Jen krůček k tragédii bylo v pondělí kolem půl šesté večer u Zátavského rybníku u Kestřan na Písecku. Topila se zde jednáctiletá dívka. "Posádce písecké záchranky a letecké záchranné služby se podařilo obnovit srdeční akci a dívka byla v kritickém stavu s nutností opakované kardiopulmonální resuscitace dopravena na jednotku intenzivní péče dětského oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedl ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

Podle poslední informace tiskového mluvčího nemocnice Jana Duška z úterního dopoledne je dívka na jednotce intenzivní péče a její zdravotní stav je velice vážný.

Podle informací, které se podařilo Deníku zjistit, se jednalo o dívku z letního tábora. "Nejdříve přijela sanita záchranky a poté vrtulník, který přistával za dost dramatických okolností. Vzhledem k tomu, že jsou okolo chaty, musel přistát v ohradě koní, kteří se plašili a způsobili rozruch," popsala svědkyně, která má chatu asi asi 200 metrů od od zmíněné ohrady. Podle jejích slov záchranáři dívku velice dlouho oživovali.

Podobný případ se stal v pondělí asi o hodinu později také na vodní ploše za drůbežárnou Bohemia Vitae na Jiráskově předměstí v Jindřichově Hradci. Po skoku do vody se začal topit devatenáctiletý mladík.

"Zůstal pod hladinou. Ostatní si mysleli, že již odešel a nevěnovali jeho nepřítomnosti žádnou pozornost, teprve až našli na břehu jeho věci, tak ho začali hledat," popsala jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

"Na místě byla prováděna resuscitace laiky a následně se týmu jindřichohradecké záchranky podařilo obnovit srdeční akci. Letecky byl poté pacient v kritickém stavu za podpory životních funkcí transportován na ARO českobudějovické nemocnice," sdělil ředitel záchranky Marek Slabý.

Na Jindřichohradecku si koupání vybralo tu nejkrutější daň i v neděli, kdy muž (36 let) na Dačicku, který plaval ke břehu, náhle selhalo srdce. A oživovací pokusy záchranářů byly neúspěšné.

Připravujeme další podrobnosti.