„Stále je nejvíce přestupků v oblasti nedodržování rychlosti a potom ohledně nesprávného způsobu jízdy. To znamená třeba jízda vlevo, otáčení v místech, kde je to zakázané, přejíždění plné čáry a podobně. Na třetím místě je nevyhovující technický stav, především sjeté pneumatiky, propadlé technické kontroly a poškozená čelní skla,“ uvedl včera Kotil.

Dopravní policisté od 1. srpna do včerejška pokutovali za přestupky celkem 395 řidičů. Z toho 135 ulevilo kapse právě kvůli rychlosti.
Na čtvrtém místě bylo nepoužívání pásů a sedm řidičů policisté přistihli za volantem pod vlivem alkoholu.

Situace se ohledně nekázně řidičů podle Kotila nijak nevymyká jiným letům.

Přesto určitý posun policisté zaznamenávají: „Na asi 30 procentech nehod se podílejí cyklisté. Buď řidiči na ně včas nezareagují a nebo i nově máme hodně střetů cyklistů s chodci, kteří včas neuskočí a nebo vběhnou kolu do jízdní dráhy a jsou z toho dost vážné úrazy.“ Naopak pozitivně se podle něj projevuje nepříznivé počasí, kdy je na silnicích méně motorkářů a tudíž i méně tragických nehod.

Nové změny v silničním zákoně zahrnují mimo jiné i jiné bodové hodnocení, ale také dávají policistům jistou benevolentnost ve výši pokut. Zatímco doposud byla za každý přestupek stanovená konkrétní taxa, dnes může být rozpětí sankce od 100 do 2000 korun.
Protože příští týden se dá očekávat zvýšený dopravní ruch, policisté připravují řadu silničních kontrol.