Mladí lidé a milovníci sportu rádi ve volných dnech využívají možnosti jít si prakticky zadarmo zabruslit, zahrát hokej. Dovádění na ledové ploše nepřináší jen zábavu, ale často i různé úrazy. „Před pár lety jsme na rybníce hráli hokej. V jednom rohu nádrže i při mínus deseti stupních nezamrzal led, protože tam přitékala voda z potoka. Kamarád se v blízkosti díry v ledu natahoval pro puk a spadl do vody. Naštěstí se jenom nachladil, protože než došel domů, vypadal jak rampouch,“ popisuje Jirka z Hořovicka.


Ve stejném rybníku se podle jeho slov schylovalo k neštěstí i tuto zimu. „Je to asi dva týdny. Po prvních větších mrazech si kluci z vesnice řekli, že vyzkouší pevnost čerstvého ledu. Vybrali mezi sebou toho nejlehčího sedmiletého chlapce, aby vyzkoušel, jestli je už rybník dost zamrzlý. Dítě se hned propadlo do vody, ale nic se mu nestalo, kluci ho vytáhli,“ dodává Jirka.


Ačkoli se každému při zmínce o bruslení v přírodě vybaví podobná historka, podle záchranářů jsou na ledě i jiná a často větší rizika. „Při bruslení se musejí dodržovat stejná pravidla jako při jiných sportech. Lidé nesmí přeceňovat svoje síly, je třeba dávat si pozor na okolí,“ upozorňuje ředitel Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček.


Podle něj jsou daleko častější úrazy na ledě spojené se srážkami bruslařů nebo s hokejem. „Rány od puku nebo od hokejky, přejeté prsty a zranění způsobená pádem mimo ledovou plochu jsou nejčastější příčiny výjezdů. Nejhorší je, když si jdou lidé zabruslit posilnění alkoholem,“ dodává Bulíček s tím, že takoví sportovci mají pomalejší reakce a snadno své schopnosti přecení.


Přestože je bruslení na přírodní ledové ploše nebezpečnější než na umělé, většina lidí mu dává přednost. „Vždycky chodíme zahrát si hokej s kamarády na rybník v Záluží. Přece nebudeme platit ty strašný peníze za stadion,“ upozorňuje další mladík z Hořovic.