Při páteční premiéře od 21 hodin zavítá na jeho jindřichohradecké panství Rudolf II. Habsburský jako arcivévoda ještě před tím, než se stal císařem.

A proč přijede právě na tento zámek? „Strašně touží vidět Bílou paní. Přiveze si s sebou i trpaslíka liliputa. Následník trůnu a Adam jsou kamarádi, navíc oba toho jména druzí, tak si musí pomáhat,“ přiblížil autor scénáře Čeněk Třeček.

Rudolf v červeném

Z dalších postav se objeví například kuchmajstr a hvězdář. Přestože Rudolfa dobové malby zobrazují spíše v černých barvách, které jsou podle organizátorů pro renesanci nejhonosnější, návštěvníci prohlídek ho zastihnou jako mladého. „Proto jsme mu dali krásný, tmavě červený kostým,“ popsal režisér Antonín Kaška.

Prohlídka zavede zájemce do černé kuchyně, kaple svatého Ducha, do zahrad a zámeckého rondelu. V kapli se bude zpívat, v rondelu tančit.

„Zastavíme se tentokrát na zahradě u borovice vejmutovky, která je přes sto let stará. Lidé nepřijdou ani o mluvící kašnu a bílou paní s kapesníčkem,“ doplnil Třeček. Ten už ani nepočítá, pokolikáté scénář psal. Vymýšlet každý rok novinky je podle něj těžké, protože děj se odehrává v podobných prostorách. Přesto se snaží vždy najít místo, které ještě nevyužil, jako letos borovici.

V prohlídkách se letos představí deset herců a pět tanečníků. „Zkoušky pokračují výborně. Myslím, že se nám snad povede dosáhnout toho, aby byl příběh zábavný. Každý rok se snažím najít režijně něco nového, abychom vytvořili co nejpříjemnější večer pro herce i diváky, což není zas tak velký problém díky textům Čeňka Třečka,“ řekl Antonín Kaška.

K hradeckým prohlídkám patří už řadu let dobroty, jimiž organizátoři hostí návštěvníky. Letos dostanou sladkou kaši od bílé paní. „Dá si ji i budoucí císař a myslím, že mu bude chutnat,“ usmál se Čeněk Třeček.

Vstupenky na prohlídky, za něž dospělí zaplatí 180 korun, je nutné si předem zamluvit, například na e–mailu kaska@akaska.cz. Vstupné drží pořadatelé již třetím rokem stejné. Zájem je letos však zatím o něco menší.

„Je vidět, že je na Jindřichohradecku méně turistů. Prohlídky v devět a deset jsou plné, ale čas o půl dvanácté se zaplňuje velice pomalu,“ nastínil Kaška.

Od 14. srpna se posune začátek první prohlídky na 20. hodinu. Organizátoři se tak snaží přizpůsobit obrovskému množství návštěvníků s dětmi. Prohlídky vymyslel v roce 1994 kastelán Miloslav Paulík. Tehdy se bílá paní zjevovala za chrastění klíčů a vytí vlků. Loni navštívilo prohlídky 3756 diváků.