VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Víc sponek! Jdu s Rychlým do postele.“ V zákulisí točny je rušno

České Budějovice, Český Krumlov - Skončila úspěšná sezona před otáčivým hledištěm. Některou z her už tady sledovaly tisíce Jihočechů. Co se přitom děje v zákulisí?

18.9.2017
SDÍLEJ:

Česká komedie Ženy Jindřicha VIII aneb chudák králem na otáčivém hledišti v Českém Krumlově,režie Martin Glaser,scéna Jaroslav Milfajt,,kostýmy Lenka RaškováFoto: Deník / Sýbek Jaroslav

Otáčivé hlediště, sezona 2017* konec sezony: 9. září
* prodáno 56 528 lístků
* obsazenost 97,55 %
* tržby 32 935 734 Kč, to je o 4,5 % více než loni
* odehráno 88 představení
* zrušena 2 představení
* premiéry: Valmont a Trubadúr

Vyjdu zpoza bloku domů a na rohu vidím postávat lidi. Mezi nimi herečka Teresa Branna. Jsem tu dobře. Je konec srpna, od Jihočeského muzea každý večer, kdy se na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově hraje, odjíždí na točnu dva autobusy. Mladíci stojící v pod-loubí prozrazují, že s herci jede kompars, osvětlovači a technici, uvaděčky, kostymérky, vlásenkářky. Přicházejí další a další lidi, každý s taškami.

Rekvizitářka Eva Severová vypráví, že se vše potřebné odveze na točnu už před generální zkouškou. „Špatné je to s lůžkovinami, když prší jako loni. To se musí všechno sehnat hned do druhého dne. Sklad máme ve Vrátě,“ vysvětluje žena.

Před autobusem stojí i Petr Rychlý. V představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), které dnes Jihočeské divadlo na točně uvede, hraje hlavní dvojroli. „Vždycky jsem zdravě nervózní. Protože, i když to tak možná nevypadá, záleží mi na tom,“ říká Petr Rychlý. Vypráví, že na roli ho maskují 20 minut. S převlékáním mu při hře prý pomáhají dvě garderobiérky. Jak by ne, když se musí převléct dvaadvacetkrát.

V autobuse se dám do řeči s herci. Zkoušet už prý nebudou. Tomáš Havlínek říká: „Tahle hra už je dávno nazkoušená. To se dělá akorát u Robina Hooda, kde se šermuje, v Jindřichovi nejsou technické věci, tam je vše dávno zažité.“ A co tedy dělají před převlékáním? Pavel Oubram vysvětluje: „Každý ten čas tráví různě. Já třeba běhám. Teď dávám čtyři kolečka, to je na 40 minut.“ Oba se shodují, že je času dost, oblečeni jsou hned, protože jejich kostýmy složité nejsou. Přesto se občas nějaký problém s garderobou naskytne. „Já mám letos druhý boty,“ směje se Tomáš Havlínek. „ A já mám blbý už od začátku,“ vtipkuje Pavel Oubram.

Když přijedeme na točnu, každý kromě herců se chopí svého řemesla. Rekvizitářky připravují Bellarii, kam se bočními vchody odeberou také kostymérky a vlásenkářky. Sólisté i kompars totiž mají uvnitř šatny. Kostymérka Milada Pilisinová, která právě leští boty Jindřichovi, prozrazuje překvapující informaci: „Ještě večer po představení pobereme špínu a jedeme jí vyprat, aby bylo prádlo k použití do druhého dne.“

Jan Franc, Přemysl Stibor a Martin Hlubocký patří mezi dvacet komparzistů. V šatně prozrazují zážitky: „Ve hře jsme na scéně s paní Bambasovou jako Němci, nebo chodíme jako chudina s Teresou Brannou a chceme, aby nám vydali královnu. Taky představujeme šlechtu.“

V dámské šatně se mě ujímá herečka Věra Hlaváčková, která hraje Annu, manželku hospodského Jindry. Ukazuje mi, z čeho se skládá její kostým. Nejnáročnější je prý připravit její hlavu. „Musí mi stáhnout vlasy, nabandážovat, pak se na ně dá podložka,“ vysvětluje Věra Hlaváčková, co se skrývá pod čepcem, a dodává se smíchem: „Je třeba hodně sponek, ať se mi vlasy neuvolní, pořád se válím s Petrem Rychlým v posteli.“

Jako ostatní, i Věra Hlaváčková sleduje předpověď. Počasí totiž dokáže představení zkomplikovat, někdy je ho potřeba i zrušit. Zatím se tak u Žen Jindřicha VIII. nestalo. „Ale opera strašně vypršela,“ říká Tomáš Havlínek. Podle Pavla Oubrama je nejhorší moment, když lidé vytahují pláštěnky kvůli dešti a ztratí pozornost.

Před představením technici obhlíží kulisy v parku, které se musí uklidit - jak prozrazuje vedoucí stavby Jaroslav Domin - pokud další den hraje Malé divadlo. Těsně před začátkem přijdou herci pod točnu do prostoru bufetu, odkud při představení vybíhají na svá místa.

