Při následném pádu stromu byla zasažena žena, která zraněním podlehla.

„Případ si na místě převzala služba kriminální policie a vyšetřování a byla nařízena soudní pitva,“ uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová .

Naznačila, že v době turistické sezony si musejí obezřetně počínat nejenom ti, kteří v lese kácejí, ale také jeho návštěvníci.

Její slova potvrzuje i tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík: „Pro návštěvníky lesa s ohledem na jejich bezpečnost platí zákaz vstupu do porostů, ve kterých probíhá těžba, manipulace nebo doprava dříví. A zcela obecně platí, že vstup do lesa je na vlastní nebezpečí. Podobně jako na silnici. Proto doporučujeme sledovat stav stromů i dění v lese a nebezpečným místům se vyhnout. Při kácení stromů platí, že zhruba na dvě výšky káceného stromu by se nikdo neměl vyskytovat.“

Těžař má podle jeho dalších slov povinnost se i přesvědčit, zda se někdo v okolí nenachází. Ale někdy to může být problém, když se třeba houbař záměrně schová za strom.

„Doporučujeme proto návštěvníkům lesa, aby kvůli vlastní bezpečnosti tato pravidla neporušovali,“ doplnil.

Je samozřejmé, že stejná pravidla platí jak pro profesio〜nálního dřevorubce, tak i pro takzvaného samovýrobce dřeva. Zodpovědnost je podle Boublíka v obecné rovině na tom, kdo kácí. Pokud se týče samovýroby u Lesů České republiky, je zodpovědnost za dodržení bezpečnosti na kupujícím.

„Když dělám samovýrobu, tak podepisuji smlouvu, kde se pojednává i o bezpečnosti práce, o povinnostech, které mám, a vše je pak na moji zodpovědnost,“ říká jeden z takzvaných samovýrobců dřeva.