16.00 hod. - V jindřichohradecké nemocnici chirurgové ošetřili za pátek celkem sedm zlomenin. K dopolednímu zlomenému krčku na náledí a dvěma zápěstím, přibyly ještě další tři zápěstí a jeden kotník. "Když vezmeme všechny úrazy, tedy včetně pohmožděnin, podvrtnutí a podobně, tak nárůst oproti jiným dnům činil třicet procent," bilancoval důsledky ledovky ředitel nemocnice Jaroslav Vohnout.

14.34 hod. - Přišly informace o třech výjezdech hasičů. Profesionální hasiči ze stanice Dačice společně s jednotkou SDH obce Český Rudolec provedli krátce po půlnoci uvolnění komunikace po dopravní nehodě autobusu u obce Český Rudolec.

V 6.12 hodin vyjeli k úklidu vozovky po dopravní nehodě u obce Sedlice.

Rovněž zasahovali u střetu aut u Horní Pěny. Ze zničené dodávky museli zasahující hasiči vyprošťovat zraněného řidiče. Ten byl letecky transportován do nemocnice. Hasiči dále provedli kontrolu, zda u vozů nemůže dojít k požáru či úniku provozních látek.

13.13 hod. - Vyšetřovatelé pokračují v šetření dopravní nehody, která se před polednem stala za Horní Pěnou ve směru na Novou Bystřici. "V místě zvaném Hejlíček vjelo zatím z nezjištěných důvodů nákladní auto do protisměru, kde se srazilo s dodávkou. Její řidič utrpěl těžké zranění," upřesnil dopravní policista Pech.

11.33 hod. - Teplota pomalu stoupá vzhůru a led v ulicích Jindřichohradecka mizí, takže chodci se již pochou bez větších problémů pohybovat.

11.13 hod. - Před 11. hodinou se u obce Horní Pěna ve směru na Novou Bystřici stala dopravní nehoda se zraněním. Pravý jízdní pruh je neprůjezdný. Podle dostupných policejních informací se zde srazila dodávka s nákladním autem. Na místě zasahuje záchranka, hasič a policie. Provoz bude řízen policií kyvadlově.

9.39 hod. - Na chirurgické ambulanci v jindřichohradecké nemocnici zaznamenali mírně zvýšený počet úrazů oproti průměru. Na rekapitulaci je podle vyjádření ředitele nemocnice Jaroslava Vohnouta ještě brzy. "Ošetřoval se již jeden zlomený krček a dvě zlomená zápěstí. Což je více, než jindy. Při pádech ale vznikají i další úrazy, jako jsou zvrtnutí, vykloubení či pohmoždění," doplnil Vohnout.

9.28 hod. - Doktor Tomáš Albrecht má za sebou noc na třeboňské záchrance a od rána působí v dačické nemocnici, kde provozuje chirurgickou ambulanci. Podle jeho názoru to nejhůře vypadalo ráno v Třeboni, která byla doslova uvězněná v ledu. "Vyjížděli jsme k jedné nehodě se zvěří a jeden noční hlídač se při pádu na ledovce zranil," zmínil Albrecht. Rovněž k němu do ambulance v Dačicích od rána chodí lidé s úrazy, ale zatím to podle jeho názoru není nijak extrémní situace. "Ale vše ještě může být jinak," dodal.

9.21 hod. - Lidé mohou díky chodníkovému zákonu požadovat za pád odškodnění, musí mít však potřebnou dokumentaci. Aby byl žadatel odškodněn, jsou nutné přesné podklady. V žádosti musí být uvedeno, kdy a kde se úraz stal, pokud jsou svědci, tak musí být také vyjmenováni. Je také dobré, pokud má žadatel pořízenou fotku místa, kde se mu úraz stal. Dále žadatel musí dodat záznam policie, pokud u toho byla, a lékařskou zprávu po ukončení nemoci. Důležité je, že ke každému případu se musí vyjádřit správa majetku, která podá informaci pojišťovně o tom, zda byl chodník uklizen či nikoli. Další informace zde.

8.44 hod. - Náledí si vyžádalo zatím podle informací Jiřího Pecha z jindřichohradecké skupiny dopravních nehod dva karamboly. Oba se řešily na euroformulář. "U jindřichohradeckého ČSAD se řidiči kamionu na náledí nepodařilo zastavit a vozidlo narazilo do zaparkovaného autobusu. Škoda je 90 tisíc korun. U Třeboně se řidič chtěl údajně vyhnout zvěři, auto dostalo smyk a skončilo v příkopu. Škoda je 50 tisíc. Obě nehody vznikly v důsledku počasí," sdělil Pech a potvrdil vlastně i slova silničářů, že ještě není vyhráno, protože teploty jsou stále pod nulou. A podle předpovědí by tato situace měla trvat i o víkendu.

8.39 hod. - V Jihočeském kraji je kvůli ledovce uzavřená od 5. hodiny ranní silnice u Nové Pece na Prachaticku, a to v úseku Nová Pec - Zvonková na Českokrumlovsku.

8.20 hod. - Podle informací službukonajícího dispečera jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Vladimíra Krafky jsou chemicky ošetřované silnice mokré, holé a sjízdné bez komplikací. "Na ostatních komunikacích je zledovatělá vrstva krytá inertním posypem, ale zvýšená opatrnost zde je namístě. Pořád je minus 1 až minus 3 stupně a zatím led nepovoluje. Ale kolem poledne by se měly teploty dostat nad nulu," uvedl.

Podle jeho slov začalo ve čtvrtek deset minut před 21. hodinou na Třeboňsku pršet a posouvalo se to nad celý okres. A od té doby se silničáři nezastavili. Naštěstí za celou noc a ani ráno neměli hlášenou žádnou dopravní komplikaci či uvízlý kamion.

7.12 hod. - První nehoda na Jindřichohradecku na sebe nenechala dlouho čekat. Stala se před 7. hodinou ranní u Třeboně.

Na silnici 1. třídy asi 300 metrů za Novou Hlínou ve směru na Třeboň skončilo auto v příkopě. Zasahují tam záchranné složky. Policie doporučuje zvýšenou opatrnost při projíždění místem. Zásah by mohl skončit po 8. hodině.

Aktuální informace z Ředitelství silnic a dálnic:

Jindřichohradecko 7.17 hodin: Teplota od -3 do -1°C; Počasí: zataženo, bez srážek, slabý vítr, mlha místy; Silnice I. třídy: mokré po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy: zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, sjízdné se zvýšenou opatrností;

Sjizdnost silnici budeme průběžně aktualizovat.