Úbytek porodnosti je však celorepublikový a maminky jsou s péčí v Jindřichově Hradci moc spokojené.

„Je to tu pěkné, hezky se tu o mě starají. Také vybavení je velice moderní,“ sdělila maminka Zdeňka Kučerová z Jarošova nad Nežárkou.

Vana

Z moderního vybavení je v jindřichohradecké porodnici rodičkám k dispozici v předporodní době například hydromasážní vana. Díky ní dochází ke zmírnění porodních bolestí. Je také samozřejmostí výběr porodní polohy, alternativní příprava k porodu, návštěvy na porodnici bez omezení a otec u porodu. Miminka jsou ihned bezprostředně po porodu přikládána ke kojení. Uvedení do života přestřižením pupečníku může dle přání provést otec dítěte. Miminka jsou na pokoji s maminkami. Od listopadu 2006 je v jindřichohradecké porodnici také možné odebírat pupečníkovou krev na kmenové buňky. Pro akutní císařský řez se v únoru dokonce otevře ještě jeden porodní sál. „V sále musí dojít k drobným technickým úpravám, například se do něj umístí lůžko pro novorozence. Myslím, že bychom ho mohli zprovoznit v únoru,“ informoval primář gynekologicko – porodnického oddělení Pavel Dejmal.

Úbytek

Za péčí jezdí do Jindřichova Hradce často i maminky odjinud. Před otevřením nové porodnice v Táboře, jezdily rodičky z Táborska do Jindřichov Hradce.

„Podle mého odhadu šlo asi o 30 až 40 porodů ročně navíc. Nyní jezdí rodičky z Tábora nebo Soběslavi také, ale už méně,“ uvedl dále Dejmal. Rodiček však podle jeho slov ubývá celorepublikově, například také v Praze, takže pokles porodnosti v jindřichohradecké porodnici není způsoben odlivem rodiček. Spíše naopak, tím, že dochází stále ke zkvalitnění péče, se maminky cítí v jindřichohradecké porodnici dobře.

„Jsem tady poprvé a moc se mi tu líbí. Všichni jsou tu na mě hodní,“ zhodnotila situaci také další spokojená maminka Iveta Jenková. Maminky mají možnost navštívit také předporodní kurzy, které zajišťuje porodní asistentka Lucie Knapíková.

Ze statistik je zajímavé, že v roce 2008 se narodilo nejvíce dětí v letních měsících. V květnu jich bylo 80 a v červnu dokonce 90, nejméně potom v měsíci srpnu, kdy se narodilo celkem 56 dětí. V loňském roce bylo 20 procent porodů provedeno císařským řezem.