Jen krůček k velkému neštěstí byl v neděli po 17. hodině v místní části městyse Chlum u Třeboně – v Mirochově. „Křičí, tak je to dobré,“ ozývaly se hlasy v pochmurné chvíli, kdy poklidné odpoledne prořízla siréna záchranky a hodně otázek přinesl i vrtulník, který přistál na poli.

Do zahradního bazénu totiž spadlo malé dítě. Naštěstí se ho podařilo ihned vytáhnout. „Dítě se prakticky samo rozdýchalo, takže nakonec vše dobře dopadlo,“ sdělil včera ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

Na místě byli i policisté, kteří nyní čekají na lékařskou zprávu.
Podle místních byl bazén asi 1,5 metru hluboký.

„Pravděpodobně se jednalo o shodu náhod, chlapec již odcházel od bazénu, sundal si náramky a že půjde na pohádky. Před ním šla matka. Dorazila domů a chtěla se pro dítě vrátit, to už ho ale za ní nesl otec, který ho vytáhl,“ popsal okamžiky hrůzy jindřichohradecký policejní mluvčí Jaroslav Beran a poznamenal, že i v malém bazénu na zahradě se může dítě utopit.

Jeho slova potvrzuje i ředitelka jindřichohradeckého oblastního spolku Českého červeného kříže Zdeňka Hanzalová a dodává, že nebezpečí může číhat i v obyčejné vaně.

Podle jejích slov první pomoc poté, co je tonoucí vytažen ven, spočívá ve vyčištění nosní dutiny a zahájení umělého dýchání.

„Sama bych malé dítě u bazénku bez dozoru ani na chvilku nenechala, stát se může cokoliv,“ zdůraznila s tím, že by lidé základy první pomoci měli znát. Zároveň zve i na čtyřhodinové kurzy, kde se každý naučí, jak se v různých situacích zachovat. Zájemce vyjde kurz jen na 160 korun.

Navíc u tonoucího záleží na každé vteřině, delší pobyt pod vodou se může podepsat i na kvalitě jeho dalšího života. Příkladem je i smutný případ Filipa Němce z Cizkrajova, který se před několika lety topil v bazénu při školním výletě. Sice se mu podařilo život zachránit, ale zůstal ve stavu takzvaného bdělého bezvědomí a bez cizí pomoci se vůbec neobejde.

Právě letní radovánky u vody mohou být velice rizikové. O víkendu záchranáři vyjeli také na Táborsku, kde mladík pod vlivem alkoholu skočil do zahradního bazénu a zranil se na hlavě.

Nebezpečné skoky

Minulý víkend zase suchdolští dobrovolní hasiči pomáhali zdravotníkům s transportem zraněného plavce z pískovny. Podle primáře jindřichohradecké záchranky Miroslava Vlasáka jsou právě skoky do vody a zejména do neznámé hloubky nejčastější příčinou zranění při koupání.

Na začátku prázdnin se o navýšení smutného konta postaralo i koupání studentů v Opatovickém rybníku v Třeboni. Jeden z nich se ze školního výletu domů nevrátil.

O další smutnou čárku se postaraly i povodně, kdy utonul vodák na Strakonicku. „Mezi nejnebezpečnější patří právě povodně, pak když se vodáci vydají na rozbouřenou vodu a dále skoky do vody,“ zmínil ředitel záchranky Marek Slabý.


Další podrobnosti k případu připravujeme.