V ní kromě již Deníkem publikovaných faktů zmiňuje, že osádka VW Sharan, přihlášeného k provozu v ČR, byla pravděpodobně na cestě domů do Čech.

V době nehody, to znamená kolem 22.45 hodin, v kritickém úseku hustě sněžilo a vozovka byla pokryta vrstvou sněhu. Bavorská policie naznačila, že v důsledku nepřizpůsobení rychlosti jízdy těmto okolnostem dostal vůz smyk a narazil přímo do protijedoucího českého nákladního auta.

„Po konzultaci se státním zástupcem byl k objasnění příčin nehody přizván soudní znalec,“ uvádí mluvčí prezidia ve Straubingu Alexander Schraml. U viníka nehody byla rutinně nařízena zkouška na alkohol v krvi.

Škodu na obou vozidlech odhadli policisté z Freyungu vyšetřující nehodu na asi 15 000 eur.

Následky nehody byly tragické: čtyřiačtyřicetiletý spolucestující utrpěl zranění, jimž na místě podlehl, další dva byli dopraveni do oblastní nemocnice. Devětatřicetiletý spolujezdec ze zadního sedadla VW v ní zemřel v úterý dopoledne. Šestadvacetiletý řidič nákladního auta zůstal nezraněn. Řidič osobního vozu, který utrpěl těžká poranění, by měl být v těchto dnech transportován do ČR.

Spolková silnice B 12 byla do 00.35 hodiny uzavřena, objížďku řídili hasiči. V nasazení bylo více hasičských jednotek z okolí.

„Protože účastníci nehody byli výlučně čeští státní občané, byl o ní vyrozuměn také český konzulát v Mnichově,“ uvádí zpráva prezidia.
Generální konzulát ČR v Mnichově byl v úterý v časných ranních hodinách vyrozuměn příslušným policejním prezidiem ve Straubingu o vážné dopravní nehodě českých vozidel u obce Hinterschmiding. „Jistě pochopíte, že další informace o nehodě nemůžeme s ohledem na zákonná ustanovení a etiku sdělovat,“ uvedla Zuzana Otčenášková, vedoucí konzulárního úseku v Mnichově.

Tragickou havárii zaznamenal pasovský deník PNP, v dalších tištěných německých médiích se ale neobjevila.

Velmi smutné starosti nastaly pozůstalým, kteří musejí dovézt ostatky příbuzných do Čech.

„Po tragické dopravní nehodě musí dát nejprve místní policie souhlas s uvolněním mrtvého těla,“ říká Lenka Lacinová z Pohřebního ústavu hlavního města Prahy. „Pak se vyřizují další dokumenty, o které se postará německá nebo česká pohřební služba. Jedna spolupracuje přes hranice s druhou,“ dodala.

K nutným dokumentům patří souhlas k přepravě do zahraničí a průvodní list pro přepravu zesnulého. Na jejich vyhotovení se podílí i místní samospráva. Přepravit zesnulého jde bez úmrtního listu, ten je ale potřeba k dalším pozdějším úkonům.

Mrtvé tělo je přes hranice převáženo v dřevěné rakvi se zinkovou vložkou.

Cena převozu zesnulého záleží na tom, zda byl člověk pojištěn i na tuto smutnou událost. V podobných případech vyvstávají také otázky, zda mají pozůstalí nárok na sirotčí a vdovský důchod z německé, nebo české strany.

„Záleží na tom, zda se člověk účastní systému důchodového pojištění v České republice, nebo v zemi, kde pracuje, v tomto případě v Německu,“ řekla Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

„V České republice je pro vyplácení pozůstalostních důchodů potřebná určitá doba, kdy je člověk důchodově pojištěn, a obdobné to zřejmě bude i v dalších zemích unie,“ vysvětlila.

Pokud člověk pracoval v zahraničí a pojištěn byl v České republice, pozůstalostní důchod bude při splnění podmínek vyplácet Česká republika.

Připravujeme pokračování.

Tři rodiny prožívají zlé chvíle

Prachatice – Tragická událost otřásla okresem. V pondělí večer při cestě z noční směny ve firmě v bavorském městě Aicha havarovali poblíž německého Hinterschmidingu tři Jihočeši. Němečtí policisté potvrdili, že čtyřiačtyřicetiletý spolujezdec zemřel na místě nehody, druhý, devětatřicetiletý muž, pak podlehl zraněním v nemocnici. Šofér auta je hospitalizován v nemocnici ve Freyungu. Je ve vážném stavu a měl by být převezen do české nemocnice.

„V pondělí v noci byla cesta domů katastrofální. Celé odpoledne sněžilo a k večeru se přidal ještě vítr, na silnici leželo dvacet centimetrů břečky a vůbec nebylo protaženo. Prostě šílené,“ uvedl jiný z pendlerů. Ten po silnici směrem na hraniční přechod Strážný projížděl jen pár minut před těžkou havárií. Srážka se stala pro jeho kolegy ze stejné firmy osudná.
Zelený volskwagen s českou espézetkou se dostal na sněhem zaváté vozovce do smyku a narazil do protijedoucího kamionu. Shodou okolností za jeho volantem seděl řidič také z Česka.

Včera dopoledne pak lidé postávali u vývěsky pohřební služby, kde se objevila data posledních rozloučení obou tragicky zesnulých mužů. Se skloněnou hlavou diskutovali o vážnosti situace pro tragédií postižené rodiny z Vitějovic a Ktiše. Čtyři děti rázem přišly o otce. Jeden z mužů je znám na prachatické hudební scéně, hrál na baskytaru v netolické metalové skupině Kottel. Poslední rozloučení se zesnulými se uskuteční v pondělí a úterý příštího týdne.

Tragickou nehodu u Hinterschmidingu zaevidovali podle listu Passauer Neue Presse němečtí policisté ve 22.45 hodin. Na místo vyjížděli hasiči, kteří museli muže ze zdemolovaného VW Sharanu vyprostit.