Ještě daleko důležitější je, aby bylo v autě správně zajištěno dítě v odpovídající autosedačce. Právě na používání zádržných systémů se v pondělí při dopravně bezpečnostní akci zaměřili policisté na Jindřichohradecku.

Podle dopravního policisty Jana Prokeše se kontroluje hlavně to, jak je dětská autosedačka umístěná, jestli odpovídá váze a výšce dítěte a podobně. „Je třeba dávat pozor na to, pokud se mimino přepravuje v takové té skořápce vepředu, aby byl vypnutý airbag," naznačil dopravní policista.

Dříve se děti do dvanácti let nesměly vozit na předním sedadle. Dnes se vše odvíjí od jejich hmotnosti a váhy, dle které se používá odpovídající autosedačka.

Sankce za nepoužití zádržného systému jsou docela vysoké. U autosedačky jsou to podle policisty Jana Prokeše  čtyři trestné body a když je řidič nepřipoutaný, tak tři trestné body a pokuta až do dvou tisíc korun.
Při pondělní dopravní akci policisté zkontrolovali 254 řidičů. Podle zástupce vedoucího služby dopravní policie Milana Urbance nejvíce prohřešků odhalili právě u zádržných systém.

Přesto dnes již většina řidičů považuje bezpečnostní pásy za velice důležité. „Já opravdu používám pás poctivě," řekla jedna z kontrolovaných řidiček Drahuše Jelínková z Jindřichova Hradce. Také Zdeňka Englická z Kardašovy Řečice nepřipoutané nevyjede: „Můj syn a manžel při nehodě přišli o život a já bez pásů nejezdím."
I na Jindřichohradecku se již stalo několik tragických nehod, kdy řidič nebo spolujezdec nebyli připoutáni a náraz měl fatální následky. Na Suchdolsku takto přišlo o život i dítě, které nebylo připoutané v autosedačce.
Dalších devět v pondělí kontrolovaných vozidel mělo nevyhovující technický stav, jeden řidič usedl za volant s alkoholem a další byl pod vlivem drog. Jeden šofér se dopustil maření výkonu úředního rozhodnutí.

„Při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Následně policisté  lustrací v evidenci řidičů  zjistili, že má vysloven zákaz činnosti řízení všech motorových vozidel Okresním soudem Jindřichův Hradec," sdělila policejní mluvčí Hana Millerová s tím, že je již stíhán ve zkráceném přípravném řízení.

„S nastupujícím jarem se budeme i nadále zaměřovat na dohled zejména v oblasti drog za volantem," reagoval na nepříznivý vývoj Milan Urbanec.

proč dětské sedačky?