VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Japonec je našinec

Stále se dějí velké věci, stačí otevřít oči.

6.7.2011
SDÍLEJ:

Japonský cykloturista v Jindřichově Hradci.Foto: Deník/Jana Hýbková

JIndřichův Hradec - Sedíme s kamarádkou v předzahrádce u Zlaté husy a vůbec nemyslíme na to, že zde nocoval český národní hrdina Karel Havlíček Borovský při své cestě do vyhnanství. Rakousko dokázalo rozlišit, kdo je radikál a kdo umírněný liberál. Radikál, třeba Frič nebo Sabina, do pevnosti, liberál do vyhnanství.

Je ale jiná doba a my si užíváme teplé počasí, venkovní atmosféru a čilý ruch, jenž je v Jindřichově Hradci zapříčiněn pondělním odpolednem, jež bylo výjimečné dvěma následujícími svátečními dny, něco jako páteční odpoledne.
Město doslova praská ve švech pod přívalem tuzemských návštěvníků. Protože parkují i na zcela zaplněných placených parkovištích, je pravděpodobné, že zde nezůstanou přes noc, ale budou ubytováni po okolí.

Když mne zaujme cyklista. Touto dobou jsou zde přímo laviny cyklistů, kteří objevili místní cyklistický ráj, za nějž vděčíme naší přírodě, kterou se nám ještě kupodivu nepodařilo zcela zlikvidovat, i když leckteří tvůrci blahobytu, dosti často velmi sobecky zaměřeného, se o likvidaci jihočeské krajiny dosti úspěšně snaží.

Mne zaujal cyklista, který měl své silniční kolo, s plášti rozměru galusek, se závodními berany, obloženo zavazadly jak v oblasti řidítek, tak vzadu. Sám byl oblečen do přiléhavého cyklistického kompletu, kdy ruce i nohy měl chráněny proti chladu, na hlavě dnes již obligátní cyklistickou přilbu.
Tvář nevypadala příliš evropsky, ale asijské rysy nebyly zase až tak markantní, na první pohled však bylo vidět, že jede zdaleka. Svědčily o tom nejenom stopy únavy vepsané v obličeji, ale i celkově úsporné pohyby člověka, který už moc dobře ví proč nedělat cokoliv nadbytečného.
V ruce měl papír, rozhlížel se po náměstí, nořil se do textu a zdvihal hlavu, jakoby porovnával obsah textu s realitou kolem, ale zjevně mu něco nesouhlasilo.

K mému zklamání odejel. Po chvíli se opět objevil na stejném místě, což už mi nedalo a šel jsem k němu. Touha pomoci mu, byla druhotná, nic takového nepotřeboval, dokázal si poradit sám, ale já měl záminku navázat s ním kontakt.
Ptám se ho, jestli nepotřebuje pomoci. Ukazuje mi papír, má na něm adresy hotelů na náměstí. Říkám mu, které adrese přísluší Vajgar, Grand, ale jemu zjevně zcela nesouhlasí Zlatá husa. Přenesu jeho pozornost vpravo na nápis Concertino, což má v papírech také, a doporučím mu ho, protože vím, že tam jezdí i skupiny Japonců, tak by návštěvníci mohli být spokojeni.

V Německu jsou zvykem noci hotelů ve vlastním městě, kdy hotely zvou místní občany k levnému ubytování, mně se takhle ještě v Concertinu přespat nepodařilo, tak se opírám o informace zprostředkované. Pokud vím, ani K. H. Borovský si na ubytování nestěžoval, zejména asi proto, že Hradečák Dedera, jenž ho eskortoval, věděl, co mu nabízí.

Nechci cyklistu více obtěžovat a nechám ho jeho rozhodovacímu procesu.
Po chvíli se rozhoupe, to už zase sedím pohodlně v předzahrádce, a jde si dát kolo do kolostavu, který je hned vedle. To už nevydržím a ptám se ho, odkud jede.
Tokyo, Japan, řekne s anglickou výslovností.

Prolétne mi hlavou celá Asie, a řeknu si, že tohle kolo by na cestu necestu nebylo to nejvhodnější. Pak přijde a vysvětluje mi, že na cestě je měsíc a půl a že jeho cesta začala v Bělehradě v Srbsku, vypráví, kterými zeměmi jel, že nelituje tohoto podniku, že za dva dny bude v Praze.
Musím se přiznat, že mu tu cestu závidím, že dávno uvažuju o něčem takovém, ale vím, že bych se musel hotelům typu Concertino spíše vyhýbat, protože i kdyby člověk měl za ubytování utratit jen 500 korun denně, nebyla by padesátidenní cesta nejlevnější, pokud bychom uvažovali o částce 1000 korun za noc…?

