Předchozí
1 z 18
Další

Nevydařený manévr stíhaček

8. června 1998 - Dvě vojenské stíhačky srazily v mracích nad Českými Budějovicemi. Jejich trosky dopadly na sídliště Vltava.

V pondělí 8. června 1998 se dvě vojenské stíhačky srazily v mracích nad Českými Budějovicemi. Jejich trosky dopadly na sídliště Vltava. A rozpoutalo se peklo.Zdroj: Archiv pozary.czA rozpoutalo se peklo. Hořící trosky vojenské stíhačky, plameny šlehající z panelového domu, hustý kouř, houkání sanitek a vyděšené tváře. Scény připomínající válečný film. Bohužel, jednalo se o realitu. Po srážce letadel se jejich piloti úspěšně katapultovali a neovládané stroje se zřítily k zemi. Jedna stíhačka dopadla na silnici v těsné blízkosti konečné zastávky městské hromadné dopravy na českobudějovickém sídlišti Vltava. Ještě před dopadem stroj strhl trolej a po dopadu vybuchl. Trosky byly rozmetané daleko. Některé kusy zasáhly i panelový dům. Na majetku obyvatel sídliště vznikla škoda zhruba 25 milionů korun.

Při požáru zasahovalo 138 hasičů z 19 sborů s veškerou svou technikou. Na majetku obyvatel sídliště vznikla škoda zhruba 25 milionů korun.
8. červen: Výročí srážky dvou stíhaček nad sídlištěm

V pondělí 8. června 1998 se dvě vojenské stíhačky srazily v mracích nad Českými Budějovicemi. Jejich trosky dopadly na sídliště Vltava. A rozpoutalo se peklo.V pondělí 8. června 1998 se dvě vojenské stíhačky srazily v mracích nad Českými Budějovicemi. Jejich trosky dopadly na sídliště Vltava. A rozpoutalo se peklo.Zdroj: Archiv pozary.cz

Vrtulník spadl do kempu u Orlické přehrady

4. srpna 1999 - Smrtelná nehoda vrtulníku se stala 4. srpna 1999. Policejní vrtulník BO 105 se zřítil do autokempu Radava u vodní nádrže Orlík na Písecku. Nehoda se stala při výcviku policejní zásahové jednotky. Dva příslušníci policie zahynuli, pilot a další člen posádky byli těžce zraněni. Zranění utrpěli i čtyři rekreanti.

4. srpna 1998 se do kempz Radava u Orlické přehrady těsně vedle pláže, jen několik metrů od místa, kde se slunili a koupali lidé, zřítil policejní vrtulník. V jeho troskách zahynuli dva policisté, dva další byli zraněni těžce.Zdroj: Archiv vrtulnik.cz

Jedno letadlo spadlo u Jindřichova Hradce, druhé u Dolního Třebonína

Srpen 2008 - Na jihu Čech se staly hned dvě nehody letadel v krátkém čase za sebou. U jindřichohradeckého letiště se zřítil sportovní letoun. Ke zranění pilota a jeho spolucestujícího naštěstí nedošlo. Životem na místě zaplatila srna. Zničením letadla vznikla škoda dva miliony korun.

Tragická nehoda ultralehkého letadla se stala v neděli dopoledne nedaleko Prostředních Svinců. Po pádu na strniště letoun vzplál a dvoučlenná osádka zahynulaTragická nehoda ultralehkého letadla se stala v neděli dopoledne nedaleko Prostředních Svinců. Po pádu na strniště letoun vzplál a dvoučlenná osádka zahynulaZdroj: DENÍK/Pavel Kacerovský

Druhá nehoda, která se stala u Dolního Třebonína na Krumlovsku, již tak šťastný konec neměla. Na pole zde spadlo ultralehké letadlo. Po pádu na strniště letoun vzplál a navzdory snaze lidí, kteří k místu neštěstí přiběhli z okolí, nebylo možné posádku zachránit. „V ultralehkém letadle letěli dva muži, kteří startovali na letišti v Plané u Českých Budějovic. Mělo jít o seznamovací let,“ sdělil tehdy u místa neštěstí, kam se postupně sjelo také několik členů Letecké asociace, mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Tragická nehoda ultralehkého letadla nedaleko Prostředních Svinců.
Od sousedů: Letadlo tragicky havarovalo nedaleko Dolního Třebonína

Cvičný let Blaníku skončil tragédií

5. 10. 2008 - Tragicky skončil cvičný let pro šestašedesátiletého muže, jenž krátce před polednem startoval s větroněm Blaník OK 2720 na hosínském letišti. Stroj se zřítil na zem, dvoučlenná posádka přitom utrpěla těžká zranění. Dvaačtyřicetiletého leteckého instruktora z Českobudějovicka transportoval vrtulník rychlé záchranné služby, která má shodou okolností na letišti základnu, do českobudějovické nemocnice. Druhý z mužů, uchazeč o letecký průkaz, na místě svým zraněním podlehl.

Větroň Blaník OK 2720, v němž v sobotu zahynul krátce po startu na hosínském letišti u Českých Budějovic šestašedesátiletý pilot.  Druhý z posádky, dvaačtyřicetiletý instruktor, byl převezen na traumatologii nemocnice v Českých Budějovicích.Větroň Blaník OK 2720, v němž v sobotu zahynul krátce po startu na hosínském letišti u Českých Budějovic šestašedesátiletý pilot. Druhý z posádky, dvaačtyřicetiletý instruktor, byl převezen na traumatologii nemocnice v Českých Budějovicích.Zdroj: Policie ČR

Větroň Blaník OK 2720, v němž v sobotu zahynul krátce po startu na hosínském letišti u Českých Budějovic šestašedesátiletý pilot.  Druhý z posádky, dvaačtyřicetiletý instruktor, byl převezen na traumatologii nemocnice v Českých Budějovicích.
Aktualizováno: Pád větroně nepřežil jeden z členů posádky

V troskách letadla u Strakonic našli smrt tři lidé

16. srpna 2009 - Ve Strakonicích u tenisových kurtů spadlo letadlo. V troskách zemřeli tři dospělí lidé - pilot a manželský pár. V posádce byla ještě desetiletá dívka, která pád přežila ale se závažnými zraněními.

Havarovaný letoun na Podskalí ve Strakonicích.Havarovaný letoun na Podskalí ve Strakonicích.Zdroj: DENÍK/Jana Štroblová

Havarovaný letoun na Podskalí ve Strakonicích.
Vyhlídkový let nepřežili tři lidé

Kolibřík se po startu zřítil. Pilot zahynul

28. září. 2009 - Tragicky skončil let ultralehkého letadla Kolibřík na letišti Planá u Českých Budějovic. Dvaasedmdesátiletý pilot se z dosud nejasných příčin krátce po startu zřítil na letištní plochu a přes veškerou snahu záchranářů zraněním podlehl.

Havarované letadlo na letišti v Plané u Českých BudějovicHavarované letadlo na letišti v Plané u Českých BudějovicZdroj: Deník/ Hana Svítilová

Havarované letadlo na letišti v Plané u Českých Budějovic
Pilot zříceného ultraletadla po nehodě zemřel

Nehodě neunikl ani vrtulník letecké záchranné služby

5. února 2010 - V mlze havaroval na hranicích Jihočeského kraje a kraje Vysočina mezi Horní Olešnou a Panskými Dubenkami na Jihlavsku vrtulník jihočeské letecké záchranné služby. Nehoda se obešla bez zranění.

V pátek 5. 2. 2010 před 15. hodinou havaroval na hranicích Jihočeského kraje a kraje Vysočina mezi Horní Olešnou a Panskými Dubenkami na Jihlavsku vrtulník jihočeské letecké záchranné služby. Nehoda se obešla bez zranění.Zdroj: Deník/Plíhal Libor

V pátek 5. 2. 2010 před 15. hodinou havaroval na hranicích Jihočeského kraje a kraje Vysočina mezi Horní Olešnou a Panskými Dubenkami na Jihlavsku vrtulník jihočeské letecké záchranné služby. Nehoda se obešla bez zranění.
Záchranka nahradila havarovaný vrtulník

Pád letadla u rozhledny Javorník měl smutný konec

13. května 2010 - Okolo jedné hodiny odpoledne viděl jeden z obyvatelů Tejmlova na Prachaticku pád malého letadla do lesa u rozhledny Javorník. V době havárie bylo špatné počasí a nad vrcholem Javorníku seděla hustá mlha. Záchranáři na místě zhruba půl hodiny resuscitovali posádku letadla. Muž svým zraněním ale přes veškerou snahu záchranářů podlehl. Ženu se podařilo oživit a s vážnými poraněními ji převezli do nemocnice. Následně ale zraněním podlehla také.

Hávárie letadla u rozhledny na Javorníku u Vacova na Prachaticku.
Havárie letadla: Žena bojuje o život, muž zemřel

Hávárie letadla u rozhledny na Javorníku u Vacova na Prachaticku.Hávárie letadla u rozhledny na Javorníku u Vacova na Prachaticku.Zdroj: Deník/Václav Pancer

Na Jindřichohradecku spadlo letadlo a zřítil se paraglidista

29. května 2011 - Na Jindřichohradecku se staly hned dvě nehody za sebou. V kopci z Jindřichova Hradce na Políkno spadlo soukromé ultralehké letadlo. Dvoučlenná posádka mohla hovořit o štěstí v neštěstí. Vyvázla se zraněním. "Došlo k selhání motoru z neznámých příčin. Pilot použil záchranný systém, což je taková raketa s padákem, který ovšem nebyl řádně funkční. Padák se neotevřel a pyropatrona, která ho měla odpálit, explodovala v kabině," uvedl tehdy vedoucí ultralehkého odboru jindřichohradeckého aeroklubu František Marek, který byl na místě nehody. Sdělil, že oba členové posádky letadla po nehodě normálně komunikovali.

Spadlé ultralehké letadlo u Políkna.Spadlé ultralehké letadlo u Políkna.Zdroj: Deník/Lenka Novotná

K večeru pak z neznámých příčin spadl u Nové Včelnice paraglidista, i k němu letěl vrtulník. Muž na nemotorovém praragaidingu nacvičoval vzlet a při pádu utrpěl zranění končetin.

U Žďáru na Novovčelnicku spadl paraglaidista. Utrpěl zranění končetin.Pohled na křídlo po nehodě.Zdroj: Deník/Lenka Novotná

Spadlé ultralehké letadlo u Políkna.
U Políkna spadlo ultralehké letadlo a u Žďáru paraglaidista

Paraglidistovi vysadil motor. Spadl v Loučovicích

27. července 2011 - Paraglidista, který startoval v Rakousku, se v úterý večer zřítil na loučovickém sídlišti. Podle svědků vysadil motorovému paraglidingu motor, načež pilot zachytil vrchlíkem o dráty mezi panelovými domy a následoval pád. Muž utrpěl zranění páteře.

Motorový paraglading, s nímž jeho pilot vzlétl u rakouského Freistadtu, spadl mezi paneláky na loučovickém sídlišti.Motorový paraglading, s nímž jeho pilot vzlétl u rakouského Freistadtu, spadl mezi paneláky na loučovickém sídlišti.Zdroj: DENÍK/Martin Tröster

Motorový paraglading, s nímž jeho pilot vzlétl u rakouského Freistadtu, spadl mezi paneláky na loučovickém sídlišti.
Mezi paneláky v obci spadl paraglidista

Na Švábově Hrádku se zřítil vrtulník. Dva mrtví

14. května 2012 - Soukromý vrtulník Safari se dvěma lidmi na palubě se zřítil u vodárenské věže na Švábově Hrádku v Českých Budějovicích. Oba členové posádky zemřeli.

U Českých Budějovice se zřítil vrtulník.U Českých Budějovice se zřítil vrtulník.Zdroj: Policie ČR

U Českých Budějovice se zřítil vrtulník.
V Českých Budějovicích se zřítil vrtulník

Parašutistovi se zamotaly padáky

19. srpna 2016 - Na otevřeném mistrovství České republiky v parašutismu se zranil jeden z účastníků. Devatenáctiletý parašutista vyskočil z letadla. Skákal na přesnost dopadu na letišti v Jindřichově Hradci. Asi sto metrů nad zemí se mu otevřel ještě záložní padák. Oba padáky se do sebe vzájemně zamotaly a spadl na zem z výšky zhruba patnáct metrů.

Ilustrační foto.
Na hradeckém letišti se při seskoku zranil parašutista

Paraglidistovi se přetrhlo tažné lanko. Bylo mu to osudné

22. října 2016 - U Malého Pěčína na Dačicku Při fázi startu se paraglidistovi přetrhlo tažné lanko a muž spadl z výšky zhruba dvaceti metrů. I přes rychlý zásah zdravotnické posádky vrtulníku zraněním podlehl.

Pohled na místo tragické nehody paraglidisty u Malého Pěčína na Dačicku. Pohled na místo tragické nehody paraglidisty u Malého Pěčína na Dačicku.Zdroj: Policie ČR

Pohled na místo tragické nehody paraglidisty u Malého Pěčína na Dačicku.
U Dačic zemřel paraglidista

Letadlo skončilo v bažině

20. září 2017 - U Horní Plané postihla nehoda pitota ultralehkého letadla. Musel v terénu nouzově přistát. Pilot nebyl nijak zraněný, manévr přistání ve volném terénu zkušeně zvládnul, ale stroj zapadl do bažiny.

Pilotovi se nic nestalo, ale letadlo bylo třeba dostat z měkkého terénu.Pilotovi se nic nestalo, ale letadlo bylo třeba dostat z měkkého terénu.Zdroj: HZS Jihočeského kraje

Pilotovi se nic nestalo, ale letadlo bylo třeba dostat z měkkého terénu.
Letadlo po nouzovém přistání uvízlo v bažině

Letoun po pádu začal hořet. V troskách zůstali dva lidé

9. dubna 2018 - U Kundratic na Táborsku havarovalo malé letadlo. Let skončil tragicky. Stroj, který spadl asi tři sta metrů od zástavby, po pádu začal hořel V troskách zemřeli dva lidé.

Na Táborsku havarovalo malé letadlo. Dva lidé při nehodě zemřeli.Na Táborsku havarovalo malé letadlo. Dva lidé při nehodě zemřeli.Zdroj: Deník / Doležalová Radka

Na Táborsku havarovalo malé letadlo. Dva lidé při nehodě zemřeli.
OBRAZEM: Na Táborsku spadlo letadlo, dva lidé zemřeli

Letecký den skončil tragédií

11. srpna 2018 - Při leteckém dni ve Strunkovicích nad Blanicí, kde bylo zhruba dva tisíce diváků, havaroval dolnoplošník z I. republiky. Pilot zraněním podlehl.

Letecký den ve Strunkovicích nad Blanicí ukončil pád historického letadla.Letecký den ve Strunkovicích nad Blanicí ukončil pád historického letadla.Zdroj: Deník/ Radka Doležalová

Letecký den ve Strunkovicích nad Blanicí ukončil pád historického letadla.
U Strunkovic nad Blanicí spadl dolnoplošník z I. republiky

Motorovému větroni došlo palivo

12. června 2020 - K večeru přijal policejní operační důstojník informaci o pádu letadla nedaleko Jindřichova Hradce, a to u Děbolína. Podle policejní mluvčí Štěpánky Schwarzové se jednalo o motorový větroň Black Shape prime, který pravděpodobně v důsledku nedostatku paliva havaroval. V letadle byl dle jejích slov pilot (55 let) a jedna cestující (42 let). "Pilot utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice, žena vyvázla z nehody bez újmy na zdraví," uvedla.

Nehoda motorového větroně u Jindřichova Hradce.Nehoda motorového větroně u Jindřichova Hradce.Zdroj: Policie ČR

Nehoda motorového větroně u Jindřichova Hradce.
U Jindřichova Hradce spadl motorový větroň, pilot skončil v nemocnici

Pilot v historickém letadle zahynul

20. června 2021 - K večeru spadlo u Jickovic na Písecku historické letadlo T 28 Trojan. Byly v něm dvě osoby – jeden muž cizí státní příslušnosti byl těžce zraněn, druhý člen posádky zemřel. Letadlo letělo přes naše území z Polska, kdy byly letecké ukázky, do Rakouska s dalšími třemi letouny a ze zatím nezjištěných příčin havarovalo do lesního porostu. Rozlomilo se na několik částí a začalo hořet. Pilot, který při nedělní nehodě letadla u Jickovic na Písecku tragicky zahynul, byl členem rakouské akrobatické skupiny Red Bull „Flying Bulls“.

U Jickovic na Písecku spadlo v neděli 20. června letadlo T - 28 Trojan, které mířilo z leteckých ukázek v Polsku do Rakouska. Jeden muž při pádu zemřel, druhý byl těžce zraněný a záchranáři ho transportovali do nemocnice v Praze.U Jickovic na Písecku spadlo v neděli 20. června letadlo T - 28 Trojan, které mířilo z leteckých ukázek v Polsku do Rakouska. Jeden muž při pádu zemřel, druhý byl těžce zraněný a záchranáři ho transportovali do nemocnice v Praze.Zdroj: PČR

U Jickovic na Písecku spadlo v neděli 20. června letadlo T - 28 Trojan, které mířilo z leteckých ukázek v Polsku do Rakouska. Jeden muž při pádu zemřel, druhý byl těžce zraněný a záchranáři ho transportovali do nemocnice v Praze.
Po pádu historického letadla na Písecku zemřel muž, další je těžce zraněný