Předchozí
1 z 6
Další

Automechanik David Kreuzer navázal na práci svého otce

David Kreuzer se vyučil automechanikem a provozuje v Jindřichově Hradci autoservis už od roku 1991. Nejdříve měl svou dílnu v pronájmu, nakonec se ale rozhodl, že ji i s pozemkem koupí. Hned vedle si také postavil dům a do práce tak nemusí nikam dojíždět. Má to své plusy, ale také mínusy. Někdy je totiž v práci pořád.
David KreuzerZdroj: Deník / Lucie Váchová

Dílnu na opravu aut tu otevřel můj otec a tak se dá říct, že jsem pokračoval v jeho šlépějích. Sousedům a kamarádů spravoval auta už za minulého režimu. Byl sice klempíř, ale tohle bylo jeho velké hobby. A i když už mu je přes sedmdesát let, dodnes mi sem chodí pomáhat.
David KreuzerZdroj: Deník / Lucie Váchová

K řemeslu jsem díky tátovi přičichnul už v mládí. Když jsem se po ukončení základní školy rozhodoval, kam dál, bylo to pro mne jasná volba, co budu dělat. Za těch necelých třicet let se ale práce v mém oboru hodně změnila. Musím samozřejmě znát to, co předtím, ale strašně dopředu jde elektronika v autech. Dřív jsme potřebovali nářadí, dnes se neobejdeme bez počítače.
David KreuzerZdroj: Deník / Lucie Váchová

Auta se v dnešní době více rozbíjejí. Tak jako ledničky, pračky a ostatní spotřebiče. Práce je tedy pořád dost. Jezdí sem i lidé se starými auty, ale vozový park se za poslední dobu dost obměnil a nejvíc zákazníků má automobily deset až patnáct let staré. Občas i nějaké novější, která opravuji rád. Ty nejnovější modely ale jezdí do značkových servisů.
David KreuzerZdroj: Deník / Lucie Váchová

Na jaře i na podzim jsme tradičně vytíženi přezouváním vozidel. Jinak sem lidi samozřejmě jezdí se všemi možnými závadami. Někdy se to tak sejde, že třeba pracujeme čtrnáct dní jen na motorech, ale je to výjimka. Jinak každý den děláme něco jiného. Brzdy, čepy, převodovky, spojky, rozvody… Děláme veškeré opravy včetně plechařiny.
David KreuzerZdroj: Deník / Lucie Váchová

Práce je moc. Někdy se mi zdá, že ubývá servisů. Anebo si lidé pořizují stále více aut. Než ve velkém měřítku na náš trh nastoupí elektromobily, tak půjde stále o velice perspektivní obor. U elektromobilů totiž ubudou mechanické záležitosti, které tvoří minimálně třetinu toho, co se nyní opravuje. Doufám, že je to zatím otázka daleké budoucnosti.
David KreuzerZdroj: Deník / Lucie Váchová