Policejní hlídky na každém kroku a kdo se byť pozapomněl a nesundal včas nohu z plynu, mohl být o nějakou stokorunu lehčí. Tak vypadala úterní situace na silnici z Jindřichova Hradce do Třeboně.

Nad řidiči navíc létal policejní vrtulník, který jejich prohřešky zaznamenával na kameru. Na zemi se pak pohyboval šéf jindřichohradecké dopravní policie Karel Kotil a prostřednictvím počítače situaci vyhodnocoval a dával pokyny hlídkám rozestavěným na trase.

Mimo to byl v permanenci radar, který zachytil nejednoho „rekordmana“. Například na přeložce v Třeboni ukázal u jednoho řidiče na 140 km/h.
„Určitě jsou místa, kde jsou policejní hlídky třeba, souhlasím s tím. Ať hlavně hlídají piráty silnic, co se prohánějí na motorkách rychlostí 150 kilometrů v hodině,“ uvedl na adresu úterní dopravně bezpečnostní akce na Jindřichohradecku řidič Michal Šťastný z Prahy.

Milan Štefl z Horní Pěny se přiznal, že moc bezpečně se na silnicích necítí: „Jak kdy. Chyba je v řidičích, protože neberou ohledy na druhé.“
Stejný názor zastává i dopravní policista, podle kterého tou největší chybou bude nejspíš bezohlednost lidí.

Při dopravní akci, která skončila ve 14 hodin, zjistili policisté celkem 58 přestupků, které řešili blokově. Z toho ve 30 případech byla pokuta na místě zaplacená a celková suma dosáhla 15 200 korun. Ostatní v celkové výši 29 600 korun řidiči na místě nezaplatili.

Paradoxně v den, kdy byla doprava v regionu pod drobnohledem jak ze země, tak i ze vzduchu, se stalo šest dopravních nehod. Jedna byla ještě v noci, ale ostatní zaměstnaly dopravní policisty dopoledne. Jeden mladistvý skončil se zraněními na jednotce intenzivní péče.

Řidič ujížděl

„Ve čtrnácti případech jsme zaznamenali překročení rychlosti, dvacetkrát jsme narazili na nevyhovující technický stav vozidla,“ uvedl zástupce vedoucího jindřichohradecké dopravní policie Milan Urbanec. Pokračoval v tom smyslu, že za pomoci vrtulníku se zaměřili i na nesprávný způsob jízdy. Zadrželi dva řidiče, kteří předjížděli navzdory plné čáře.

„Jeden řidič takto riskantně předjížděl tři auta, další se nám snažil ujet, ale dostihli jsme ho ve Stráži nad Nežárkou,“ dodal Urbanec. Podotkl, že byl také mimořádně hustý prázdninový provoz. Podobnou preventivní akci v součinnosti s vrtulníkem policisté na Jindřichohradecku již absolvovali a zřejmě nebude poslední.