Daniela Bambasová vstupuje na scénu až ke konci hry. Než přijde její chvíle, svačí a povídá si s herci, kteří jsou zrovna také v zákulisí. Pak musí odejít nalepit si velký placatý nos, protože hraje šeredu, která se uchází o Jindřicha. „Děti z komparzu se mě nejdřív báli, teď se smějí,“ vypráví. Poblíž ní sedí dvojník Petra Rychlého alias Jindřicha Jan Mrkvička, představitel Jindry. Prozrazuje, že se objevuje v 11 scénách. „Musel jsem trénovat pohyb, aby byl stejný jako u Petra,“ říká mladík z operního souboru, který musí stejně jako Petr Rychlý odlišovat chůzi Jindřicha a Jindry. Chvíli poslouchá, kam se děj hry posunul, a najednou vyrazí na scénu do hospody. Ve stejné chvíli je Petr Rychlý ještě na návštěvě u Boleynů. Proti sobě s dvojníkem stanou jen jednou až na samém konci.

Rekvizitářka Eva Severová při hře několikrát vyskakuje z točny a musí rychle zase nastoupit. „Je třeba mít fyzičku,“ říká. Tu nejvíc ze všech ale potřebuje právě Petr Rychlý. Několikrát ho vidím za křovím, jak se rychle za asistence slečen z šatny převléká, nebo běží kolem točny, aby byl včas na svém místě. Ze všech herců má nejvíce scén i textu. „Je to úžasný muž. Líbí se mi, že pracuje na roli,“ září jedna z jeho hereckých partnerek Věra Hlaváčková.

Hra je vtipná, i když jí člověk vidí podruhé. Že se líbila i divákům z točny, je znát na konečném aplausu. Po představení se všichni unavení a spokojení zároveň odeberou do autobusů. Povídají si nebo spí. V Českých Budějovicích jdou překvapivě domů, nikoliv do hospody. „Bydlím v hotelu na náměstí,“ prozrazuje Petr Rychlý.

Autor: Kamila Dufková

18.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař výjezdové skupiny ZZS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máme zájem o uchazeče se specializovanou způsobilostí v oboru urgentní medicína, popř. anesteziologie a intenzivní medicína, chirurgie, kardiologie, neurologie, traumatologie, vnitřní lékařství, všeobecné praktické lékařství. , Nabízíme , - plat dle platných právních předpisů - 13. nebo 14. platová třída (nařízení vlády č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, příloha č. 8), , - osobní příplatek, příplatek člena výjezdové skupiny ZZS, , - režimové příplatky - za práci v sobotu, neděli a ve svátek, za noční práci, , - proplacení přesčasové práce včetně zákonných příplatků, , - 5 týdnů dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, , - příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, dotované stravenky, , - podporu v odborném vzdělávání. , Umožňujeme a podporujeme , - přípravu na atestaci z urgentní medicíny, , - klinické dny a stáže na jiných pracovištích (popř. práci tamtéž na částečný úvazek). , Akceptujeme i jiný smluvní vztah než pracovní poměr (např. dohodu o pracovní činnosti). Zahájení pracovní činnosti dle dohody. Pro výkon této práce je nutný dobrý zdravotní stav. , Máte-li zájem o seberealizaci při náročné a vysoce zodpovědné práci v motivujícím prostředí s vysokou pracovní samostatností, rádi se s Vámi setkáme v našem týmu! , Na níže uvedenou adresu nebo email prosím zašlete: , - doprovodný (motivační) dopis a strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe, , - souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, viz. text: , "Souhlasím, aby Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zpracovávala mé osobní údaje pro účely získání zaměstnání v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle § 12 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů." , Adresa: , Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje , Personální oddělení , B. Němcové 1931/6 , 370 01 České Budějovice , , Bližší informace Vám sdělí ředitel ZZS JčK MUDr. Marek Slabý, MBA , tel. 606 737 567, e-mail slabym@zzsjck.cz. Pracoviště: Zdravotnická záchranná služba jihočeského kraje - 001, Vídeňská, č.p. 508, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Marcela Kubešová, +420 725 920 653,387 762 321.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů traktorista + práce v zemědělském areálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: min. vyučení; praxe na traktorech s výkonem nad 130 HP; praxe s lisem na balíky; ŘP skup. B, T; pracovní poměr na dobu neurčitou; pružná pracovní doba;. Pracoviště: Ing. karel plucar, 378 53 Strmilov. Informace: Luboš Kodada, +420 724 366 798.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 14 000 Kč

Tesaři tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru tesař nebo i v jiném oboru; praxe v oboru výhodou; ŘP skup. B; pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 12 200 Kč

Kvalifikovaní pracovníci pro těžbu dřeva pracovníci pro těžbu dřeva. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: okolí Chlumu uTřeboně;, praxe v oboru vítána; možné zaučení; dobrý zdravotní stav; znalost práce s motorovou pilou podmínkou, ŘP skup. B a T; ubytování; mzda dle výkonu; pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, pracovní doba 7:00-15:30 hod. - dle zakázek;. Pracoviště: Ladislav vojta, Vinohrady, č.p. 407, 378 04 Chlum u Třeboně. Informace: Ladislav Vojta, +420 731 558 685.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Letošní plesovou sezónu v Týně nad Vltavou završili ve stylu staročeských bálů v krojích. Pozvání ke spoluúčasti přijal i místní spolek baráčníků VITORAZ.
17

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Předškoláci v Hradci se chystají k zápisům

Jindřichův Hradec – Ještě dva týdny zbývají do letošního termínu zápisu do základních škol v Jindřichově Hradci.

OBRAZEM: Mladí módní návrháři se sešli v Třeboni

Třeboň - Tradiční soutěž Mladý módní návrhář vyvrcholila v Třeboni předáním cen.

Kdo skončí druhý v hokejovém přeboru?

Jindřichohradecko - Okresní přebor hokejistů pokračoval na jindřichohradeckém ZS Jana Marka dvěma zápasy předposledního kola.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT