Zvyšují tak šanci, že se vrátí domů živi a zdrávi a že nezpůsobí bolest nebo škodu někomu jinému.

„Dopravní kontroly působí na účastníky silničního provozu preventivně,“ vysvětluje jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.
Policisté mají vytipované mnohé silniční úseky, kde řidiči častěji porušují pravidla než jinde.

„Ale jsme operativní, takže se dopravní hlídky přesunují několikrát denně,“ ubezpečuje mluvčí.

Nebezpečí pro jiné

Většina řidičů, kteří dodržují pravidla, policejní kontroly vítá.
„Mnoho řidičů se totiž chová neukázněně a jezdí nebezpečně,“ říká obchodní zástupce Tomáš Sláma z Českých Budějovic.

„Tito lidé pak svou bezohlednou jízdou ohrožují nás ostatní.“
Tomáš Sláma jezdí denně a na některých úsecích už ví, že tam policisté budou stát. „Tuhle jsem jel zrovna od Včelné na Štilec, kde v lesním úseku hlídky často bývají. I teď tam chytali řidiče, kteří jeli příliš rychle.“
Policejní statistiky zaznamenaly od začátku letošního roku přes 2200 dopravních nehod, při kterých zahynulo celkem 51 lidí a 160 osob se těžce zranilo. 260 lidí usedlo za volant po pití alkoholu.

Některá místa častých kontrol

Strakonicko: u Nového Dražejova směrem ze Strakonic na Horažďovice, silniční tah na Č. Budějovice u Jinína.
Prachaticko: uzavřená část obce Hliniště, u zastávky ve Starých Prachaticích, výpadovka z Prachatic na Č. Krumlov, vitějovická křižovatka u památníku, u tzv. stopařky.
Jindřichohradecko: hlavní silniční tah z J. Hradce na Třeboň a Č. Budějovice, za J. Hradcem u panelárny, v Lásenici a Dolní Lhotě.
Českobudějovicko: Novohradská v Č. Budějovicích, odpočívadlo před Lišovem na Babě, hlavní tah na Tábor, za Novou Vsí směrem na Trhové Sviny,
Českokrumlovsko: Chvalšinská ulice u výjezdu z Č.Krumlova, u Kájova, u železničního přejezdu v Kaplici Nádraží.
Táborsko: v Táboře u mrazíren , pod Ditou ve Stránského ulici, u nového hřbitova, Náchod – výjezd z Tábora na Prahu, výjezd z Plané nad Lužnicí, u sloupu ve Veselí nad Lužnicí.
Písecko: na trase z Písku do Protivína aut. zastávka Maletice-rozcestí, v Písku Zborovská ulice, Hradišťská ulice, obchvat Písku u mostu Fr. Šrámka.