Rodina usmrceného mladíka se jen těžko vzpamatovává z prvotního šoku. „Vůbec jsem tomu nemohl uvěřit. Je to hrozná rána. Ještě před chvílí tu byl, a už tu není. Nikdy nepochopím, proč to udělal. Ale teď už s tím stejně nic nenaděláme,“ hlesl bezmocně jeho bratr Jiří.

Bez rozloučení

Mladík skočil z radětínského mostu, který stojí na pelhřimovském obchvatu. „Tragédie se stala v úterý okolo druhé hodiny ranní. Muž nenechal po sobě žádný dopis na rozloučenou. Příčiny jsou nyní předmětem vyšetřování. Nikdo neví, zda mu třeba někdo nepomohl, či to byla skutečně sebevražda. Kvůli rozluštění řady otázek byla nařízena i soudní pitva,“ informovala policejní mluvčí Hana Kotková.

Příčina této smutné události zatím zůstává předmětem dohadů mezi jeho známými i spolužáky. Všichni se shodují na jediném. Totiž, že smrt to byla naprosto zbytečná.

Zpráva o sebevraždě zarmoutila i učitele z pelhřimovské hotelové školy, kterou devatenáctiletý žák studoval. „Byl to dobrý student. Vůbec nevíme, co ho k tak zbytečnému činu vedlo. Měli jsme jej rádi, i v kolektivu byl oblíbený,“ řekl ředitel školy Josef Kuchař.

Skokem z radětínského mostu nenávratně ukončil své životní problémy a cíle už druhý člověk. „První sebevražda se stala přibližně před třemi roky. Tehdy skočil do údolí k říčce Bělé přibližně padesátiletý muž,“ konstatovala Kotková.

Zabezpečit silniční stavbu proti náhodným skokanům nelze. To i potvrdila Marie Tesařová, ředitelka jihlavské kanceláře Ředitelství silnic a dálnic. „Tento most jsme uvedli do provozu v roce 2003. Je špatné, že začal sloužit i k jiným účelům. Stavbu však nijak zabezpečovat nebudeme. Toto zabezpečení je jen u pár mostů, třeba u toho Nuselského v Praze, kde je mnohem více lidí s takovými úmysly,“ podotkla Tesařová.

Stačí i dobré slovo

Na Pelhřimovsku se jedná od začátku roku již o osmou sebevraždu. „Alkohol, stres, deprese a hodnocení minulosti. To jsou nejčastější příčiny takových konců. Pokud někoho napadají sebevražedné myšlenky, je zapotřebí, aby si o svých problémech s někým promluvil. Kolikrát postačí svěřit se příteli, kamarádům či psychologovi. Tím, že člověk bude všechno dusit v sobě, nevyřeší zhola nic. Mnohdy pomůže i dobré slovo,“ poradila pelhřimovská Milena Lepierová, jak postupovat v těžkých životních situacích.

Vilém Doležal a Michal Vítů