VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JINDŘICHŮV HRADEC

Okresní město Jindřichův Hradec je významným centrem východní oblasti jižních Čech. Ve vnitřním městě byla vyhlášena na ochranu zachovaného historického středověkého jádra městská památková rezervace.
Město se rozkládá v Jindřichohradecké hornatině na toku řeky Nežárky okolo rybníka Vajgar v nadmořské výšce 475 m asi 50 km severovýchodně od Českých Budějovic.
Původně tu v 10. století bývalo slovanské hradiště. Na jeho místě založil Jindřich I. z Hradce románsko-gotický hrad, prvně zmiňovaný již roku 1220 a zvaný Nova Domus (lat.) či Neuhaus (něm.). Označení Gradec se objevilo prvně v roce 1242. Trhová ves, která vznikla u hradu, se rychle rozvíjela a již roku 1293 byla opevněným městem. V 15. století začal být v českém názvu města uváděn přívlastek Jindřichův. Tehdy bylo k Jindřichovu Hradci připojeno tzv. Nové město vybudované v místě severního předměstí. V roce 1495 tu byla vydána první česká psaná tiskovina typu dnešních novin.
Zdroj: http://www.jh.cz

Divizní premiéra hradeckým fotbalistům nevyšla

Jindřichův Hradec – V úvodním kole fotbalové divize jindřichohradecký nováček doma podlehl Sedlčanům 0:1.

Nemocnice modernizuje svá oddělení, digitalizuje provozy

Jindřichův Hradec - Modernizace přístrojů na radiologii, přestavba pavilonu A na rehabilitaci nebo digitalizace některých provozů. Hradecká nemocnice letos do výbavy investuje na sto milionů.

OBRAZEM: Hradec si užil dvojkoncert P. Jarčevského a Pensée

Jindřichův Hradec - Série letních koncertů pokračovala v Muzeu fotografie.

Hradec znovu pronajímá své rybníky

Jindřichův Hradec – Po pěti letech je možné pronajmout si některý z rybníků v majetku města.

Staroměstští letní biatlonisté triumfovali v Německu

Staré Město pod Landštejnem - Velké horko panovalo při třídenním mistrovství Německa v letním biatlonu, kterého se zúčastnilo žactvo a dorost Klubu biatlonu Staré Město pod Landštejnem.

Nikde nejsou doma. A přesto jim ke štěstí nic nechybí

Česká republika, jihovýchodní Asie - Zabalili si celé své životy do batohů a dali Evropě vale. Teď už osm měsíců cestují Asií a jsou šťastní. Jaké to je, žít neustále na cestě a mít kancelář třeba v houpací síti na pláži?

Válka květin. V Hradci i Dačicích soupeří o výzdobu

Jindřichův Hradec, Dačice – Zazelenit a nechat rozkvést město. Takový je cíl už sedmého ročníku květinové soutěže Rozkvetlé Dačice.

Mosty se musí opravit. Kterým se začne?

Jindřichův Hradec - Minimálně dva z mostů na území města potřebují opravu: mosty „u bubnu“ a pod Nežáreckou branou.

Ambice hradeckého divizního nováčka jsou jasné: záchrana

Jindřichův Hradec – Obnovená premiéra v divizi čeká po dvouleté pauze jindřichohradecké fotbalisty.

Hradec se ve středu na tři hodiny ocitl bez vody

Jindřichův Hradec - Dnes (8.8.) brzo ráno došlo k poruše na hlavním vodovodním přívodním řadu o průměru 300 mm v ulici Stará cesta v Jindřichově Hradci.

Horní Žďár a Políkno zřejmě získají novou kanalizaci

Jindřichův Hradec - Dvě jindřichohradecké místní části se v nadcházejících letech dočkají splaškové kanalizace. Právě se hledá projektant.

OBRAZEM: Muzeum představuje monumentální, vzácný atlas světa

Jindřichův Hradec – Monumentální, 300 let starý atlas světa si nyní mohou lidé prohlédnout v Muzeu Jindřichohradecka.

Záchrana sesuté Mlýnské může začít

Jindřichův Hradec - Po šestnácti měsících se radnice pustí do náročné opravy skály, která se sesunula pod silnicí v horní části Mlýnské ulice.

Porcinkule odřízne auta od centra

Jindřichův Hradec - Na nadcházející víkend se chystá Porcinkule, tradiční jindřichohradecká pouť. Přinese s sebou různá dopravní omezení a dočasné změny v parkování.

