„Šli jsme na horskou dráhu. Kamarád mě sice varoval, že to nějak moc mlátí, ať tam radši nechodím, ale jezdilo se dál. Potom najednou přišla hrozná rána," popsal očitý svědek, jehož totožnost je redakci Deníku známá, 
a který na místě s dalšími pomáhal při evakuaci dětí 
z atrakce. „Lidé si podávali děti z vozíku do vozíku, žebřík nebyl. Až zpětně, když jsme viděli, že vozík drží jen v jednom bodu místo čtyř, jsme si uvědomili, co všechno se mohlo stát."

Policejní mluvčí Hana Millerová včera událost potvrdila s tím, že novobystřičtí policisté se na upozornění občana případem zabývají.
„Na bobové dráze, kde byli v té době děti i dospělí, první vozík z dráhy vyjel. Obsluha zařízení zastavila a pomohla lidem vystoupit. Nikomu se nic nestalo. Příčiny a okolnosti celé události jsou v šetření," uvedla Hana Millerová.

Předseda Sdružení provozovatelů lidové technické zábavy Matěj Nový upřesňuje, že každá atrakce má technický průkaz jako auto. „Každý rok se musí nechat prohlédnout," uvedl. Prohlídky atrakcí se provádějí buď u výzkumného ústavu strojírenského nebo u specializované firmy TÜV SÜD v Brně.

„A kritéria jsou dosti přísná. U dětských nenáročných atrakcí je kontrola jednou za dva roky," zmínil. 

„Bez platného technického průkazu nikdo nesmí atrakci provozovat. Ale stát se může ledacos, jako na novém autě," vysvětluje předseda Sdružení provozovatelů lidové technické zábavy Matěj Nový.

Podle jedné provozovatelky pouťových atrakcí z Jindřichova Hradce musí mít každé zařízení jedenkrát ročně technickou kontrolu: „A před každým zahájením provozu se musí kontrolovat také."

Svědci, kteří byli v době nehody v Kunžaku, se shodují, že by se měly kontroly dělat i přímo na poutích. „Technickou to může mít někdy ze zimy, ale někdo by měl kontrolovat atrakce, když je pak na konci sezóny postaví přímo na place, když se předtím převáží, rozebírají," míní.

Na Jindřichohradecku byla nehoda na pouťové atrakci v roce 2007 ve Starém Hobzí, kde dítě spadlo z kolotoče tak nešťastně, že okem narazilo do vystouplého šroubu. Zaměstnanec u atrakcí pak čelil trestnímu stíhání za ublížení na zdraví z nedbalosti.

Lenka Novotná, Petra Lejtnarová