VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O chovu třeboňských kaprů

Třeboň - Permakultura čili trvalá udržitelnost a pohoda zvířat jako výrobní faktor?

6.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Někomu se to možná zdá být absurditou, ale již současník vlastenců Palackého, Jungmanna či Čelakovského sepsal 12 vědeckých titulů s výsledky bádání sledujícího optimalizaci permakultury a trvale udržitelného rozvoje se zaměřením na sladkovodní rybářství.

Obhájce pohody živočichů

Josef Šusta (1835-1914) byl vlastenecký básník, badatel, odborník na zemědělství, ekolog, ředitel panství, otec a dobrý vychovatel osmi dětí. Narodil se v Jankově u Votic v rodině hostinského a řezníka. Po studiích nastoupil v roce 1858 na knížecí schwarzenberské statky v Postoloprtech. S duší básníka zde začal psát o pohodovém chovu hovězího dobytka. A snad právě proto byl v roce 1867 přeložen na panství Třeboň. Jako ředitel velkostatku měl na starosti 35 000 ha polí, luk, lesů a rybníků. K tomu ještě hospodářské dvory a parní pilu. Jeho pozornost se zaměřila na získávání lahodného kapřího masíčka. Hledal v literatuře, dopisoval si s proslulým pražským zoologem Antonínem Fričem. Potom sám vstoupil do vody a sledoval, co asi tam kapr žere:“Perloočky, buchanky či chrostíci – tedy drobná zvířena vodní jest nejlepší živitelkou kapra.“ Zjistil také, že mělké, teplé neprůtočné a prosluněné rybníčky jsou pro chov kapra vhodnější z hlediska produkce drobné živočišné biomasy v potravním řetězci, než rybníky hluboké a chladné. Proto mnohá stará rybniční Krčínova díla byla postupně upravována a výnos kapřího lahůdkového masíčka se zdvojnásobil. Uplatnění principů permakultury a znalostní ekologie tedy tehdy přineslo nemalý finanční zisk. Dnes mnozí nadšenci cestují za permakulturou či ekologií do vzdálených krajin, ale naše Biosférická rezervace UNESCO – Třeboňsko je mnohem poučnější a zajímavější.

Za ekologií a permakulturou přijeli i Japonci

Josef Šusta sepsal v roce 1884 knihu:“Výživa kapra a jeho družiny rybničné“. Prostě pozoroval vztahy živočichů a k užitku člověka bádal, vynalézal, ověřoval, realizoval v praxi a publikoval. Permakultura a teorie ekologie tehdy v dnešním pojetí ještě nebyla, ale zájem o úspěšné poznávání bioprincipů již tenkrát překračoval hranice států i kontinentů. Tak se stalo, že zvláštní japonská komise přijela do Třeboně shlédnout chov sladkovodních ryb již v době starého Rakouska-Uherska. Po dalších sto letech Japonci opět jezdí do Třeboně a kopírují úspěchy v produkci sladkovodních řas. České hlavičky i ručičky bývají v mnoha oborech úspěšné, bohužel ale někdy chybí dobrá ekonomická koncovka.

Permakultura, pohoda a soulad s přírodou

Dávný nestor české vědy rybářské a rybnikářské Josef Šusta byl dle pamětníků skromným a ušlechtilým člověkem. Nesnažil se „poručit větru a dešti“. Nebojoval s přírodou. Byl spíše permakulturním pozorovatelem, badatelem a hospodářem. Byl člověkem pokorným vůči všemocné a spravedlivé přírodě.

Jan Papáček

6.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V kulturním domě Koruna v Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení.
4

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Fotbalisté Buku zvítězili v 9. kole okresního přeboru nad Studenou 2:1.
12

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Fotbalový turnaj pomohl hospicové péči

Třeboň - Fotbalový turnaj Evocati cup poprvé pomáhal v Třeboni.

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

České Budějovice – Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení