VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pátrání po zmizelé ženě pokračuje

Jindřichův Hradec - Od zmizení Soni Illeové uplynuly již dva týdny.

3.1.2009 78
SDÍLEJ:

Pátrání po Soně Illeové z Radouňky. Neviděl ji někdo?Foto: Deník/Lenka Novotná

Policisté vyhodnocují i sebemenší informace, které by pomohly najít Soňu.

Vedoucí územního odboru kriminální policie v Jindřichově Hradci Pavel Prýgl v rozhovoru říká, že v pátrání po zmizelé ženě je velice důležitý sběr i sebemenších informací. „Je to opravdu mravenčí práce v terénu,“ uvedl.

Lze v krátkosti shrnout, jaké kroky již policie podnikla?
Pavel Prýgl: Obecně se u takovýchto případů, jako je i případ pohřešování Soni Illeové, stanovují verze, které jsou reálně možné, ale i takové, které se na první pohled, zejména pro laika, zdají nepravděpodobné. Pokud jde o to, jaká opatření již policie provedla, tak samozřejmostí je provedení různých pátracích akcí v místech, kde lze pravděpodobně očekávat nalezení pohřešovaného člověka, a to za využití potřebných sil a prostředků, mám na mysli využití například hasičského záchranného sboru, letecké služby ministerstva vnitra a podobně.

Vždy se ale musí vycházet z konkrétní povahy případu. Tedy propátrání nejbližších vodních ploch, které mohli občané města zaregistrovat, bylo jedním z nich. Využití vrtulníku s termovizí, jen pokud lze předpokládat výskyt pohřešovaného v konkrétním terénu a podobně.
V tomto případě je denně vyhodnocován stanovený plán prováděných pátracích opatření a prověřování verzí. Na základě toho, co je denně zjištěno, jsou pak stanovovány další konkrétní úkoly a osobní zodpovědnost policistů za jejich splnění.

Policisté v terénu jako pověstní mravenečci plní jednotlivé dílčí úkoly, tedy včetně výslechů osob. Někdy stačí stručná informace, protokolární výslechy jen u těch osob, jejichž protokolární forma je nezbytná.
V podstatě jde o sběr a vyhodnocení informací, zejména k upřesnění doby, kdy byla pohřešovaná na konkrétním místě a s kým.

Vyzýváte lidi, kteří byli v inkriminovanou noc z pátku na sobotu na bowlingu, aby se ozvali policii. Jak je zajištěna diskrétnost svědků?
Tato otázka souvisí s tou předchozí , bez informací není policie sto dopracovat se nějakých závěrů. V této fázi pátrání nás skutečně zajímají více informace, které by nás dovedly kousek dál v pátrání, než zda osoba, která nám tyto informace poskytne, byla někde s někým, s kým neměla.

Pokud se někdo třeba prostřednictvím linky 158 policii ozve, bude s ohledem na význam informace kontaktován policistou, který se na pátrání podílí a v zájmu pátrání rozhodně nebude nikdo operovat s tím, že osoba poskytla i choulostivou informaci, která by jí v případě zveřejnění mohla přivodit nějaké problémy.

Tedy slovy z reklamních sloganů, ale bez nadsázky, diskrétnost zaručena.

Někteří účastníci diskuse, ale i třeba rodina poukazují na to, že v té době byl nefunkční kamerový systém v klubu. A co kamery městského kamerového systému?
K této otázce vám mohu říci jen tolik, že provozování různých monitorovacích systémů je plně v odpovědnosti provozovatele, kterým je soukromý subjekt.

Ten se však musí řídit i zákonnými normami, zejména zákonem na ochranu osobních údajů.

Pokud jde o městský kamerový systém, tak tento již nejednou prokázal a osvědčil opodstatněnost a nutnost jeho provozování. Je samozřejmostí, že i ten je v souvislosti s případem prověřován, tedy vyhodnocují se údaje, které byly tímto systémem pořízeny. Ale i to je náročná mravenčí práce.

V diskusi se mluví i o takzvaných pasácích, kteří obcházejí podobné kluby a přesvědčují mladé dívky ke spolupráci. Je to jedna z možných verzí a které jsou další?
K této otázce, která souvisí i s tou první, mohu říci jenom tolik, že v tuto chvíli nedisponujeme konkrétním poznáním o činnosti těchto osob. A pokud se dotazujete na verze, nemohu s ohledem na pátrání sdělit , které konkrétní se prověřují, ale věřte, že jsou stanoveny tak, aby nebyla opomenuta žádná jen trochu reálná varianta, která by mohla vysvětlovat, proč je Soňa Illeová nezvěstná.

Ozývají se také senzibilové, vzešel od nich nějaký zajímavý tip?
Samozřejmě i tyto zprávy od různých senzibilů existují, tak jako i v jiných případech, a čtenáři si jistě vzpomenou na případy, které se v minulosti na Jindřichohradecku udály. Pro připomenutí případ pohřešování malého Radima Němce z Malého Ratmírova, nebo Pavlíny Stejskalové z Dačic.

Ale zkušenosti ukazují, že i když se těmito informacemi zabýváme, tak prověrky těchto informací dosud nepřinesly pozitivní výsledky.

Nemůže mít zmizení Illeové souvislost se zmizením dvou dívek z Českých Velenic a Českých Budějovic?
K tomuto jen stručně, žádná souvislost mezi těmito případy nebyla zjištěna, ostatně tyto případy řešení mají, ale ten, který se týká Soni Illeové, zatím ještě ne.

Mohou policii občané nějak při pátrání po ženě pomoci?
Jednoznačně říkám, že ano, každá informace, byť by se laikovi zdála jako nepodstatná, má pro nás mnohdy klíčovou hodnotu.

Více informací o záhadném zmizení Soni Illeové, včetně diskusí čtenářů najdete v souvisejícíh článcích.

Autor: Lenka Novotná

3.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 78
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení