své příbuzné. To jen tak pro představu o našich aktivitách a plánech, jejichž počátky se datují od konce října letošního roku.

Výsledkem dne otevřených dveří je, že lidé reagovali na naši výzvu o spolupráci a začali muzeu nabízet železničářské uniformy, staré fotografie, historické dokumenty, různé předměty. Toto s nadšením vítáme a těšíme se na další příspěvky a exponáty či podněty.

Dokonce jedna návštěvnice, Věra Kalátová, muzeu navrhla: „Přijďte ke mě domů v teplákách a vyberte si, co se vám hodí,” s poznámkou: „Do hrobu si to přece nevezmu.” Velmi se těšíme na případné významné objevy zapomenutých pokladů a rádi všechny dárce, stejně jako vás, pozveme na dubnové oficiální otevření.

Vladimíra Přibylová