Neštěstí se stalo v úterý 15. 9. kolem 14.45 hodin.

Řidič v osobním autě Fiat Punto jedoucí od Kaplice vjel na trať, a to i navzdory tomu, že světelná signalizace fungovala a upozorňovala, že se k přejezdu blíží vlak. Nákladní vlak, který se přiřítil ve směru od Rakouska, fiat smetl. Vlak auto táhl zhruba 200 metrů.

„Řidič fiatu srážku nepřežil. Jestli byl ve vozidle ještě někdo další, šetří policisté,“ sdělila chvíli poté mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková. „Podle prvotních informací je vlak značně poškozen, lokomotiva a několik vagonů je mimo trať. Došlo i k poškození železniční signalizace a kolejí.“

"Vykolejilo dvanáct vagonů," upřesnila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. "Na místě je jednotka z Kaplice a hasiči Českých drah."

„Na místo přiletěla i letecká záchranná služba, naše jednotka jede vyprostit havarovaný vůz a mrtvého,“ doplnil před 16. hodinou ředitel Hasičského záchranného sboru Český Krumlov Pavel Rožboud.

Zhruba v 16.30 hodin převzali velení na místě drážní hasiči. Vlaková souprava zcela zatarasila železniční přejezd. Auto bylo stále zaklíněno pod vlakem, nicméně zasahující hasiči se pustili do vyprošťování mrtvého řidiče. Místo nejprve ohraničili zástěnou z plachet, aby dění za nimi zakryli před zvědavými pohledy.

"Koleje jsou neuvěřitelně poškozené," hlásí z místa redaktor Českokrumlovského deníku Zdeněk Zajíček. "V délce asi 150 metrů jsou vytrhané a zohýbané tak, že se vlní jako nudle. Trať je vážně poškozená v úseku od omlenického nádraží až k silům agropodniku. Od okamžiku nehody až doteď stále vytrvale vyzvání zvonek na přejezdu. Jsou poškozené i vykolejené vagony. Tu zkázu tady se jen tak uklidit nepodaří, to je práce na mnoho hodin."

Provoz na vozovce vedoucí přes přejezd uzavřeli policisté. Dopravu v okolí řídí a odklánějí tak, aby se bez problémů dostali domů lidé bydlící kolem. Pochopitelně je i výluka na trati. Troleje jsou vypnuté, aby na trati mohli pracovat hasiči.

V 17.15 hodin hasiči stále vyprošťují tělo. Chvíli poté připravují pokus, odtáhnout vůz od vlaku.

"Zcela mimo trať jsou čtyři vagony. Jsou to takové ty vagony na převážení aut. Stojí napříč přes trať," upřesnil Zdeněk Zajíček. "Už se také ví, kdo je řidič v autě. Jedná se prý o místního jednadvacetiletého mladíka."

Na místo neštěstí dorazil i starosta. "Počkáme na určení příčiny této tragédie a pak zvážíme, zda nebudeme usilovat o to, aby se na tento přejezd vrátily závory, které tu v minulosti bývaly. Protože odpolední slunce nízko nad obzorem může šoféry oslnit tak, že pak světla snadno přehlédnou," řekl Karel Holub.

Od okamžiku nehody funguje z Kaplice pro cestující vlakem náhradní autobusová doprava. "A to i na mezinárodní lince směrem do Rakouska," přitakal Petr Šťáhlavský z Českých drah. "To znamená, že autobusy převážejí cestující na trase z Kaplice směrem na Horní Dvořiště a z Rybníka je zajištěna doprava do Rakouska."

V Omlenici vykolejila nákladní vlaková souprava společnosti ČD Cargo. "Tento vlak není náš. My máme pouze osobní vlaky," vysvětlil Petr Šťáhlavský.