Jak potvrdila okresní policejní mluvčí Regina Tupá, zvýšenou pozornost budou silničnímu provozu a řidičům věnovat dopravní policisté. Stále je totiž dost těch, kdo si s dopravními předpisy hlavu příliš nelámou.

Jen za první čtvrtletí letošního roku zemřeli na silnicích na Českobudějovicku čtyři lidé a osmnáct se jich těžce zranilo, dalších 102 lidí utrpělo lehká zranění. „Od prvního ledna do 31. března řešili policisté dvě stě padesát dopravních nehod,“ dodala ke statistice Tupá s tím, že v dalších 129 případech, kdy řidiči podle nového zákona k nehodě strážce pořádku volat nemají, řešili policisté přestupky.

V nejčastějších příčinách dopravních nehod stále kraluje nepřiměřená rychlost a nesprávný způsob jízdy.

„Největších prohřešků, kterých se řidiči dopouštějí, je vysoká rychlost a nepoužívání bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů. Je vysoce nebezpečné, když se nepřipoutá spolujezdec,“ upozornila Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIPu Ministerstva dopravy ČR.

„Lidé si neuvědomují, že nepřipoutaní spolujezdci na zadních sedadlech mohou při nárazu usmrtit ty, co sedí vepředu,“ dodala Ambrožová s tím, že fyzikálním silám, které při nárazu působí, nemůže člověk odolat.

To si mohli sami vyzkoušet i návštěvníci Mobil salonu na českobudějovickém výstavišti, kde BESIP nabízel simulaci nárazu ve třicetikilometrové rychlosti. „Byl jsem dost překvapený, jaký je náraz v tak malé rychlosti, a to jsem ho čekal,“ svěřil se na výstavě Milan Čáp z Písku.


PŘÍČINY NEHOD

Nejčastěji dopravní nehodu způsobilo:
nepřiměřená rychlost (78)
nedání přednosti v jízdě (36)
nesprávný způsob jízdy (105)
nesprávné předjíždění (12)

S alkoholem v krvi havarovalo 28 řidičů.

Údaje jsou za první čtvrtletí 2009 na Českobudějovicku (v závorkách uvedeny počty případů).