„Žena se i tak bojí jezdit, tak to ji radši za volant ani nepustím,“ řekl otec roční holčičky z nedalekého okolí místa neštěstí.

Policisté při vyšetřování nehody zjistili, že dítě nebylo zajištěné v odpovídající dětské autosedačce předepsané pro jeho věk, ale bylo fixováno pouze v podsedáku, jak ve čtvrtek sdělila Deníku tisková mluvčí policie Hana Millerová.

Někdo si možná vzpomene na další nehodu nedaleko Rapšachu, která navždy poznamenala život jedné rodiny a jejích blízkých. Náraz do stromu v únoru roku 2005 stál život jedno ze tří dětí, které seděly na zadním sedadle bez autosedaček, ale nebyly ani připoutané. Dvě z nich tehdy utrpěly těžká zranění.

„Každý by si měl uvědomit, že náraz v padesátikilometrové rychlosti je pro dítě stejný jako pád z deset metrů vysokého balkonu,“ uvedl odborník na bezpečnost silničního provozu, předseda Automotoklubu České Budějovice, František Špale.

Podceňovat bezpečnost při jízdě autem se doslova rovná hazardování se životem. „Důležité je mít sedačku pevně připoutanou k sedadlu a pak k ní musí být také pevně připoutané dítě. Pásy nesmí být překroucené a musí být dobře napnuté,“ upřesnil Špale. Doplnil, že pokud chce rodič na dítě vidět a má je na přední sedačce spolujezdce, nemusí již vypínat airbag, jako tomu bylo v minulosti.

Na bezpečných dětských sedačkách do aut se při výběru podle odborníků nemá šetřit. Jejich nakupování v bazarech Špale doslova zavrhuje. A při nákupu by si měli lidé vyžádat od prodejce doklad o její homologaci.

„Lidé se na autosedačky ptají, máme v prodeji například sedačku Chiko, která má nejlepší atesty,“ uvedla prodavačka obchodu Pompo v Jindřichově Hradci. Výběr však záleží na věku dítěte a dalších parametrech.

STATISTIKA ROK 2008:

Česká republika/Jihočeský kraj
Počty dětí při nehodách na předním sedadle:
lehká zranění 12/ 3
bez zranění 89/ 7
na zadním sedadle:
úmrtí 4/ 1
těžká zranění 23/ 1
lehká zranění 389/ 33
bez zranění 1720/ 96
Zdroj: Policejní prezidium ČR
RADY PŘI NÁKUPU:
Nenakupovat ji v bazarech
Nešetřit, ale dbát na její kvalitu
Vybírat podle atestů
Vyžádat si od prodejce doklad o její homologaci

Stanislava Koblihová, Lenka Novotná