Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR povolalo na likvidační práce na Moravu také jihočeské hasiče.

"Hasiči vyjeli se třemi vozy a na pomoc vezou především čerpadla a také jednu mobilní velkokapacitní čerpací stanici," informovala ve středu večer mluvčí Jihočeského hasičského záchranného sboru Vendula Matějů.

Ve středu v 19 hodin vyjela skupina, která je tvořena osmi příslušníky HZS Jihočeského kraje.

Jihočeský odřad je od této doby podle Matějů v přímém podřízení Krajského operačního a informačního střediska Moravskoslezského kraje. Ten také rozhodl o umístění odřadu do Karviné, doba trvání zásahu zatím není určena.

"Na severní Moravu vyjely tři vozy požární techniky, a to kontejnerový nosič Scania, na kterém je převážena mobilní čerpací stanice s příslušenstvím, Renault Master, ve kterém cestovali naši příslušníci, a vůz Avia, který vezl dalších 15 čerpadel," uvedla Matějů.

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje je podle jejích slov opěrným bodem pro velkoobjemové čerpání.

"Na stanici v Jindřichově Hradci je umístěna souprava mobilní čerpací stanice, kterých je v České republice zatím u hasičských sborů pět," doplnila Matějů.

Agregát mobilní čerpací stanice je určen pro rychlá nasazení při záplavách, ekologických katastrofách a obdobných živelných pohromách. Různá provedení skýtají vždy snadný způsob přepravy na místo zásahu. A právě mobilita je jedním z nejzákladnějších požadavků. Velký čerpací výkon a rozsáhlé příslušenství umožňuje jejich nasazení v různých složitých podmínkách jako jsou například odčerpání vody z velkých zatopených prostor a povodňových lagun, přečerpání vody čisté, zakalené nebo mírně znečištěné z nádrží, řek a jezer, dále přeprava vody do kanálů, nebo krátkodobé odklony malých vodních toků při opravách, rekonstrukcích a budování vodních staveb.

Primární určení pro tyto agregáty je odstraňování následků povodní, což také v roce 2002 dokázaly, nicméně je lze využít i v jiných oblastech – hašení požárů, zavlažování.