Například předporodní kurz v Jindřichově Hradci vede porodní asistentka Lucie Knapíková.

„S kurzy jsem začínala před dvěma a půl lety, ze začátku jsem měla maminek méně, ale vždycky jsem hodiny pořádala, i když byl třeba jen pro dvě,“ říká Lucie Knapíková.

Sedm týdnů

S maminkami se v kurzu schází po dobu sedmi týdnů. V tomto čase je postupně připravuje na porod, ale také první chvíle s novorozencem. Díky tomu, že Lucie Knapíková pracuje také v jindřichohradecké nemocnici na oddělení šestinedělí, může maminkám uvádět četné příklady přímo z praxe, kterých je samozřejmě celá řada. Navíc ty, co budou rodit přímo v Jindřichově Hradci, už dopředu vědí, co se s nimi bude dít. Tématem středeční hodiny předporodního kurzu byla Druhá doba porodní a s tím spojené dýchání, masáže a úlevové polohy. Na kurzu byli přítomní i nastávající otcové, kterým Lucie vysvětlila, jak mohou být své partnerce nápomocní, nebo také poznat čas, kdy vyjet do porodnice.

„Do porodnice je nejlépe vyrazit, když praskne plodová voda nebo začnou pravidelné kontrakce. Měli byste si zapamatovat začátek kontrakce a pak začátek další, pak budete mít výsledný čas po kolika minutách kontrakce jsou. Do porodnice vyrazte, když jsou kontrakce pravidelné, záleží také na dojezdové vzdálenosti, ale nikdy nejste v porodnici brzy. Do porodnice také jeďte v jakémkoli stádiu těhotenství, pokud byste začaly krvácet,“ poradila nastávajícím mámám mimo jiné Lucie při kurzu.

„Když budu v práci a žena už bude v porodnici a já přijedu do porodnice déle, budu k ní moci jít?“ zajímal se jeden z přítomných tatínků na středečním kurzu.

„K manželce nebo přítelkyni pustí tatínky kdykoliv. Pokud se rozhodnou jít na sál, zaplatí poplatek a mohou tam být po celou dobu. Jestliže se však někomu udělá špatně, měl by jít raději včas na chvíli na chodbu. Až se udělá tatínkovi lépe, může se na sál vrátit, ale hlavně by měl fakt, že je mu špatně, přiznat, aby se nemusel personál dostatečně zaměstnaný rodičkou ještě starat o něj,“ varovala nastávající otce Lucie. Návštěvy jsou v porodnici také povoleny, ale měly by však také chápat, že je rodička unavená.

Dnešní doba nabízí k úlevě před porodem již řadu vynikajících prostředků. Lucie v kurzu učí úlevové polohy na gymnastickém míči. Dále předvádí, jak mají díky aromatické masáži oblasti kostrče pomáhat v první době porodní partneři rodiček a čím vším mohou být nápomocní.

„V jindřichohradecké porodnici je k dispozici také masážní vana, která je opravdu výborná a radím maminkám, aby si do ní opravdu před porodem vlezly, protože jim velice pomůže,“ pokračovala Lucie Knapíková, která už za dobu vedení svého kurzu má mnoho kladných ohlasů a poděkování od šťastných rodičů. „Jsem strašně ráda za tvé kurzy a moc moc děkuji za tvou péči na porodnici,“ napsala například spokojená maminka Lucie Malisová.

„I když začátky byly těžké a já také uvažovala, že skončím, šťastné maminky mi vždy dodají chuť pokračovat. Podporují mě také kolegové v nemocnici, dále hlavně můj přítel a moje rodina, té musím moc poděkovat především,“ vzkázala Lucie nakonec své díky.

Lucie Knapíková bude mámám on–line odpovídat na otázky na webu Jindřichohradeckého deníku 26. dubna od 11 hodin.