Tábor – Nádraží je plné lidí. Spoje nabírají několikahodinová zpoždění. Od sedmi hodin nejezdí žádné vlaky na Prahu ani na České Budějovice. V Tomicích spadla trolej. Provoz se na trati obnoví nejdříve v 16 hodin. Dopravu už zajišťuje náhradní autobusová doprava.

Nádražní byla od rána plná lidí. U informací se tvořily fronty. „Lidé jsou naštvaní, ale my nemůžeme nic dělat. Nelze věřit ani počítačům a vzhledem k tomu, že havárie vznikla už mimo náš kraj, nic konkrétního neví ani dopravní kancelář,“ přiblížila situaci během dopoledních hodin informátorka ČD centra. Mnoho lidí se rozhodlo pro cestu autobusem „Peníze za jízdenky jsme lidem vrátili v plné výši a bez problémů. Víc udělat v tuto chvíli nemůžeme,“ dodala.

Přijet všas do školy nestihla ani studentka Pavla Peřinová z Tábora. Její vlak měl přijet deset minut před osmou. "Musela jsem už volat do školy, že hned tak nepřijedu. Na informační tabuli sice stojí zpoždění sto dvacet minut, ale už bude půl jedenácté a pořád tu není. Občas se vlak opozdí tak o dvacet minut, ale tohle nepamatuji.“

Příčinou je havárie na trati. "Ve tři čtvrtě na sedm došlo za vjezdu rychlíku R631 do železniční stanice Tomice k poškození sběrače a spojky trakčního vedení mezi první a třetí staniční kolejí a trakčního vedení nad první traťovou kolejí," informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Popřel, že by zpoždění souvisela s tím, že od soboty začaly platit nové jízdní řády. Na vině je podle něj počasí.

Po jedenácté hodině vyjely do terénu autobusy, které měly vlaky cestujícím nahradit. Podle nejnovějších informací bude náhradní doprava muset fungovat minimálně do 16 hodin. Oprava trolejí se protáhne.

V 6.45 došlo k poruše trakčního vedení na trati číslo 220, která spojuje České Budějovice a Prahu a elektrické lokomotivy zůstaly v úseku Bystřice u Benešova – Tomice bezmocně stát.

České dráhy nasadily na dálkovou přepravu dieslové lokomotivy. „Z tohoto důvody dostaly vlaky zpoždění přibližně třicet minut,“ vyjádřilo se tiskové oddělení Českých drah. Veškeré regionální spoje byly v úseku Benešov u Prahy - Olbramovice nahrazeny autobusy náhradní dopravy.

Provoz na trati České Budějovice - Praha je od 11 hodin zcela zastaven a Správa železniční dopravní cesty pracuje na opravě trolejového vedení. Podle předběžných odhadů by vlaky mohly vyjet na trať zhruba ve 14 hodin.

Všechny spoje dálkové a regionální přepravy jsou nyní podle informací Českých drah v úseku Olbramovice – Benešov u Prahy nahrazeny autobusy.

Na českobudějovickém nádraží uvízly kvůli poruše desítky cestujících. Někteří mířili do zaměstnání, další do škol.

"Seděla jsem ve vlaku a najednou mi průvodčí přišel říct, že to dál nejede. Jinak nám vůbec nic neřekli, takže tu stojíme na mrazu a čekáme na autobus. Jsem na to zvědavá, už takhle přijdu pozdě do školy," reagovala po desáté dopolední hodine na zpoždění Kateřina Kloudová, která cestovala ze Strakonic do Veselí nad Lužnicí.