Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzduchoplavec Kráčmera vzniká také u Světa

Třeboň– Ve Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína vTřeboni přichystali nový projekt, který zhlédnou lidé vcelé České republice.

11.4.2010
SDÍLEJ:

Střední rybářská škola Jakuba Krčína v Třeboni. Foto: archiv školy

V rozhovoru ho popsala učitelka teoretické výchovy Jana Kadlecová. Zároveň uvedla také novou výstavu.

Vaše škola představila nový projekt, můžete ho nějak přiblížit?
Nový projekt, který škola v současnosti připravuje, má název Vzduchoplavec Kráčmera. Jedná se o vytváření vlastivědného vzdělávacího pořadu. Výsledkem projektu bude film o krajině a nejbližším okolí Třeboňska. Hlavní postavou je Kráčmera, vzduchoplavec v balónu, který poznává jednotlivé kouty naší země. Přitom mu pomáhají děti.

Jak se k tomuto projektu vaše škola dostala?
Vzduchoplavec Kráčmera navazuje na starší projekt Krajina za školou, který představoval Třeboňsko v průběhu času. Vždy na dvojici fotografií bylo zobrazeno stejné místo v době minulé i současné. Pro naše studenty to byla velká příležitost pro srovnávání, jak se žilo dříve a jak nyní.

Pro koho je tento pořad (projekt) určen a co přinese?
Projekt Vzduchoplavec Kráčmera je určen pro žáky 4. a 5. tříd základní školy v předmětu Vlastivěda ve vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět. Umožní dětem více poznávat svůj region, objevovat dosud neznámé informace o místě svého bydliště a získat k němu silnější citový vztah.

Studenti si při realizaci projektu jistě odnesou nové vědomosti a zkušenosti, jak vypadá jejich práce na projektu?
Studenti budou mít příležitost naučit se při této práci mnoho nových věcí, například získávat, zpracovávat, třídit a předávat informace, učit se v souvislostech, spolupracovat v týmu nebo si vyzkoušet psaní filmového scénáře a zvládnout techniky přípravy filmového materiálu a jeho natáčení.

V této chvíli pracují studenti na sběru vhodného materiálu. Mají již za sebou několik školení s odborníky, kdy si museli stanovit cíle a obsah budoucího pořadu, učili se vybírat vhodná témata a ta následně konkretizovat. Vše sice vypadá na první pohled jednoduše, ovšem je to náročný proces. Zejména i proto, že na projektu se podílí žáci dojíždějící i internátní, a to znamená pro každého jiné časové výhody a nevýhody.

Kdy se lidé dočkají konečné fáze projektu a jak bude vypadat?
Celý projekt běží od prosince 2009 do října 2012. My jsme zařazeni do druhé ze tří fází projektu. Práce pro naši školu by měla skončit v říjnu 2010 oficiálním natáčením patnáctiminutového filmu připraveného podle našich podkladů. Tím ale vše nekončí, neboť naši studenti budou sami natáčet film o filmu a instalovat výstavu, která bude čerpat ze sebraného materiálu a uvede i informace, jež se do filmu nevejdou. Úplným závěrem celého projektu pak má být velká pražská výstava všech škol, které se do projektu Vzduchoplavec Kráčmera zapojily.

Kromě Vzduchoplavce Kráčmery chystáte také vernisáž studentských fotografií a výtvarných prací. Můžete ji nějak uvést?
Připravovaná vernisáž studentských fotografií a výtvarných prací vyšla z nápadu podpořit u přírodovědně a ekologicky orientovaných studentů estetické vnímání. Někteří naši studenti rádi fotografují a někteří krásně kreslí. Ani bychom to nevěděli nebýt laboratorních cvičení z biologie. Proto jsme se rozhodli uspořádat tuto vernisáž. Je to také příležitost, jak vtáhnout mladé lidi do společenského života a ukázat smysl krásna a jeho hledání.

Budou fotografie a práce studentů přístupné veřejnosti?
Vernisáž je vlastně zahájení výstavy, logicky tedy musí následovat expozice. Ta je naplánovaná v prostorách domova mládeže tak, aby ji mohlo zhlédnout co nejvíce žáků školy a ostatních, kteří se vernisáže nemohou zúčastnit.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

11.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení