Malíř a scénograf Tomáš Paul zemřel letos 6. května ve věku 68 let, ale svoji laskavost, jemný ironický humor i poetické vidění světa nám tu zanechal k dalšímu potěšení. I proto na něj nelze zapomenout, ba naopak: Hodí se uspořádat akci, která by ho bavila a kam by rád přišel. Vlastně tam s námi bude: půjdeme po jeho stopách.

Tomáš Paul měl obzvlášť rád období Zavírání plavecké sezony, takže na něj zavzpomínáme od pátku 4. do neděle 6. září. První večer v kostele sv. Jiljí a v křížové chodbě při mši spojené s koncertem a výstavou papírových lamp, které výtvarník navrhoval. Mladá cimbalistka Johanka Kratochvílová tam zahraje mimo jiné skladbu, kterou pro Tomáše Paula složila. Zazní i další písně, mezi účinkujícími bude i známý „mág" Swetja s fujarou, Vašek Matas (Divokej Bill) a violoncellista Pavel Barnáš (SOČR). Po koncertě se bude ještě hrát U Čerta, kam Tomáš rád chodíval – setkání přátel tam doprovodí Petr Werner s kapelou Kuželky.

Sobota bude putovní: nejprve mohou lidé od 11 hodin zajít na škubánky, oblíbené Tomášovo jídlo, do restaurace Nový svět. Odtud se vydají ve 13 hodin na cestu, která povede na rozvodí a možná i na další malířova oblíbená místa včetně pivovaru. Večer zahraje kapela Pánská šatna na náměstí v Bistru 105, které také zdobí Paulovy obrazy.

Ve středu 6. května zemřel malíř a scénograf Tomáš Paul, bylo mu 68 let. V Třeboni,kde poslední roky žil, měl srdeční vztah k letní plovárně a pláži Ostende. Na snímku vzpomínka správců plovárny.

Nedělní setkání u rybníka Svět se naplno ponese v duchu Zavírání plavecké sezony. Na Ostende zahraje odpoledne Restaurační kvartet a program bude i na Pláži Svět, kde kovář Standa Šutka opět vyrobí kotvu, kterou bude kalit vodou z rybníka a pak ji vydraží. Do akce se zapojí i další místa, například, kavárna v Uličce- autocamp Jiří Neubauer – Pláž Doubí a k vybraným místům vás může zavézt i Třeboňský vláček. Účastníci budou sbírat razítka na kartičky, které pak organizátoři slosují na pláži Svět.

Všechny akce budou mít pohodovou atmosféru vycházející ze zapojení místních lidí a jejich momentálního rozpoložení – tak, jak to měl Tomáš Paul nejradši. Uměl totiž ocenit kouzlo okamžiku a vidět poetické detaily i souvislosti. Tento výtvarník, bohém a hlavně dobrý člověk se do Třeboně přestěhoval z Prahy před pěti lety a s manželkou Dagmar si velmi oblíbil město i krajinu. Jižní Čechy ho mimo jiné inspirovaly k sérii obrázků nových druhů živočichů z hlubin fantaskna, kterou pojmenoval Třeboňský hydrobestiář. Nejen tito vtipní barevní tvorové, ale také malovaní požitkáři, lázeňáci a umělci života se teď starají o to, abychom na Tomáše vždycky vzpomínali s radostí a úsměvem.

ALENA BINTEROVÁ