Vzala za své i dřevěná stodola, kde se koná pravidelně výstava betlémů.

Ve 2.45 hodin vyjeli hasiči do obce Zahrádky k ohni, který byl původně ohlášen jako požár zahradního altánku.

„Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že požár se ze zahradního domku rozšířil i na vedle stojící stavení, tedy na stodolu s vestavěnou garáží a zaparkovaným autem. Velitel zásahu si okamžitě vyžádal další posilové jednotky, k zásahu vyjely další tři cisterny, a to ze stanice Jindřichův Hradec a z jednotek SDH obcí Studená a Popelín,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Jak v případě zahradního domku, tak stodoly se jednalo o celodřevěná stavení, která zcela shořela.

„Požár se dále šířil i na obytný dům, zde se však zasahujícím hasičům podařilo požár zastavit a obytnou část uchránit. Plameny zasáhly i další jednopodlažní obytný dům s garáží a průjezdem, kde požár zničil materiál uskladněný na půdě. Díky oplechovaným dveřím, které zde majitel nechal instalovat, oheň dále nepostoupil,“ pokračovala Matějů.

Před 5. hodinou hasiči požár lokalizovali a jednotky následně začaly s úplnou likvidací.

„Vzniklá škoda byla předběžně vyčíslena na Kč 2,3 milionu korun. Je však možné, že s touto částkou se bude ještě hýbat. Příčina vzniku požáru je předmětem šetření,“ dodala Matějů.

„Od půl třetí od rána jsme tam pomáhali. Byl to masakr, hořely dvě chalupy i s autem,“ uvedla žena ze Zahrádek.

Podle slov starosty Zahrádek Josefa Kohouta od dřevěné kůlny plameny skočily přes průjezd na krov. „Obytnou část žádného z domů požár naštěstí nezasáhl. Už je oheň zlikvidovaný a bude se strhávat krov,“ informoval starosta včera dopoledne s tím, že na nebezpečí upozornil jeden místní občan, kterého požár vzbudil.

Podle dostupných informací v plamenech zůstala i stodola, kde jeden z místních obyvatelů pravidelně pořádal výstavu papírových a dřevěných betlémů. Ta naštěstí ještě nebyla instalována, takže exponáty k újmě nepřišly.