Japonec je Japonec a učitýlek našinec je našinec, a tak by se musela volit cesta malého stanu a potulného přespávání s občasnou návštěvou hotelu, ale řešitelné to je. Zatím budeme volit spíše způsoby maloměšťáckého cestování, což je vlastně nejlevnější a nejpohodlnější.
Bohužel mnoho otázek spojených s odvážným Japoncem zůstalo v mé hlavě nezodpovězených. Kudy směřuje jeho další cesta, anebo již sedí nad severním pólem v letadle a vrací se do svého Tokia?

Jak je na tom naše město s turistickým ruchem? To by nám měl zodpovědět objektivní výzkum, určitě něco takového mají již na místní fakultě zmapováno. Jaroslav Cempírek

6.7.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 21 500 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel řidič/ka kontejnerové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP skup. C (E výhodou); profesní průkaz; výpis z rejstříku trestů; pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení; pracovní doba jednosměnná 6:00-14:00 hod.; stravenky; příspěvek na životní a penzijní pojištění; poukázky pro řidiče;. Pracoviště: Ave cz odpadové hospodářství s.r.o. - 001, Václavská, č.p. 609, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Hana Hummelová, +420 724 983 678,731 646 072.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 30 000 Kč

Mechanici a opraváři zemědělských, průmyslových a jiných strojů a zařízení opravář, zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Valtínov; , vyučení v oboru opravář zemědělských strojů nebo automechanik; ŘP sk. B; svářečský průkaz; pracovní poměr na dobu neurčitou;, NUTNO SI PŘEDEM DOMLUVIT TELEFONICKY SCHŮZKU. Pracoviště: Czech canada s.r.o. - 001, 378 53 Strmilov. Informace: Luboš Kodada, +420 724 366 798.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace referent - finanční účetní odboru školství, mládeže a tělovýchovy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, Obor studia ekonomického směru výhodou, bezúhonnost, znalost vedení účetnictví a účetních postupů podmínkou, praktické zkušenosti z oblasti financování mateřských a základních škol vítány, znalost práce na PC, komunikační schopnosti, úroveň vystupování a jednání s lidmi, flexibilita, schopnost a ochota dále se vzdělávat, , Předpoklady k podání přihlášky do výběrového řízení:, Přihlášku může podat občan ČR nebo cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR starší, 18 let, je svéprávný, bezúhonný a zdravotně způsobilý, ovládá úřední jazyk, a splňuje výše uvedené požadavky pro dané pracovní místo., , Obsah, přílohy, způsob a termín podání přihlášky:, Přihláška musí obsahovat, na jaké pracovní místo zájemce přihlášku podává, jméno,, příjmení a titul, datum a místo narození, státní příslušnost, číslo dokladu, totožnosti, datum a podpis zájemce., K přihlášce se připojí strukturovaný životopis, výpis z Rejstříku trestů ne starší více, než 3 měsíce a ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Přihlášky se podávají na podatelně MěÚ nebo zasílají na adresu:, Městský úřad Jindřichův Hradec, Klášterská 135/II, Jindřichův Hradec, PSČ 377 22, Přihlášky je nutné podat v zalepené obálce označené "Neotvírat - VŘ - pracovní, místo - ŠMT" nejpozději do pondělí 25. června 2018 do 12.00 hod... Pracoviště: Město jindřichův hradec - 001, Janderova, č.p. 147, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jitka Čechová, +420 384 351 380.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení pracovník prodeje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou; pracovní doba 9 - 18 hod - práce i o víkendu; prodej v obchodě, KONTAKT PŘEDEM TELEFONICKY. Pracoviště: Mvd market s.r.o. - 001, sídliště Vajgar, č.p. 597, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Van Dung Bui, +420 774 928 888.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Potřetí se v Jindřichově Hradci běžel půlmaraton.
64

OBRAZEM: Jindřichohradecký půlmaraton potřetí

První Letní koncert v Jindřichově Hradci.
27

OBRAZEM: Jindřichohradecké letní koncerty zahájeny

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Radouňská rallye

Radouň - V pátek a sobotu pokračovala série závodů Českomoravského poháru v rallye Radouňskou Rallye.

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

Český Krumlov/OBRAZEM/ - S velkým zájmem diváků se setkala novinka v programu Slavností pětilisté růže. A sice drezúra fríských koní, která tentokráte vystřídala rytířský turnaj.

Plavští oslaví sto let republiky

Plavsko - Letošní kulaté výročí od vzniku samostatného československého státu je nosným tématem plavské kulturní akce, která proběhne 5. července.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT