Šestapadesátiletý muž s osobním vozidlem Peugeot 406 jel ve směru od Lodhéřova do centra Jindřichova Hradce. "Před železničním přejezdem se nepřesvědčil, zda může bezpečně přejet a vjel na koleje v době, když byla dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení a z jeho pravé strany ve směru od Kardašovy Řečice k nádraží přijížděl osobní vlak o dvou vozech tažený elektrickou lokomotivou a došlo ke střetu z boku," uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Auto bylo po střetu odraženo a zůstalo stát pootočeno nejméně 90 stupňů u stožáru přejezdového zabezpečovacího zařízení.

Škoda na osobním automobilu činí nejméně 70 tisíc korun a na lokomotivě nejméně 120 tisíc korun.

Řidič vyvázl nez zranění.

"V tento okamžik nic nenasvědčuje tomu, že by signalizace nefungovala; nicméně tato skutečnost bude ještě prověřena," uvedl náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Českých drah Jan Kučera. Bližší podrobnosti zjišťujeme. Provoz na trati byl obnoven v 17.30 hodin.

Podle lidí žijících v okolí přejezdu velice často zde řidiči riskují a jezdí na červenou.

Na Jindřichohradecku se od čtvrka staly již tři dopravní nehody na přejezdech.

Třeboň

Nejvážnější byla ve čtvrtek u Třeboně, kde se zranili dva lidi, z toho řidič těžce.

Nová Včelnice

Úzkokolejný železniční přejezd v Nové Včelnici byl v pátek před půlnocí opět svědkem nehody.

Řidič felicie nerespektoval stopku a ani to, že strojvedoucí dával výstražný signál a auto narazilo do lokomotivy vlaku. Na něm je škoda 110 tisíc, na autě je 10 tisíc Kč.

Česká republika

Pondělí v České republice bylo černým dnem pro řidiče na železničních přejezdech. Staly se celkem tři nehody, jejichž výsledkem byl jeden mrtvý a jeden zraněný.

Všechny nehody se přitom podle Kučery udály na přejezdech zabezpečeném výstražnou světelnou signalizací bez závor, tedy na přejezdech, kde podle dlouhodobých statistik řidiči nejvíce riskují.

Nejprve v 5.06 hodin ráno se na přejezdu v Jirkově na Chomutovsku střetl osobní vlak jedoucí z Jirkova do Klášterce nad Ohří s osobním automobilem. Jeho řidič utrpěl těžké zranění. Škoda na vlaku činí 50, na automobilu 100 tisíc korun. Zabezpečovací zařízení bylo v činnosti, na jednokolejné trati nejezdily vlaky až do 7.50 hodin.

Ve 13.58 hodin se v Troubsku na Brněnsku střetl osobní vlak jedoucí z Brna do Jihlavy s osobním autem. Na místě zahynul řidič (1988) a jeho spolujezdec (1990) v automobilu. Odhad škody na vlaku činí 50, na automobilu pak 100 tisíc korun. I zde bylo zabezpečovací zařízení v činnosti, provoz na trati nebyl v době vydání tiskové zprávy obnoven.