Rozhodně má z ostudy kabát a měla by své vládnutí ukončit. V této zemi to však není možné až do konce jejich mandátů. Co je jako koalici spojuje, je pouze jejich zištnost v postech, na kterých se nachází. Jinak se chovají jako naprostí političtí diletanti. Pouze voliči jsou schopni s tím něco dělat.

Chce to překousnout nechuť k tomu, co se léta děje, jít k volbám a těmto již nedávat své hlasy. Nevolit politické strany, ale jednotlivce, dle vlastního uvážení. Hlavně jde o nové tváře a ne například ty, co zde jsou už posledních 20 let. Není doslova univerzální návod a ani zde to nemusí vše na sto procent vyjít, je zde však určitá šance. Chce to dát své hlasy těm, co voliči znají, jako nezávislým a nebo občanským iniciativám, toto pak zvláště v komunálních volbách. Nebo to vzít doslova po zvážení jako volba toho „menšího zla“. Současná vládní koalice se rozhodně nezapíše jako kladná do dějin této země. To ovšem naprosto neznamená, že se současnou opozicí je vše v pořádku.

Lidé jako Drobil, Dobeš, akademik z Plzně Marek Benda, Bém, Dalík, Vondra, John, Bárta a řada dalších už měla dávno z povědomí občanů vymizet. Napáchali toho už dost. Korupce byla povýšena na státní politiku a nezlikviduje se, dokud budou v protikorupčních komisích zasedat korupčníci nebo jejich zastánci. Pokusy o imunitu tak zvanou doživotní, bych doporučil prodloužit ještě na in memoriam. Blíží se volby prezidenta a už jména nových adeptů vyvolávají úsměvy a pochybnosti, zda se nejedná o vtipy politických stran nebo provokaci vůči voličům. Předvádí se zde ODS s „novými tvářemi“, vrcholem je však kandidát TOP-09. Vystřídat na této funkci prezidenta monarchou, navíc přestárlým, je úsměvné. Bude muset mít navíc tlumočníka, jeho výslovnost a čeština je pochybná a kdo ho bude neustále budit? Už byl na satelitních televizních programech například v Srbsku, kde snad zastupoval blanické rytíře. Jeho slovník je též nehodný feudála. Současné napadání premiéra a prezidenta je to, co mu naprosto nepřísluší. O Věcech veřejných se raději nebudu vyjadřovat, jejich preference v oblibě u občanů mluví za všechno. Jejich zastoupení ve vládě je z komiků.

Závěrem snad už jen možno konstatovat bez nadsázky, že tato vládní koalice, jako slepenec politických diletantů, doslova tuto zemi poškozuje.


Zdeněk Mrázek

Suchdol nad Lužnicí