OBRAZEM: Víťa Marčík přijel bavit Hradečáky

Jindřichův Hradec - V rámci TOP týdne zažil hradec divadelní hru o Robinsonovi Crusoe.

Blíží se jubilejní Jazzová noc. Znáte její příběh?

Jindřichův Hradec, Vydří - Začalo to jednoho letního dne ve vesnici Vydří u Jindřichova Hradce. Na chalupě se tam sešli tři kamarádi – Tony Viktora, Tomáš Kleník a Láďa Kopecký.

Kradl na parkovišti u Albertu. Neviděli jste ho?

Jindřichův Hradec – Zloděj vytrhl peněženku muži přímo z ruky a utekl z parkoviště.

Nové čerpadlo zajistí Hradci vodu i v nouzi

Jindřichův Hradec - Zhruba milion korun pořídí Hradci takzvané dieselčerpadlo pro vodojem v Pleších. Má pomoci dodat městu vodu, i když na dlouho vypadne proud.

Kostel sv. Jana Křtitele vydá svá tajemství

Jindřichův Hradec – Záhadný kostel sv. Jana Křtitele vydá v pátek 27. července svá tajemství. Právě v tento den začíná od 19 hodin unikátní prohlídka, kterou povede archeolog zdejšího muzea Vladislav Burian.

Blíží se tradiční TOP týden. Co nabídne?

Jindřichův Hradec - Už v pátek 27. července odstartuje jazzovou nocí v muzeu fotografie tradiční TOP týden.

Hradecké nábřeží bude zase bezpečnější

Jindřichův Hradec - Ještě před velkou rekonstrukcí Nábřeží Ladislava Stehny chystá radnice osvětlení přechodu poblíž parkoviště Jitřenka.

Slaví hned několik výročí najednou

Deštná - Od pátku 20. až do neděle 22. července se v Deštné slaví hned několik výročí. Jednak 140 let dobrovolných hasičů, dále 20 let Provaznického a 10 let Leteckého muzea.

Dokonalý diplomat začal na zámku

Jindřichův Hradec - V sobotu 21. července byla otevřena na zámku v Jindřichově Hradci výstava, Dokonalý diplomat, která je zaměřena na historii černínského rodu.

S oprátkou kolem krku vyhlížel smrt

Třeboňsko - Těžká životní i finanční situace málem dohnala muže k sebevraždě. Případ se však dočkal šťastného konce.

Do Matné jeli hasiči. Hořela kuchyň

Jindřichův Hradec – Škodu za zhruba padesát tisíc korun způsobil požár, ke kterému ve středu před druhou hodinou odpolední vyjížděli hradečtí hasiči – jak profesionální jednotka, tak ta dobrovolná.

Strážští dokončí kanalizaci v Pístinské už na podzim

Stráž nad Nežárkou - Radnice ve Stráži nad Nežárkou dokončí na podzim rekonstrukci kanalizační a vodovodní sítě včetně povrchu v ulici Pístinská za necelých 9 milionů korun.

Pozor, draci! V Hradci se pojede Vajgarská saň

Jindřichův Hradec – Celkem třináctka posádek dračích lodí se v loňském roce, při zkušebním nultém ročníku soutěže Vajgarská saň, proháněla po hladině Vajgaru.

Blíží se druhé kolo kulturních dotací

Jindřichův Hradec - Hradecká radnice vypsala druhou výzvu dotačního programu na podporu kultury a zájmové činnosti. Přihlášky se mohou podávat od 1. do 24. srpna.

OBRAZEM: Hradec navštívili tanečníci ze Zimbabwe

Jindřichův Hradec - Dvanáctičlenná africká hudební, taneční a divadelní skupina zavítala do Evropy na své už osmnácté turné.

Poznej Hradec, vyzývá hravý interaktivní průvodce

Jindřichův Hradec – Celkem 26 zastavení a šest míst, která je potřeba navštívit, aby se dala vyluštit tajenka.

OBRAZEM: Markéta Navrátilová vystavuje cyklistické fotografie

Jindřichův Hradec - V sobotu 7. července byla vernisáží v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci zahájena výstava fotografií ze závodů Tour de France a dalších.

OBRAZEM: Jindřichohradecká činohra po dvacáté

Jindřichův Hradec - Třetí zvonění, tak se jmenuje divadelní hra Václava Štecha, kterou v pátek a sobotu sehráli na třetím zámeckém nádvoří v Jindřichově Hradci herci Divadelního souboru Jablonský se svými hosty. Dvacátá premiéra se vydařila a herci byli po zásluze odměněni dlouhotrvajícím potleskem. Režie se opět ujal Josef Nechutný.

