Situace na silnicích byla pro řidiče asi nejkomplikovanější v sobotu, kdy celý okres pokryla ledová krusta. A dostat se ráno kamkoli, a to nejenom na čtyřech kolech, ale i pěšky, bylo velice náročné.

Kolem půl osmé ráno stála za Člunkem kolona pravděpodobně kvůli havarovanému kamionu. Někdo se otáčel a jel zpátky do Hospříze a pak přes Blažejov a Střížovice do Kunžaku.

„Tam to bylo jeden led, místy posypané pískem, chvíli jsme jeli za sypačem, ale třicítku jsme asi nepřekročili. Na hlavním tahu to pak bylo lepší, ze stromů však padala námraza a člověk nevěděl, co na něho číhá za zatáčkou,” popisuje cestu přes Vysočinu řidička z Jindřichova Hradce.

Podle ředitele jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Josefa Tolknera to byl v letošní zimě první větší zásah. „Náledí se začalo tvořit v sobotu kolem třetí hodiny ranní. Nasadili jsme veškerou k tomu určenou techniku a situaci jsme začali postupně napravovat. V dopoledních hodinách již byly všechny silnice ošetřené,” uvedl Tolkner.

Dodal, že brzy ráno byl naštěstí minimální provoz, přesto vznikaly složité situace, když třeba v kopci nemohl sypač vyjet.

Vzhledem k tomu, že inverzní počasí se má vrátit, řidiči musejí počítat s tím, že za zatáčkou může být náledí, i když jedou po suché silnici. Pokud podle ředitele jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Josefa Tolknera napadne sníh, tak to každý vidí a většinou se snaží jet opatrně. „Ale za této situace se náledí může objevit náhle v lesním úseku, na namrzlém mostě, prostě kdekoli,” uvedl.

O zrádnosti náledí svědčí i některé víkendové nehody. Například za Lodhéřovem v sobotu před 5. hodinou ranní se převrátilo na bok po smyku auto s řidičkou. V Zahrádkách dostala v autě smyk cizinka. Její vůz narazil do rozvaděče telekomunikační sítě a na nějaký čas ji vyřadilo z provozu.