Všechna prasata podle veterinářů vážila mezi 100 až 130 kilogramy. Hasiči vyprošťovali z havarovaného kamionu s přívěsem mrtvá prasata jedno po druhém a veterináři prohlíželi ta, která přežila. Na místě pak usmrcoval řezník z Kosteleckých uzenin poraněná zvířata. Těla nakladač místního družstva přemisťoval na korbu automobilu, který mířil do asanačního ústavu.

„Podle předběžného odhadu havárii nepřežilo a bude ještě usmrceno na padesát zvířat, ovšem přesné číslo budeme znát později. Zdravá zvířata překládáme na kamion náhradní přepravy. Předpokládám, že rozuteklá prasata se podaří sehnat dohromady odpoledne,“ popsal situaci po desáté hodině dopolední veterinář Božek Vejmelka.

Policisté dopoledne na místě řídili kyvadlově dopravu a čekali na příjezd vyprošťovací techniky. A co stálo za kolizí kamionu?

„Nákladní vozidlo s přívěsem najelo pravými koly na krajnici, která se pod vahou vozidla utrhla a automobil se převrátil na bok. Při nehodě byl zraněn 34letý řidič. Na ošetření byl převezen do jihlavské nemocnice. Provedenou dechovou zkouškou policisté nezjistili požití alkoholu,“ přiblížila včera odpoledne policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Černý den pro prasata

Třebíčsko – Černým dnem pro prasata bylo úterý na Vysočině. Dalších třicet selat uhořelo při požáru v Udeřicích na Třebíčsku.

„V 07.26 hod ohlásil zaměstnanec odchovny selat v Udeřicích na Třebíčsku požár na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Před jeho příchodem do zaměstnání došlo k samouhašení požáru,“ oznámila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Při požáru uhynulo třiceti selat. Poškozena byla i technologie v prostoru odchovny.
Škoda byla předběžně vyčíslena půl milionu korun.

Příčinu zjišťoval vyšetřovatel. „Příčina požáru se vyšetřuje – nejpravděpodobněji však požár způsobila technická závada na elektrickém vyhřívacím roštu,“ řekla Musilová.

Luděk Mahel