Událost se stala v agrochemickém areálu už více než před rokem. Při plnění věže tekutým hnojivem nádrž praskla a zřítila se mezi dělníky, kteří pod ní opravovali zídku. Dva dělníci utrpěli těžká zranění, další dva, třiatřicetiletý Josef Robl z Č. Budějovic a dvaašedesátiletý Vlastimil Mičan z Křemže, zahynuli.

„Všechen humbuk kolem toho utichl, nic se neděje,“ zdá se Vladislavu Michlíkovi, který žije s dcerou Vlastimila Mičana. Rodiny pozůstalých ale nezapomínají. Dál přicházejí k omlenickému areálu a kladou kytičku ke křížku, který tragédii připomíná. A nechyběli tam ani 30. října, kdy uběhl přesně rok od okamžiku, který navždy poznamenal jejich životy. Ještě teď, když příbuzní zedníka Mičana potkají v Českých Budějovicích firemní auto, v němž jezdíval Vlastimil Mičan, zalijí se jim oči slzami.
„Je to strašné, ale stále nic nevíme. Naposledy jsem slyšel, že byly obviněny tři osoby, ale mně se nezamlouvá představa, že to firmy hodí na určité tři zaměstnance a zbaví se odpovědnosti. Ovšem trvá to dlouho a pořád se nic neděje. Až nám to připadá, jako by chtěl někdo ten případ ututlat,“ svěřil se Vlastimil Mičan.

Jenomže vyšetřování omlenické tragédie rozhodně neusnulo. „Policisté už dávno předali případ státnímu zastupitelství,“ ujistila včera mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková. Státní zastupitelství nelenilo a již podalo obžalobu. Případ Okresní soud v Č. Krumlově.

„Již bylo nařízeno hlavní líčení, které se uskuteční 2. března,“ sdělila vedoucí trestní kanceláře Šárka Sirotková. Pokud zainteresovaní dosud neobdrželi vyrozumění, stane se tak brzy.⋌