Požár pily zvedl profesionální a i dobrovolné hasiče do akce

Kardašova Řečice - U požáru skladu v Kardašově Řečici hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu

Zateplení obřadní síně krematoria je hotové

Jindřichův Hradec –Přes pět milionů korun spolykalo zateplení obřadní síně na hradeckém hřbitově. Provoz se tak od úterý vrací do normálu.

OBRAZEM: Herci v Jindřichově Hradci přiblíží méně známou historii města

Jindřichův Hradec - Premiéru už 10. ročníku kostýmovaných prohlídek, Večerní toulky bájným Hradcem, zaměřený na téma života a smrti mají za sebou v Jindřichově Hradci.

Sociálním službám v Hradci pomohou dotace

Jindřichův Hradec – Zastupitelé se na svém středečním jednání zabývali rozdělením více než devíti set tisíc korun ve formě podpory pro provozovatele sociálních služeb.

OBRAZEM: Hasiči se utkali o pohár starosty Jindřichova Hradce

Dolní Skrýchov - O putovní pohár starosty Jindřichova Hradce se utkali hasiči v požárním útoku v sobotu 30. června na louce v Dolním Skrýchově.

OBRAZEM: Na letním koncertě zazněl folk a country, ozval se i swing

Jindřichův Hradec - V pátek se v Jindřichově Hradci uskutečnil další z letních koncertů.

Kanalizaci na Jitce čekají další opravy

Jindřichův Hradec – O druhé etapě rekonstrukce části kanalizace na sídlišti Jitka rozhodli v uplynulých dnech městští radní.

Kruhový objezd na Hvězdárně je zase o něco blíž

Jindřichův Hradec - Hradecká radnice směňuje pozemky na kraji sídliště Hvězdárna. Jednou by na nich měla vzniknout kruhová křižovatka.

Zámek Nová Bystřice zve na oslavy sta let státu

Nová Bystřice - Nedělní odpoledne plné zábavy můžete strávit na novobystřickém zámku. Přijede i T. G. Masaryk.

Zakázky jsou moc drahé, hořekuje hradecká radnice

Jindřichův Hradec - Kvůli tomu, že letos jsou zakázky ve skutečnosti mnohem dražší než jsme předpokládali, musíme některé z nich zrušit. To ve středu oznámilo vedení města zastupitelům.

Boj o cenu města skončí už v sobotu

Jindřichův Hradec - Ještě čtyři dny zbývají na zasílání nominací těch, kteří by měli získat cenu města – křišťálovou růži – v jedné z pěti kategorií.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Kriminální román napsal pro babičku

Jindřichův Hradec - Mladík z Jindřichohradeckého knihkupectví Martin Stručovský si oblíbil po fantasy také žánr drsné americké detektivky. 

Park kolem kolejí zůstane bez úprav

Jindřichův Hradec - Radní zrušili zakázku na revitalizaci parčíku kolem Základní umělecké školy. Kopie sochy plukovníka Švece ale vznikne i přesto.

Vznikne parkoviště na Jitce i cyklostezka na Radouňce

Jindřichův Hradec - Jindřichohradečtí radní se zabývali návrhy, které jim předložila dopravní komise. Schválili vznik nových cyklostezek i parkoviště.

Kdo vybaví hvězdárnu dalekohledy?

Jindřichův Hradec – Další součástí kompletní přestavby jindřichohradecké hvězdárny, která by měla vypuknout už v létě, se v minulém týdnu zabývala rada města.

Okolí zámku bude uzavřené. V Hradci se natáčí

Jindřichův Hradec - Pokud vás v pondělí ráno zarazil velký černý kočár, který se řítil městem, vězte, že se vám nezdál. V Hradci se natáčí pozvánka na černínskou výstavu Dokonalý diplomat.

Plavští oslaví sto let republiky

Plavsko - Letošní kulaté výročí od vzniku samostatného československého státu je nosným tématem plavské kulturní akce, která proběhne 5. července.

Dočká se Děbolín konečně kanalizace?

Jindřichův Hradec - Až 64 milionů korun by mohla stát nová splašková kanalizace a čistírna odpadních vod pro Děbolín. Radní vypsali zakázku na jejich výstavbu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT