Ze štafety Anny Heřmánkovés Pavlem Davidem o Malém Ratmírově:

Žijete na malé vsi. Vím, že bez televize. Není tam tak trochu nuda?
Bydlíme krátkou dobu v Malém Ratmírově. Moje žena pochází z vesnice, a já mám k venkovu velice blízký vztah, neboť všechny víkendy a prázdniny jsem trávil u prarodičů na vsi, takže nebylo pochyb, kde chceme žít a vychovávat děti. Přestože jsem se v Jindřichově Hradci narodil, vyrůstal jsem v Pelhřimově, poté žil Praze a Brně. Když jsem se sem přistěhoval, netušil jsem, že je to jakási vitrína snobismu bývalého režimu. O tom, kdo zde bude mít chalupu či chatu, rozhodovali místní „estébáci“. Pozemky a domy si zde rozdávali podle zásluh ke straně a státu. A také se chovají podle hesla: „Všechno je všech“. To se projevilo, krátce po přistěhování, když jsme chtěli užívat pozemek, který jsme si koupili.

Nejen že na něm byla veřejná skládka všeho nepotřebného, ale především část pozemku využíval soused jako parkoviště a nechtěl pochopit, že jako majitel chci také svůj pozemek užívat. To je jako, kdyby přišel někdo k vám domů, a rozhodl se, že si boty bude nechávat u vás v předsíni a ne u sebe, protože už tam na ně nemá místo. Chtěl jsem celou věc v klidu řešit nejdříve s ním a poté i se starostou obce, ale tvrdě jsem narazil na podivnou spleť kamarádských vazeb a neúctu k soukromému vlastnictví. Takže se rozhodně nenudíme, navštěvují nás různé kontroly, které na nás posílá nejen soused ale i starosta. O ten příjemnější a jediný program, který rozhodně stojí za to, se nám stará náš roční syn.

Televizi nemáme a ani si jí do budoucna nehodláme pořizovat. Stačí si úplně letmo prohlédnout a poslechnout zprávy z mainstreamových médií, a pak nevíte, jestli se máte smát, či brečet. Televize, rádio, časopisy a noviny vás nutí, nebo spíš nenutí, přemýšlet, jen konzumovat. Z občanů se stávají „ovčané“, za které může rozhodovat jiný. Žijeme v prapodivné době plné absurdit, leč valné většině lidí to tak nejspíš vyhovuje.
Nedokážu si představit, jak bych asi vysvětloval svému pradědečkovi, který sedlačil, že za to co pěstujeme, ale i za to, že nepěstujeme NIC, dostáváme dotace?? Naši předci žili z toho co udělali, vypěstovali, vyrobili, prodali a ne z nějakých imaginárních peněz absurdních organizací –EUSSR, či Světové Banky. Kam se poděl zdravý selský rozum?

Samozřejmě nemohu žít zcela bez informací a tak, abych se dostal k pravdivějším či k informacím, které mi dávají možnost výběru nebo srovnání a ke spojení se světem používám internet.

Vyjádření obyvatel Malého Ratmírova:


Po přečtení poněkud zmateného popisování životních hodnot a názorů pana Davida, nás tímto ještě více udivuje jeho chování v Malém Ratmírově, které se zde projevuje absencí tolerance, vstřícnosti a slušného chování při jednání s lidmi.

Člověk, jako je pan David, který se přistěhuje do rekreační oblasti (pozn. která nemá nic společného s jeho vysněnou vesnicí), kde žijí v poklidu a přátelství obyvatelé již několik generací, se odvažuje po ročním bydlení téměř v izolaci a bez televize hodnotit a pomlouvat tyto již zmíněné Ratmírováky.

Spokojení Ratmírováci mu na jeho požádání jistě rádi poskytnou kroniku o vzniku poválečného Malého Ratmírova a okolí.
Jeho blábolení o konzumním životě ostatních „ovčanů“ není seriózní, neboť i on sám používá elektřinu, telefony, automobil a podobně, takže koupí televize by jistě více nenarušil jeho již tak zajímavý NE-konzumní život a mohl by si takto rozšířit své obzory…