„Máme výsledky toxikologické expertizy a z ní vyplývá, že pracovník neměl v krvi žádný alkohol,“ potvrdila jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.
Jak mohl muž do lisu spadnout, zůstává i nadále záhadou. S největší pravděpodobností se ale bude jednat o nešťastnou náhodu. Policie už na začátku vyloučila cizí zavinění a následná pitva to jen potvrdila.
Jeho kolegové například spekulovali, že se mu mohlo udělat nevolno, nebo se snažil siláž do lisu odklidit a byl přitom strojem chycen. Vyloučeno není ani to, že mohl podklouznout nebo mu v nebezpečném místě upadl třeba mobilní telefon, a když se ho snažil sebrat, tak ho lis vtáhl do vaku. Spolupracovníci jeho tělo našli tak, že odhadli vzdálenost, kde by mohl být. Jeden z nich si pak všiml podezřelého otisku přes fólii. Když jí prořízl, uviděl podpatek pracovní boty.
Na místo okamžitě přijeli záchranáři, kteří tělo dělníka vyprostili značně zdeformované.
Podle kontrolorů firma nijak nepochybila. Dělník byl pro práci s lisem řádně proškolen. Případ i nadále šetří policie. „Čekáme na toxikologické rozbory, které by měly konstatovat, zda měl muž v těle alkohol, nebo ne,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.
„Dneska už se nedozvíme, proč se to stalo. Je možné, že se mu zamotala hlava, udělalo nevolno nebo se říká, že mu tam spadl mobilní telefon. Zřejmě šlo o nešťastnou souhru náhod,“ řekl Deníku vedoucí Oblastního inspektorátu práce v Jihlavě Jiří Semerád.
Tragédie v Dušejově byla od začátku letošního roku již devátým smrtelným úrazem na pracovišti v kraji a druhým v zemědělství. V lednu byl v Havlíčkově Brodě ušlapán ošetřovatel skotu několikatunovým býkem. Jeho kolega, který se mu snažil zachránit život, byl také zraněn.
Počet letošních smrtelných úrazů je navíc nejvyšší za posledních pět let. „Za celý loňský rok jsme měli sedm úrazů s následkem smrti. Letos jich je už devět,“ upozornil Semerád.
Vysočina je navíc druhým krajem v rámci republiky s největším počtem pracovních úrazů na sto pracovníků. Na prvním místě už je jen Plzeňský kraj.
Častější kontroly
„Je to dáno tím, že například v Praze jsou tisíce úředníků, zatímco Vysočina je zaměřena především na zemědělství, stavebnictví a lesnictví, kde navíc dochází k nejvíce úrazům,“ vysvětlil Semerád.
Z devíti smrtelných úrazů bylo pět ve stavebnictví, kde jde především o pády z výšky. Hlavní příčinou jsou nezajištění dělníci.
Pokud inspektoři zjistí závažné pochybení bezpečnostních předpisů, mohou firmám udělit pokutu až do dvou milionů korun. Podle ředitele jihočeského inspektorátu Vladimíra Tomana jde ale o krajní možnost: „Naší filozofií není rozdávat rekordní pokuty, ale dělat časté kontroly. Podniky si tak uvědomují, že je můžeme kdykoli navštívit, a dávají si větší pozor.“
Mladého muže zalisoval stroj na siláž
Dušejov - V zemědělském družstvě v Dušejově na Jihlavsku došlo 26. září večer k tragické události. Asi třicetiletý zaměstnanec tam byl nalezen mrtvý zalisovaný v siláži.
Podle předběžných informací jde o pracovní úraz, policie na místě cizí zavinění nezjistila. Torzo těla bylo odesláno na soudní pitvu. Jak k tragické události došlo, zatím není jasné.
Dotyčný muž obsluhoval stroj na siláž, která se lisuje a balí do fólie. Jeho kolegové průběžně naváželi várky siláže. Po příjezdu zjistili, že jejich třicetiletý kolega není na místě, mysleli si, že někam odešel, proto zatím stroj obluhovali sami. Když se však dotyčný pracovník dlouho nevracel, pojali podezření, že by mohl být uvnitř stroje a zavolali hasiče a policii. Ti objevili torzo jeho těla v jedné zafoliované dávce siláže. Podle odborníků neměl muž ve stroji na siláž šanci přežít.
Příčinu tragické události šetří policie a oblastní inspektorát práce.